'Slavernij' Duitse tieners NIEUWS 3 REPORTAGE OVERSTEEK Elke nacht worden op Het Kanaal bootjes met migranten onderschept, onderweg van Frankrijk naar Groot-Brittannië. Het worden er steeds meer. ,,We waren met tien of twaalf man. Het was een kleine boot. We moesten in het donker aan boord.'' Sasan (36) komt een piepklein, vies, smoe zelig tentje uitkruipen, verstopt achter de bo men op een industrie terrein bij de zeehavens van Ca lais. Hij maakt een sprongetje over het vuilnis, dat overal ligt uitge stald, van plastic flessen tot etens resten. ,,Er zijn hier ratten. Het is erg smerig'', zegt hij in gebrekkig Engels. Hij komt uit Iran, vertelt hij. Een maand woont hij nu in dit kleine kamp in Calais, waar enkele honderden migranten slapen. Hij wil naar Engeland. ,,Ik heb vrien den in Liverpool. Ik wil daar een beter leven dan in Iran.'' Twee dagen geleden heeft hij ge probeerd met een rubberboot Het Kanaal over te steken. Mensen smokkelaars organiseren die over tochten. ,,Ik moest 700 euro beta len. Het was kort voor midder nacht. We gingen naar een strand, tussen Calais en Duinkerken. Daar konden we op een bootje stappen. Met z'n 21'en zijn we toen gaan va ren, naar Engeland.'' Midden op zee hield de droom op. Zo'n 10 kilometer uit de kust kwam de boot in de problemen. ,,De motor ging stuk. We konden niet verder. Toen is de politie ge komen. Ze namen ons mee terug naar Frankrijk. Ik moest één nacht in de cel zitten en toen mocht ik weer gaan.'' Sasan gaat het bin nenkort opnieuw proberen met een rubberboot. ,,Maar niet met een. M'n geld is nu op.'' De Iraniër is niet de enige die over zee naar Engeland wil gaan. Het aantal migranten dat de over steek per rubberboot waagt, neemt toe. Ging het tot voor kort om minder dan honderd mensen per maand, nu zijn het er meer dan honderd in een week. Sinds begin dit jaar zijn ruim duizend migranten erin geslaagd de overtocht te maken, melden de Franse autoriteiten. Meer dan zes honderd werden aangehouden op zee en teruggebracht naar Frank rijk. In de nacht van dinsdag op woensdag werd een boot onder schept waarop 25 migranten zaten, onder wie drie kinderen. Ze waren vastgelopen op een zandbank. Dinsdag overdag was ook een boot met migranten op zee in proble men geraakt. Daar waren 22 men sen aan boord, onder wie elf kin deren. De Franse kustwacht pikte hen op en droeg hen over aan de grenspolitie. Vorige week werden in vier dagen tijd meer dan zeven tig migranten, onder wie ook een baby, van boten gehaald. De Britten meldden toen dat er op één dag zes boten met migran ten aankwamen uit Frankrijk. ,,Er komen er elke dag meer. Dit lijkt een zomer vol chaos te worden'', aldus de Britse parlementariër Charlie Elphicke, van het kiesdis trict Dover. De Britse minister van Binnenlandse Zaken Priti Patel wil op korte termijn overleg met de Franse regering, liet zij weten. De redenen voor de toename zijn divers. Specialisten denken dat de aanstaande brexit een rol speelt: de grenzen worden straks strenger bewaakt. ,,We gaan jullie terugsturen'', zei premier Boris Johnson vorige week over de mi granten. ,,Als je hier illegaal heen- reist, ben je een illegale migrant en dan behandelen we je ook zo.'' Voor migranten vormen het Franse strand en Het Kanaal de enige nog relatief 'onbewaakte' route. Het illegaal meereizen met vrachtwagens of de trein is vrijwel onmogelijk geworden. De haven en de kanaaltunnel bij Calais zijn omringd door metershoge muren en kilometers aan stalen