II 5 BIJZONDERE VONDST MIDDELBURGSE DUIKER Hij zag er wel eens wat scherven tussen het zand, en soms ook colaflesjes. Maar toen de Middelburgse wrakduiker Leon Joosse afgelopen maandag voor de Westkapelse kust afzakte naar de Christiaan Huygens, vond hij iets waarvan zijn hart compleet tekeerging: een bronzen beeldje van de beroemde kunstenaar Lambertus Zijl. Het werd de Titanic van Nederland genoemd. De Christiaan Huy gens, gebouwd in 1928, was het meest luxe passagiersschip dat ons land ooit gekend had. Het vervoerde rijke mensen naar de Oost, en weer terug. Tijdens de oorlogsja ren werd het door de geallieerden gebruikt om troepen mee te trans porteren. Na onderhoud in Ant werpen voer het op 26 augustus 1945 naar Rotterdam om kinderen op te halen voor een verblijf in het buitenland. Geen tocht zonder risico, aange zien de Noordzee nog vol lag met mijnen die door de Duitsers in aanloop naar de Slag om de Schelde waren neergelegd om te voorkomen dat geallieerden aan land konden komen. In het Steen- diep, tien mijl ten westen van Westkapelle, ging het mis. De Christian Huygens liep op een mijn en begon direct water te ma ken in de machinekamer en het eerste ruim. De olieman kwam om en de schade was groot. Het schip werd op de Zuid-Steenbank gezet om te voorkomen dat het zou zin ken. Tevergeefs, want anderhalve week later brak het schip door midden en daalde het definitief naar de zeebodem. Met zijn rijke onderwaterleven over een lengte van 170 meter is het wrak van de Christiaan Huy- gens verworden tot populaire duikplek. Ook Middelburger Leon Joosse was er al vaker geweest toen hij afgelopen maandag, exact 74 jaar na de explosie, afzakte naar de Steenbank. ,,Het bovendek is hele maal ingestort, dus het blijft op passen, en het is alleen begaanbaar bij dood tij, maar alles is schitte rend begroeid met anemonen en je ziet veel vissen. En je kan echt nog dingen herkennen, zoals de boeg en de motor. Het hele verhaal Mijn hart begon te bonzen. Ik dacht: het zal toch niet zo'n beeldje zijn uit de eetzaal? gaat leven, vlak voor je eigen ogen." Joosse was al een uur aan het duiken toen hem iets opviel tus sen het zand. ,,Onder een plaat zag ik een soort kogel. Het leek wel ko perachtig. Toen ik met mijn hand er overheen wreef, zag ik ineens ogen en een neus. Mijn hart begon te bonzen. Ik dacht: het zal toch niet zo'n beeldje zijn uit de eet zaal? Ik wenkte mijn duikmaatje, die een camera bij zich had. Toen hij arriveerde, zag ik zijn ogen gro ter worden. Het was écht wat we dachten." Toen moest Joosse snel beslui ten: het beeldje laten zitten of meenemen. ,,Ik wist dat het in principe verboden is om spullen mee naar boven te nemen, maar ik wist ook: als ik het niet doe, dan doet iemand anders het. En dan moet je maar zien dat het in een museum belandt. Dus ik besloot het los te maken en mee te ne men. Thuis ontdekte Joosse dat het beeldje is gemaakt door Lamber- tus Zijl. Deze beeldhouwer is de maker van het beeld van koningin Emma op het Emmaplein in Am sterdam en heeft ook meegewerkt aan de Beurs van Berlage. Joosse belde de Rijksdienst voor Cultu reel Erfgoed en kreeg maritiem arche oloog Martijn Manders aan de lijn. Die noemde het een fascinerende vondst ,,Je kunt natuurlijk ver wachten dat die dingen daar lig gen, maar het blijft bijzonder. Het is een mooi beeldje met een bijzondere ge schiedenis." Eigenlijk had Joosse het beeldje moeten la ten zitten, zegt Man- ders. „Het is bij wet verboden objecten van scheepswrakken te ha len. Maar ik be- ën)P waarom hij dat niet deed. Er zijn er genoeg bij wie zoiets op de schoorsteenmantel belandt. Nu krijgt het de kans om door iedereen gezien te worden." Joosse is zich ervan bewust dat hij het beeldje door zijn melding moet afstaan aan een mu seum. „Maar dat is prima. Het gaat mij er juist om dat meer mensen enthousiast raken. Ik ben geen souvenir duiker. Toen een paar jaar geleden een Duitse mijnen- legger in het Veerse Meer werd geborgen en bij het optakelen een deel van het kanon kwijtraakte, heb ik alsnog een verloren onderdeel opgedoken. Daardoor kon het kanon com pleet worden geres taureerd door het be vrijdingsmuseum in Nieuwdorp. Dat vind ik prachtig. Ik hou er van om mooie verha len compleet te ma ken." vrijdag 30 augustus 2019 Scheepswrak geeft beeld prijs Wendy Wagenmakers Westkapelle Duiker Leon Joosse vindt het bronzen beeld van beeldhouwer Lambert Zijl in het wrak van de Christiaan Huygens. fotos roel van der mast Leon Joosse Eetzaal eerste klas in de Christiaan Huy gens. Bovenin staat, rood omcirkeld, het K bronzen beeld van de W vrouw. FOTO PIET ZWART, STOOMVAARTMAATSCHAPPIJNE- DERLAND.NL

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 33