Mesch 'Hoe heette die zwarte soldaat dan? - Ja, dat weet ik niet meer, zei mijn moeder' Operatie Market Garden, het front Kennis en kunde in het oorlogswereldje 4 zeggen, „jammer dat het zwart is.'' Vanaf haar puberteit misbruikt de man zijn stief dochter. Moeder zit zwijgend aan tafel, naast een volle asbak. Een lichtpuntje na veel mis kramen is de geboorte van haar halfbroertje Harrie, Rosy is dan al 18. ,,Ik had je kunnen afstaan'', hoort Rosy haar moeder zeggen. ,,Harrie was haar nieuwe liefde, ik was maar een ongewenst, zwart kind.'' Incompleet Rosy gaat als gespecialiseerd gezinsverzorg ster aan de slag in 'asociale gezinnen'. 'Hoi aw kut', hoort ze de kinderen zeggen als de voor deur opengaat. Ze herkent in hen haar eigen liefdeloze opvoeding. Rosy trouwt jong met Conny, haar grote liefde, musicus. Optre dens door het land zijn bevrijdend. ,,Uitein- delijk zat ik met alles wat ik in mijn rugzak had in no time met vier kinderen. Vijf, mijn eerste kind werd doodgeboren. ,,Op een avond had ik te veel pillen geno men en belandde ik in het ziekenhuis. Eerst maar een slaapkuur, ze spoten me plat.'' Op haar ziekbed wordt ze verzorgd door ene Huub, 'iemand die donker was. Die kleur, dat was ik!' Over hem zegt ze: ,,Ik heb men sen leren kennen met dezelfde geschiedenis. Toen ik hem dertig jaar later weer zag, vlogen we elkaar om de nek. Ik had met hem nog zo veel te bespreken. ,,Dat verhaal over de Surinamer heb ik heel lang geloofd. Pas zo'n vijf, zes jaar voor ze stierf, met beginnende dementie, een wijn tje op, riep mijn moeder mij apart. 'Je vader was een zwarte soldaat. Die heeft me geno men, ik was gelijk zwanger', zei ze. Hoe heette die dan? 'Ja, dat weet ik niet meer.''' Heeft Rosy iets gedaan met haar Ameri kaanse familie? ,,Ik heb veel gezocht, maar geen enkel aanknopingspunt gevonden. Het heeft altijd incompleet gevoeld, maar nu niet meer zo. Van binnen voel je dat je totaal an ders bent; ik heb die kant niet kunnen spie gelen. Ik had wel de hunkering, maar heb het verlangen niet meer. Ik ben geen oorlogs kindje, ik ben een bevrijdingskindje.'' 18 SEPTEMBER 1944 19 SEPTEMBER JANNEKE KENNIS (34), JUUP VAN DEN HEUVEL (15) Anderhalf jaar geleden kwam Juup van den Heuvel bij een snuffelstage van school terecht in Museum Overloon. Daar heeft hij al van alles gedaan. ,,In de keuken gewerkt, toiletten schoonge maakt.'' Maar hij staat vooral op de mu- seumvloer. „Bezoekers informatie ge ven en de voertuigen schoonmaken'', vertelt hij glunderend. Die laatste cate gorie varieert van motoren en fietsen tot immense tanks. ,,Daar gaat best wat tijd in zitten'', aldus de kundige vrij williger die inmiddels precies weet hoe je elk soort oppervlak van stof ontdoet. Het ziet er spic en span uit. Zijn collega Janneke (34) heeft een achtergrond in marketing en doet de pr voor het museum. ,,Mijn opa is als dwangarbeider naar Duitsland gede porteerd", vertelt ze. Ze heeft hem nooit gekend, haar moeder vertelde zijn verhaal. Ze groeide op met wat ze 'voeding' over de Tweede Wereldoor log noemt. ,,Ik ben gecharmeerd van persoonlijke verhalen'', zegt ze. ,,Of het nu van iemand is die in Normandië aan land kwam of iemand die de Holocaust overleefde.'' Het is een kant van de oorlog die vooral vrouwen interessant vinden, denkt ze. ,,Mannen hebben meer met de voertuigen en het tactische.'' Soms is het voor een vrouw lastig in het 'oor logswereldje'. ,,Zonder het negatief te bedoelen, je hebt de schijn een beetje tegen. Het zijn toch vaak de mannen die de kennis en kunde in pacht heb ben, het gaat vaak over voertuigen en tactische strijd.'' Maar ze hoeft zich niet zo nodig te bewijzen. ,,Ik wil me inzetten voor de veteranen en de erkenning en waar dering voor wat ze hebben gedaan.'' 'Van binnen voel je dat je totaal anders bent', zegt Rosy (74). foto koen verheijden De Amerikaanse 101ste Luchtlandingsdivisie bevrijdt Eindhoven, het eerste grote succes van Operatie Market Garden. Rond Nijmegen en Arnhem wordt zwaar gevochten. De Luftwaffe slaat terug en bombardeert 's avonds het centrum van Eindhoven. Britse legervoertuigen, geladen met munitie en brandstof, exploderen. 227 burgers komen om. 20 SEPTEMBER De geallieerden steken de Waal over, veroveren de bruggen bij Nijmegen en bevrijden de stad. Ze zijn te laat om op te rukken naar Arnhem: daar verlie zen de Britten de strijd om de brug over de Rijn. 21 SEPTEMBER Terwijl luitenant-kolonel John Frost en een deel van de Britse luchtlan dingstroepen zich overge ven in Arnhem, wordt aan de andere kant van het land Oost-Zeeuws- Vlaanderen bevrijd. 23 SEPTEMBER De Wehrmacht beveelt de evacuatie van Arn hem. Tienduizenden ont vluchten de stad. VRIJDAG 30 AUGUSTUS 2019 24 SEPTEMBER Het is duidelijk: Market Garden is een verloren zaak. Tijdens de Confe rentie van Valburg beslui ten de Britten toch tot een wanhoopsoffensief. Dit valt in het water en een snelle doorstoot naar Duitsland blijft hiermee definitief uit. 26 SEPTEMBER Om uit handen te blijven van de vijand steken ruim 2000 geallieerde Market Garden-militairen 's nachts de Rijn over naar veilig gebied. 1 OKTOBER Als vergelding voor een aanslag houden de Duit sers een razzia in het Gelderse Putten. 659 mannen worden afgevoerd naar concentratiekampen; slechts 48 keren terug. Janneke Kennis doet er de marketing en helpt exposities inrichten. Juup van den Heuvel werkt in Museum Overloon als suppoost en schoonmaker.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 52