Zonneweide levert nu ook stroom Brandstichters achter de tralies Drie jaar cel voor man die huis in brand stak 16 ZEELAND Grootste particuliere zonnepark van Zeeland geopend in Middelburg Mogelijk acties bij Eastman Chemicals Al in 2014 ontstond bij het bedrijf GroenLeven het idee voor een groot zonnepark aan de Torenweg op een oud moerasgebied. In 2017 kwam er subsidie voor en vond de eerste in formatiebijeenkomst plaats voor mensen die wilden meedoen aan de Coöperatie Zonkracht. ,,We dachten in het voorjaar van 2018 wel klaar te zijn, maar dat viel te gen", blikt coöperatie-voorzitter Bouke Bouwman terug. ,,Nu, 2,5 jaar later, denk je: was het nou eigenlijk zo moeilijk?", vraagt Bouwman zich af. Wethouder Chris Dekker van milieu weet het antwoord wel. ,,Nu zie je dat er een enorme toename is aan zonnepa nelen op daken, in weides en op ta luds. Maar vijf jaar geleden was dit idee best revolutionair." Pas op 17 juli van dit jaar zijn de panelen aangesloten op het elektri- Na twee weken al kreeg ik een creditnota van de PZEM, en daar werd ik blij van citeitsnet. ,,Na twee weken al kreeg ik een creditnota van de PZEM, en daar werd ik blij van. Want bij een creditnota krijg je geld terug. En dat was na twee weken al 580 euro en 65 cent", glundert Bouwman. Dat is de opbrengst voor de co öperatie, een groep particulieren uit met name de binnenstad van Middelburg. Zij willen wel investe ren in duurzame energie, maar de daken van hun eigen huizen zijn niet geschikt om zonnepanelen op te leggen. Als alternatief hebben ze panelen gekocht aan de Torenweg. Die stroom wordt geleverd aan energiebedrijven en verrekend met de stroom die ze zelf gebruiken. Deze opzet heet een 'postcoderoos- project' en Zonkracht is het groot ste in zijn soort in Zeeland. Arnestein Let wel, het totale zonnepark aan de Torenweg telt 55.000 zonnepanelen en wekt voldoende groene stroom op voor 4500 huishoudens. De Co öperatie Zonkracht heeft daar 700 zonnepanelen van. Ook de 200 pa nelen op het dak van het pand van de gemeentelijke dienst stadsreini ging op industrieterrein Arnestein zijn van de coöperatie. Die 900 pa nelen bij elkaar vormen het postco- deroosproject. Overigens zijn er van die 900 nog 60 te koop, voor 285 euro per stuk. Dekker benadrukt het belang van de zonneweide aan de Torenweg voor de milieudoelstellingen van de gemeente. ,,Want in 2050 moeten we als gemeente energieneutraal zijn." Bouwman wijst er wel op dat de ene dag de andere niet is. ,,Op 22 juli was de productie 1301 kilowatt uur, omdat die dag de zon 13,4 uur scheen. Op 28 juli was de productie maar tien procent daarvan, 139 kilo wattuur. Er was die dag geen uurtje zon te zien." Hoe Zonkracht over een heel jaar presteert, zal op 1 juli 2020 blijken. Maar los van die resultaten voelt Jan Slanger trots door zijn lijf Via deze coöperatie heb je een hele organisatie met veel kennis waarop je kunt rekenen gloeien als hij langs het park komt. Hij woont in Sint Laurens en ook op zijn huis kunnen geen zonnepa nelen. Wel liggen er drie op zijn schuur, maar een gemiddeld huis houden heeft er tien tot twaalf no dig om in de jaarlijkse behoefte aan stroom te voorzien. ,,Ik heb er dus negen gekocht op Zonkracht." De redenen zijn simpel, zegt hij. ,,Thuis kan het niet. Via deze co öperatie heb je een hele organisatie met veel kennis waarop je kunt re kenen. En uiteindelijk gaat het toch vooral om de toekomst van de aarde voor