hekken. Overal is prikkeldraad gespannen. ,,Heel Calais zit op slot'', vertelt Yann Manzi van hulporganisatie Utopia56. ,,Voor migranten zit er niets anders meer op dan de boot. Het strand wordt nauwelijks be waakt. Het is de enige manier om nog naar Engeland te gaan.'' Er bivakkeren enkele honderden migranten in Calais - dat recht te genover het Britse Dover ligt. He melsbreed is het zo'n 30 kilometer naar de overkant. Dat is twee uur varen, denken veel migranten. Maar ze weten niet waar ze aan be ginnen, waarschuwen de Franse autoriteiten. Door de sterke stro ming kan een overtocht in een kleine rubberboot soms wel veer tien uur duren - met genoeg brandstof aan boord tenminste. Door het enorme aantal vracht schepen, is er een grote kans op botsingen en de golven kunnen 2 meter hoog zijn. ,,Het Kanaal is ge vaarlijk, maar de mensen zijn wanhopig. Ze willen naar Enge land'', zegt Yann Manzi. De migranten zeggen 'geen keus' te hebben. ,,Als je met de boot naar Engeland gaat, hoefje niet langs controles en langs de douane, zoals met vrachtauto's'', vertelt een Ethiopiër die al twee jaar in het kamp in Calais zit. ,,Als je je in een truck verstopt, moet je maar afwachten waarheen die gaat en waar je uitkomt. In een boot zie je je bestemming, je stapt uit als je aan de Engelse kust bent.'' Een man uit Afghanistan komt aanlopen en mengt zich in het ge sprek. Hij heet Romin, is 28 jaar en probeerde ook per rubberboot Het Kanaal over te steken. ,,Ik heb vaak geprobeerd in vrachtwagens te klimmen, maar er wordt heel veel gecontroleerd. Ik dacht dat de boot gemakkelijker zou zijn.'' Dus be taalde hij. Zo'n 5000 Britse pon den, zegt hij. ,,Op een gegeven moment krijg je dan een bood schap: vannacht gaat het gebeuren. Dan ga je met z'n allen naar de af gesproken plek. We waren met tien of twaalf mensen. Het was een kleine boot. We moesten in het donker aan boord, de zee op.'' Maar het bleek met gemakkelij ker dan met een vrachtwagen. ,,Het was gevaarlijk. Toen we op het water waren, regende het heel hard.'' En de kustwacht kreeg het bootje in de gaten. ,,We zijn toen allemaal op zee aangehouden en gearresteerd. Maar binnenkort proberen we het weer.'' BOEKAREST De Roemeense politie heeft vijf mensen opge pakt die Duitse jongeren als slaven zouden hebben behan deld en zouden hebben ge marteld. De slachtoffers waren tieners met gedragsproblemen die deelnamen aan een rehabi litatieprogramma. Het mis bruik vond plaats op een boer derij en in huishoudens. Het project kreeg volgens de on derzoekers financiële steun van de Duitse overheid. 3 dagen Vertoeven in Lochem vrijdag 30 augustus 2019 GO Gevaren van Het Kanaal schrikken migrant niet af Frank Renout Duinkerken/Calais ENGELAND Londen FRANKRIJK Geredde migranten die terug aan land zijn ge bracht. In 2019 zijn zeshonderd migranten aangehouden bij het oversteken van Het Kanaal. Duizend anderen zouden Groot-Brittannië wel hebben bereikt. De rubberboot waarin 25 migranten strandden op een zandbank. FOTO'S PREMAR MANCHE ALLEEN VANDAAG BOEKBAAR! tjyVOORDEEL VRIJDAG Fletcher Hotel-Restaurant De Scheperskamp Ontvangst met koffie of thee en appelgebak 2 x overnachting inclusief ontbijtbuffet 1 x heerlijk hoofdgerecht Gratis gebruik van het binnenzwembad Informatiepakketje van de omgeving GratisWiFien parkeren Bij aankomst van 01-10-2019 t/m 22-12-2019 betaal je €69 p.p. FLETCHER Qjf HOTELS WWW.FLETCHER.NL/VRIJDAG 0347-750 490

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 3