'Geld is weg, hoe krijgen 4 Wie is Robert-Jan Mastenbroek, de 29-jarige ondernemer die de verdwenen crowdfundingssite Dream or Donate opzette? Die persoon bestaat niet meer en heet nu Broer Rasta, zegt hij zelf. Hoe werkte Dream or Donate? CROWDFUNDING GELD VERDWENEN Een etmaal nadat zijn website en de droom van gedupeerden ont plofte, ziet het land goed van Robert-Jan Mastenbroek, oprichter van Dream or Donate, er verlaten uit. De toegangspoort naar de kapitale rietgedekte boerderij in Witharen in het buitengebied van Ommen staat open, maar er is niemand te bekennen. Buiten lijkt het of de tuinman al heel lang niet meer is geweest; het onkruid op de oprij laan staat hoog. Dit is het landgoed Oergoed dat Mastenbroek samen met een com pagnon opzette, omdat hij een nieuwe richting in zijn leven wilde inslaan. De afgelopen jaren was hij vooral als internetonder nemer actief, begaf zich in de we reld van de bitcoins en andere al ternatieve betaalmethoden zoals de 'zilveren gulden' waarmee op festivals kan worden betaald. In Zwolle zette hij de succesvolle crowdfundingsite Dream or Do nate op, die eerder deze week plots van de aardbodem verdween. Ge hackt, zegt Mastenbroek, door cri minelen die losgeld eisten en de ingezamelde bedragen manipu leerden. Hij zag maar één uitweg: de boel uit de lucht halen. Maar het komt goed, bezweert Masten broek. Hij gaat het landgoed verko pen en dat zal zeker i miljoen op brengen. Daarmee kunnen alle ge dupeerden ruimschoots worden betaald. Want in totaal stond er voor ongeveer 50.000 euro aan do naties uit. Onder gedupeerden is de scepsis groot, zij melden op so ciale media ervan overtuigd te zijn dat Mastenbroek er met het geld vandoor is. Telefoon uit Met de pers praten wil Masten broek niet. Zijn telefoon staat uit en waar hij zich bevindt is vol strekt onduidelijk. Hij heeft alleen een verklaring op het digitale communicatiekanaal Slack gezet, waar gedupeerden op kunnen in loggen. Als deze krant zijn com pagnon Rasta in Kampen (voor heen Sietse Pater) benadert, be weert die met grote stelligheid dat t Het komt goed, bezweert Mastenbroek. Met de opbrengst van het landgoed worden de gedupeerden betaald Mastenbroek een persconferentie geeft op landgoed Oergoed, don derdagmiddag om 14.00 uur. Op dat tijdstip is niemand te beken nen achter de nog steeds open toe gangspoort. De politie laat in een reactie we ten kennis te hebben genomen van de ophef rond Dream or Do nate en roept mensen op die den ken gedupeerd te zijn om 'vooral aangifte te doen'. De politie kon niet aangeven of er inmiddels aan giften binnen zijn. Het spoor dat de in Vledder ge boren Robert-Jan Mastenbroek af gelopen jaren online achterlaat, vertelt het verhaal van een snelle strak in het pak zittende jongen die transformeert tot 'Broer', een man met dreadlocks en hippie- kleding die betaalbaar biologisch- dynamisch voedsel wil produce ren. In het begin van zijn carrière geeft Mastenbroek zich, zo is on line te zien, uit voor onder meer coach, consultant en internetmar- keting-expert en biedt hij online cursussen aan, bijvoorbeeld over hoe snel geld te verdienen zonder er hard voor te werken. Hij schermt met een eigen betaal- munt; die komt er niet. Naar eigen zeggen verdient Mastenbroek met zijn online activiteiten en cursus sen in zijn vorige leven kapitalen. Naast zijn vermeende internet- avonturen zet hij in 2013 Dream or Donate op. Het crowdfundingplat- form gold een van de grootste crowdfundingwebsites van Ne derland; mensen halen er vooral geld op voor medische doeleinden. Al snel na de lancering komen de eerste kritische berichten over de wel heel forse strijkstok die Mas tenbroek hanteert. Zakenblad Quote becijfert in 2016 al dat Mas tenbroek goud geld verdient met Dream or Donate omdat hij een commissie