Landelijke start in Terneuzen Column Tessa de Loo In september 1944, 75 jaar geleden, begon de bevrijding van Nederland. Deze eerste van twee speciale bijlagen volgt het spoor van de bevrijders tot in januari 1945, de bevrijding van Auschwitz. Vrijheid is leven zonder angst, zonder dreiging, zondergevaar 'Herdenken is geen overbodige luxe' Langeafstandslopen Zuidelijk Nederland vrij ogen ten noorden van de lijn Moerdijk- Nijmegen: nee, Nederland is niet in zijn geheel bevrijd in 1945. Dat begon al in 1944 in Limburg, Brabant en Zeeland, nu 75 jaar geleden. De start van de viering 75 jaar vrijheid is op zaterdag 31 augustus in Terneuzen in Zeeuws- Vlaanderen. Op en rond de Westerschelde vond in het najaar van 1944 een slag plaats waarbij meer dan 10.000 personen het leven lieten. Niet zo bekend als de Slag om Arnhem, wel cruciaal voor het verdere verloop van de oorlog. Doel was de vrije toegang tot de kades van Antwerpen en die kwam er, tegen de hoogste prijs. Het programma in Terneuzen wordt bijge woond door koning Willem-Alexander, konin gin Maxima en het Belgische koningspaar, pre mier Mark Rutte en hoge vertegenwoordigers van de landen die in Nederland strijd leverden. Minstens zo belangrijk: buitenlandse vetera- nen die hier hebben gevochten zijn aanwezig als eregast. Het is misschien de laatste keer dat ze bij zo'n evenement aanwezig kunnen zijn. ,,Die ouderen zijn er straks niet meer om het na te vertellen", zegt Victoria van Krieken van Liberation Route Europe. ,,Het is aan ons, de volgende generatie, om daarmee verder te gaan. De verhalen moeten bewaard blijven en worden doorverteld." Vandaar ook deze bijlage. Het herdenkingsjaar loopt door tot oktober volgend jaar. ijn moeder zat vol herinnerin gen aan de oor log, het volgende verhaal was er een van. Het was december 1942. Een vriend van haar, voor het gemak noem ik hem Paul, zat met zijn vrouw en kinderen aan tafel. Alle ogen waren ge richt op de smeedijzeren pan in het midden, die bijna tot aan de rand gevuld was met een rijk gevulde groentesoep. De keu ken geurde naar de smeuïge stukken rundvlees die erin dre ven. Buiten stond een gure wind, die het vuur in de potka chel hoog deed oplaaien. Dit waren voor Paul de dier bare momenten van het leven. Even geen politiek, geen angst, geen potentiële gevaren. Een pauze voor de zenuwen, een moment van totale ontspan ning te midden van de familie. Iets dat nog niet zo lang geleden heel gewoon had geleken. De borden werden gevuld en ze vielen hongerig aan. Op het zelfde moment werd er onge duldig op de deur geklopt. Paul trok zijn wenkbrauwen op. Wie kon dat zijn? Bij zulk weer? Hij legde zijn lepel neer en stond op om de deur open te doen. Daar stond zijn buurman met een verontruste, dwingende blik in zijn ogen. ,,Ze komen ons halen'', bracht hij hijgend uit. ,,Kom binnen'', zei Paul, ,,en vertel rustig wat er aan de hand is.'' Maar de buurman bleef op de - C drempel staan. ,,Wie beweert dat ze ons komen halen'', vroeg Paul sceptisch. ,,Niemand kent onze echte namen, niemand weet waar wij wonen.'' ,,Het gerucht doet de ronde. Morgen voor dag en dauw pak ken ze alle leden van onze ver zetsgroep op.'' Paul zuchtte. ,,Dit soort ge ruchten strooien de moffen rond, om ons geen ogenblik rust te gunnen. Ga lekker naar huis en vergeet die kletspraat.'' De volgende ochtend werden alle leden van de verzetsgroep voor dag en dauw van hun bed gelicht en afgevoerd. Tijdens een oorlog kan onze vrijheid zomaar, ieder wille keurig moment, veranderen in haar tegendeel. Gedwongen zijn om te vluchten en alles achter te laten is zwaar. Som migen blijven, anderen vertrek ken. Toen en nu. Leven in vrij heid betekent leven zonder angst, zonder dreiging, zonder gevaar - leven in vertrouwen. Deze bijlage gaat daarover. Laten we er zuinig op zijn. VRIJDAG 30 AUGUSTUS 2019 75 JAAR VRIJHEID HERDENKEN EN VIEREN Het is misschien