mijn kleinkinderen. We kun nen niet doorgaan met deze aarde op te branden. Dus ja, ik voel trots als ik hier sta." M.W.'s 22-jarige maat J. V. uit Hengstdijk werd veroordeeld tot anderhalf jaar cel waarvan een half jaar voorwaardelijk. Tegen hem was twee jaar cel waarvan acht maanden voorwaardelijk ge ëist. Daarnaast moeten de twee nog een schadevergoeding van 19.948 euro betalen. W. werd schuldig bevonden aan vijf bran den, bezit van kinderporno (ruim 14.000 bestanden) en wapenbezit; V. voor zijn betrokkenheid bij twee branden. In de meeste gevallen ging het om hetzelfde slachtoffer of zijn fa milieleden. Zo brandde in Over slag de vrachtwagen van zijn schoonvader uit en moest ook de auto van zijn partner het ontgel den. Ook was diverse keren zijn woning aan de beurt. Volgens W. was hij onschuldig en was hij door de 17-jarige zoon van zijn baas onder druk gezet. Die moet zich later nog verant woorden voor de kinderrechter. MIDDELBURG Als Eastman Che micals in Middelburg niet voor 2 september met een beter cao-bod komt, dan komen er mogelijk acties van werknemers. Dat ultimatum stelt vakbond FNV. Een staking sluit de bond niet uit. De vakbond onderhandelt sinds februari met Eastman. De FNV eist onder meer een loonsverhoging van 5 procent met terugwerkende kracht vanaf 1 januari 2019. Het be drijf is ook gevraagd de volledige zorgpremie van alle medewerkers te vergoeden. Eastman heeft een eindbod van 3 procent loonsverho ging per 1 januari en 2,25 procent in 2020 en 2021 gedaan. Volgens East man is dat een marktconform bod. W., die alles heeft bekend, werd ervan verdacht vorig jaar in Goes en Kapelle de nodige branden te hebben gesticht. Het waren voor namelijk kliko's en vuilcontainers, maar op 11 augustus vorig jaar ging een woning aan de Rietweg in Goes in vlammen op en sloeg het vuur over naar de woningen van twee achterburen. Volgens een van de gedupeer den - degene die 20.000 euro moet krijgen - zou zijn totale schade 48.800 euro zijn geweest. Daarvan vindt de rechtbank dat die het ver schil van 28.800 via een civiele procedure van W. moet zien te krijgen. Voor het bedrag dat W. moet betalen, geldt de schadever goedingsmaatregel. Dat betekent dat niet de gedupeerde achter zijn geld aan moet gaan, maar justitie. vrijdag 30 augustus 2019 Het is met 900 panelen het grootste particuliere zonnepark van Zeeland en het levert einde lijk ook stroom: de zonneweide van Coöperatie Zonkracht achter de Mortiere in Middelburg is gis teren officieel geopend. Maurits Sep Middelburg - Bouke Bouwman, voorzitter Coöperatie Zonkracht - Jan Slanger, deelnemer Coöperatie Zonkracht De rechtbank in Middelburg heeft gisteren de 31-jarige M. W. uit Kloosterzande een ge vangenisstraf van veertig maanden opgelegd. Daarvan zijn er acht voorwaardelijk. Het vonnis was conform de eis. Ad Roos Middelburg De 19-jarige Goesenaar M. W. is gisteren door de rechtbank in Middelburg veroordeeld tot een gevangenisstraf van drie jaar waarvan achttien maanden voorwaardelijk. Ook moet hij een schadevergoeding van 21.643 euro betalen. Er was een gevangenisstraf van drie- enhalf jaar waarvan twaalf maanden voorwaardelijk ge ëist. Ad Roos Middelburg Voorzitter Bouke Bouwman (links) en penningmeester Aernout Zonnevylle van de Coöperatie Zonkracht Middelburg, het grootste post coderoosproject voor zonne-energie in Zeeland. foto maurits sep

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 44