Mesch in Zuid-Limburg, het eerste bevrijde dorp van Nederland Het Amerikaanse leger bestaat uit een dominant wit en een ondergeschikt zwart leger: veel bevrijders van Limburg zijn zelf niet vrij. Rosy Peters (74) is het kind van een zwarte strijder. De bevrijding komt tussen twee melkbeurten door: een regi ment van het 30ste Ameri kaanse leger steekt om 10 uur in Mesch de grens over, nog diezelfde dag vluchten de Duitsers tot achter Eijsden. Andere dorpen in Zuid-Limburg zien de Amerikaanse strij ders de dagen erna verschijnen. Af en toe klinken er schoten; boeren zoeken dekking in de boomgaard waar de appelpluk aan de gang is, in de dorpen verstoppen bewoners zich in hun kelders. Op 6 juni 1944 was de geallieerde landing op Normandië, 25 augustus de bevrijding van Parijs, op 3 september volgde Brussel en op 12 september zetten de eerste Amerika nen voet in bezet Nederland. Een wals van Amerikaans, Engels en Canadees vuur is op weg naar het Ruhrgebied om de Duitse oor logsindustrie kapot te maken en door te sto ten naar Berlijn. Tegen de 275.000 Amerika nen zullen in '44-'45 over Limburgse bodem trekken: strijdkrachten en de ondersteu nende troepen van de Quarter Master Ser vice Company (QMSC). In haar boek Kinderen van zwarte bevrijders beschrijft Mieke Kirkels hoe kinderen in hun schoolpauze gaan kijken in een wei in Mar graten: 'Wat het precies was, wat daar ge beurde, wisten we als kinderen niet, maar het was een grote zwijnerij met allemaal dooien.' Daar zien de jongens ook voor het eerst zwarte mensen, soldaten van het Ame rikaanse leger. 'Ze maakten vrachtwagens leeg die aankwamen vol met lijken.' Zwarten benedendeks Wat zij zien is de achterkant van een bloedig front en het begin van een begraafplaats voor uiteindelijk twintigduizend gesneuvelden, meest Amerikanen. Wat de j ongens zich niet realiseren is dat de zwarte grafdelvers solda ten zijn in een op racisme gebaseerd leger. Gevechtstaken voor hen zijn bezwaarlijk, zwarten zijn goed voor het ondersteunende werk: bevoorrading, reparaties, transport. Een vijfhonderd kilometer lange olieleiding van Calais naar het front wordt in iets meer dan een maand aangelegd door de zwarte units van de QMSC. Zelfs de verscheping naar Europa was verdeeld: witten boven deks, zwarten benedendeks. Onder het Amerikaanse gezag viert Lim burg feest. Het sluit de bevrijders, ook de duizenden zwarte soldaten, in de armen. Kirkels: 'Het thuisfront kan de verhalen die het per legerpost ontvangt nauwelijks gelo ven. Contact met witte mensen? Bij mensen in huis uitgenodigd worden? Vriendschap pen die ontstaan? De zwarte jongens en mannen ondergaan het als bevrijding.' Maar ook: 'Van de drukbezochte feesten zijn de zwarte soldaten pertinent uitgesloten. De feesten zijn, net als de Limburgse danszalen en bioscopen, for whites only.' De Limburgse bevolking registreert het nauwelijks. Schaamte en schande Stel je in die omgeving de 20-jarige Roos Heuts voor, dochter uit een mijnwerkersge zin met twaalf kinderen, kamermeisje in het Grand Hotel van Heerlen. Op 17 juli 1945 wordt zij moeder van dochter Rosy, een 'kof fieboontje', dat wordt overgedragen aan haar oudere zus Trees en man Willem. Schaamte en schande drijft de ongehuwde moeder ver weg van haar gekleurde kind naar Amster dam, waar ze in een sigarettenfabriek voor zichzelf en haar dochter kostgeld verdient. Als vader wordt een Surinaamse hotelmede werker aangewezen. 'Laat die vent maar be talen.' De man weet van niets en ontkent. Een rechtszaak volgt, tot in Suriname aan toe, maar Roos verliest. Rosy groeit op in Brunssum. ,,Kinderen riepen: neger, zwarte'', zegt Rosy Peters (74) nu. ,,De moeders zeiden: 'Oh, je bent een Amerikaantje.''' Schoolmeisjes wachten het buitenbeentje op voor een pak rammel. ,,Thuis kreeg ik er dan nog een draai om mijn oren overheen. Verder werd gezwegen.'' Haar jeugd is triest: moeder Roos heeft werk op 'de Céramique' en woont met haar dochter als ze 'een Maastrichtenaar' ont moet, fabrieksarbeider, later mijnwerker, een man met nazisympathieën. Hij trekt bij hen in, een huwelijk volgt. ,,Och, wat een mooi kind'', hoort Rosy diens familie VRIJDAG 30 AUGUSTUS 2019 75 VRIJHEID 3 Rooms-katholiek Limburg verlost: na vier jaar bezetting halen dominicaanse paters de 30ste Infantry Division 'Old Hickery' binnen in Gronsveld, net voorbij Mesch. foto niod 'Ik was een ongewenst zwart kind' KOOS DE WILT Zo'n 900.000 Afro-Amerikanen hielpen bij de bevrijding van Europa. FOTO COLLECTIE NATIONAAL BEVRIJDINGSMUSEUM GROESBEEK Roos en Rosy kort na de oorlog.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 51