even knipperen met de Meer info: programma 75 jaar vrijheid, P14 - -•> yf A, f FILM SLAG OM DE SCHELDE Ze had er maar vaag van gehoord. Nu is Paula van der Oest (1965) scriptschrijver en producent van een publieksfilm over de Slag om de Schelde. De film komt in het na jaar van 2020 in de bioscoop, een late afsluiting van de viering 75 jaar vrijheid. „Herdenken is zeker geen overbodige luxe'', zegt de filmmaak ster. „Helaas leven we in een tijd dat er weer veel sterke mannen op staan. Amerika, Rusland, Hongarije, Italië, Engeland: het is belangrijk dat we wijzen op het gevaar van popu lisme. Alles lijkt te schuiven. „Onlangs las ik een artikel waarin de vraag werd gesteld: kunnen we weer op de terugweg zijn van de mocratie? Dat stemt wel tot naden ken. Herdenken moet niet alleen voor oude mensen zijn. Juist jonge ren moet je de actualiteit van het strijden voor vrijheid bijbrengen." EUROPE REMEMBERS Liberation Route Europe (LRE) is een internationale herdenkings route, die mijlpalen van de bevrij ding met elkaar verbindt. Met de speciale Rough Guide Travel the Liberation Route Europe volg je het spoor van de jiffiTOi:j bevrijders. Een •I wandelroute van Zuid-Engeland naar Berlijn is in de maak. Victoria van Krieken van de LRE: ,,Er zijn zoveel speciale plek ken met geschiedenis. Ga ernaar toe, want het is belangrijk dat de verhalen levend én relevant blijven. Je kunt er parallellen uit trekken naar nu. Naar je eigen roots: hoe kijk jij tegen vrijheid aan?" Info: europeremembers.com DE PERSGROEP. Dit jaar en in 2020 viert Nederland 75 jaar bevrijding - en dat we sindsdien in vrijheid leven. Ter gelegenheid daarvan publiceren alle kranten van de Persgroep Nederland deze speciale bijlage, gemaakt in samenwerking met Nationaal Comité 4 en 5 mei en de Stichting coördinatie 75 jaar vrijheid. Voorjaar 2020 volgt een tweede bijlage. 7 Aan deze bijlage werkten mee: Özcan Akyol, Jan van Damme, Dominique Elshout, Joni van Essen, Joris Gerritsen, John Graat, Zohra Habiboellah (vormgeving), Henk van Ingen, Marco Krijnsen, Nicolai Lensen, Henk Marseille (art-direction), Caspar Pisters, Sven Remijnsen, Egbert Jan Riethof (eindredactie), Joris Roes, Hanny Roskamp, Ab van der Sluis, Frank Timmers, Matthijs Torenbeek en Wilco Willemsen (fotoredactie), Koos de Wilt (samenstelling) en Rob Wissink. Met dank aan: Gerben van den Berg, Leonie Durlinger, Hans Gramberg, Mieke Kirkels en Maureen Peters. De Persgroep Nederland Na de landing van geallieerde troepen in Normandië is het zaak zo snel mogelijk op te rukken naar Berlijn. Het tijdspad naar een vrij Nederland, tot 27 januari 1945. 4 SEPTEMBER 1944 De geallieerde troepen zijn vanuit Frankrijk België binnengetrokken en bevrijden Antwerpen. Ze krijgen de haven in handen, die van groot strategisch belang is voor de aanvoer van oorlogs- materieel. 5 SEPTEMBER Dolle Dinsdag. Wanneer de radio meldt dat na Antwerpen ook Breda is bevrijd, trekt een golf van euforie over het land. Duitsers en NSB'ers slaan halsoverkop op de vlucht. Het bericht klopt echter niet. 11 SEPTEMBER Tientallen Britse bom menwerpers bestoken Breskens, waar Duitse militairen de Wester- schelde over willen steken om zich in Noord-Brabant te kunnen hergroeperen. Een groot deel van het dorp wordt verwoest, 184 burgers vinden de dood. 12 SEPTEMBER De Amerikaanse 30ste Infanteriedivisie steekt in Zuid-Limburg de grens over. Mesch wordt als eerste dorp in Nederland bevrijd. 14 SEPTEMBER De Amerikanen nemen ook Maastricht in, de eerste Nederlandse stad die op de Duitsers wordt heroverd. 17 SEPTEMBER Het begin van Market Garden, een van de grootste geallieerde luchtlandingsoperaties in de Tweede Wereld oorlog. De Nederlandse regering roept NS-per- soneel op om het werk neer te leggen. De Spoorwegstaking krijgt grote gevolgen voor de voedselvoorziening in het westen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 50