van zo'n 5 procent per actie pakt, bovenop de transactie kosten. Ook consumentenpro gramma Radar stelt de handel wijze van het platform aan de kaak. Het leidt tot Kamervragen. Oergoed Medio 2017 koopt Mastenbroek voor dik 9 ton een rietgedekte villa op ruim 15.000 vierkante meter grond: een woning met dertien kamers (acht slaapkamers) en een buitenzwembad, paardenstal en bruin café. Het perceel wordt om gedoopt tot biologisch-dynamisch landgoed Oergoed. Het ziet er in middels volstrekt anders uit dan toen Mastenbroek het kocht. Vorig jaar hield 'Broer' er met enkele an deren nog een groot meerdaags festival: het Big Bang Kembara Festival. Voor dit jaar staat rasta- festival.com gepland, van 10 tot en met 13 oktober (entree 25 euro voor het hele weekend). Of dat doorgaat is de vraag. Sinds vorig week staat op de Facebookpagina van Oergoed dat het te koop komt. UITLEG De meeste gebruikers krijgen met geen mogelijkheid contact met Mastenbroek. ,,Ik kan na gisteren alleen maar huilen'', zegt een van hen. De initiatiefnemers van de inzamelingsacties zijn bang dat Mastenbroek er met hun centen vandoor is, omdat de crowdfun- dingwebsite deze week plotseling uit de lucht is gehaald. Oprichter Mastenbroek stelt dat hij gehackt is en zegt dat hij zijn uiterste best gaat doen om ervoor te zorgen dat donaties toch wor den uitgekeerd. ,,Ik vind het ver schrikkelijk dat het zo is gelopen en ga een pand verkopen om aan meer geld te komen'', klinkt het. Een deel van de gedupeerden heeft inmiddels aangifte gedaan, onder wie Berry uit Leeuwarden. ,,Alleen kunnen ze er weinig mee'', vreest hij. Voor Sjouke Faber uit Heerenveen is een aangifte alleen niet genoeg: zij hoopt dat een advocaat zich op de zaak wil storten. Toezichthouder ACM en de Fraudehelpdesk stellen op de hoogte te zijn van de ophef. Een woordvoerder van de landelijke politie kan niet zeggen hoeveel aangiftes of meldingen er zijn bin nengekomen. De politie in Lim burg bevestigt dat ten minste één gedupeerde aangifte heeft gedaan, de andere regionale korpsen kun nen of willen hier geen medede lingen over doen. Bij het landelijke meldpunt voor internetoplichting zijn voor zover bekend geen mel dingen gedaan. Er loopt ook nog geen onderzoek naar de website, omdat nog helemaal niet zeker is of er wel sprake is van een straf baar feit. Verdriet Strafbaar of niet: het onverwachte einde van Dream or Donate leidt bij een grote groep mensen tot veel ongeloof en verdriet. Gedu peerden schetsen schrijnende ver halen over liefdadigheidsevene menten die niet meer kunnen doorgaan en medische behande- vrijdag 30 augustus 2019 Snelle zakenman, rastafari of toch een oplichter? Caspar van Oirschot Broer Rasta, alias Robert-Jan Mastenbroek. privéfoto Tientallen gedupeerde families, stichtingen en bedrijven uit Ne derland en België zijn van plan aangifte te doen tegen Robert- Jan Mastenbroek, de eigenaar van de plots opgeheven crowd- fundingwebsite Dream or Do nate. Sebastiaan Quekel Zuilichem Iedereen die geld wilde ophalen kon zijn project aanmel den bij Dream or Donate. Het ging om particulieren die om donaties vroegen voor het bekostigen van bijvoorbeeld een medische ingreep of de aanschaf van spullen voor een speelgoedbank voor arme kinderen. Via de website van Dream or Donate konden mensen geld geven. Op de site was te zien hoeveel mensen hadden ge doneerd en hoe hoog het gedo neerde bedrag was. Dat geld kwam bin nen op de rekening van Dream or Do nate, dat het vervol gens - met aftrek van 5 procent com- missiekosten - uit betaalde. Dat ge beurde op verzoek van de initiatiefne mer. Ook als het streef bedrag van de actie nog niet was opge haald, keerde Dream or Donate op ver zoek het tot dan toe gedoneerde bedrag uit.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 4