Topzomer: warm, zonnig en soms tropisch ZEELAND 3 Hoogste niveau sinds 2013 GOUDPRIJS die prijs gaat nog verder omhoog, dit is een goed moment om in te stappen", legt directeur Erik de Ruiter uit. „Sommige mensen ko pen gouden munten, anderen een baartje, zo'n goudblokje. Je hebt al een gouden munt voor zo'n 275 euro. Sommige mensen kopen ze, omdat de erfenis dan makkelijker te verdelen is onder de kinderen. Mensen kunnen bij ons een kluisje huren om kostbaarheden in te be waren. En wij taxeren en veilen desgewenst antiek en andere waar devolle zaken. Dat onderscheidt ons van anderen waar je goud en zilver kunt inleveren, zoals juwe liers." Een gouden tip, voor wie naar het buitenland gaat: laat je niet in de maling nemen. ,,Goud uit het buitenland is de meest voorko mende instinker. Staat er bijvoor beeld iemand bij de benzinepomp die nét te weinig cash heeft, maar wel twee gouden ringen die hij je in ruil voor geld wil geven. Alleen: het is helemaal geen goud", waar schuwt De Ruiter. En jawel, er verschijnt een dun streepje. Peene pakt een flesje met toetswater en veegt met een kwastje voorzichtig wat van de vloeistof over het streepje. De ham vraag: blijft het staan? Het blijft staan. ,,Dit is goud, mevrouw", meldt Peene. De broche weegt 1,94 gram. Dat is met de huidige goud prijs en het goudgehalte van de bro che goed voor 41,40 euro. Maar éérst even het legitimatiebewijs overhandigen, graag. Want elke transactie wordt netjes gedocu- menteerd. Het Goudwisselkantoor in Goes is onderdeel van een keten met landelijk ruim tachtig vestigin gen in Nederland en België en daar naast mobiele kantoren die de klei nere plaatsen aandoen. Omwille van de veiligheid wil directeur Erik de Ruiter van het familiebedrijf niet kwijt hoeveel bezoekers er op een doordeweekse dag in een filiaal als Goes binnenstappen. ,,Wat ik kan zeggen, is dat in de maanden juli en augustus, toen de goudprijs omhoog vloog, het aantal klanten verdubbelde", zegt De Ruiter. In Zeeland worden ook regelmatig streeksieraden ingeleverd: gouden en zilveren onderdelen van de kle derdracht, zoals broekstukken, krullen of spiegels. Keurmeester Paul Peene: ,,Er is een tijd geweest dat het absoluut not done was die in te leveren. Jongeren hebben daar geen boodschap meer aan. Oubol lig, weg ermee. Dat constateer ik, op basis van wat er wordt ingeleverd." Er wordt niet alleen goud, zilver en platina ingeleverd, maar ook ge kocht. ,,Omdat mensen denken: Cornelleke Blok Vlissingen De zomer telde extreem veel tropische dagen. Wilhelminadorp vestigde een record met elf tropische dagen. In Westdorpe werd het twaalf keer warmer dan dertig graden: dat is een gedeeld record met 2006 en 1995. Vlissin- gen had zeven tropische dagen, terwijl een gemiddelde zomer één of twee tropische da gen kent. Alleen in de zomer van 1911 werden het in Vlissingen vaker warmer dan dertig graden. De zomer kende twee hittegolven in Zee- land: van 22 tot en met 26 juli was het ex treem heet. In Wilhelminadorp werd op 25 juli 40,3 graden gemeten, in Westdorpe 40,6 graden en in Vlissingen 37,3 graden. Vlissin gen haalde eind juli geen hittegolf, omdat het meetstation vlak aan het water ligt. Vanaf be gin augustus was het een paar weken Hol lands zomerweer, maar afgelopen week be leefde Zeeland opnieuw een hittegolf, inclu sief het meetstation in Vlissingen. Zonuren Het aantal zonuren lag dik boven het nor male aantal. Inwoners van Vlissingen zagen de zon 773 uur. Het was daarmee de op vijf na zonnigste zomer sinds het begin van de me tingen in 1906. Het record stamt uit 1976: toen werden 885 zonuren gemeten. In Wilhelmi- nadorp scheen de zon 751 uur en in West- dorpe 724 uur. Deze zomer was daarmee op beide meetstations de op twee na zonnigste zomer. Weeronline laat weten dat in Wilhel- minadorp en Westdorpe pas sinds begin ja ren negentig gemeten wordt. De gemiddelde temperatuur lag in de hele provincie flink hoger dan normaal. In Vlis- singen werd het met 18,7 graden bijna ander halve graad warmer dan in een 'normale' zo- mer. In Westdorpe en Wilhelminadorp was de gemiddelde temperatuur 18,4 graden (normaal respectievelijk 16,9 en 17,1 graden). Paraplu's en regenjassen hoefden deze zo mer weinig uit de kast te komen: er viel rela tief gezien weinig neerslag. In Wilhelmina- dorp was het met 158 millimeter het droogst. In Vlissingen viel 159 millimeter en in West- dorpe 179 millimeter. In een gemiddelde zo mer valt net iets meer dan 200 millimeter neerslag. Hoge temperaturen, zonneschijn en wei nig regen zorgden voor droogte in de hele provincie. Het neerslagtekort is met 280 mil limeter het grootst in het westen van Wal cheren en het laagst in Tholen (170 millime ter). Ter vergelijking: in een normale zomer bedraagt het neerslagtekort 110 millimeter. Landelijk is de zomer van dit jaar de op één na warmste sinds 1901 met een gemiddelde temperatuur van 18,5 graden. vrijdag 30 augustus 2019 Voor een kilo goud koop je te genwoordig een luxe midden klasser. De prijs schoot deze week naar - omgerekend - bijna 45.000 euro per kilo gram. Ter vergelijking: een half jaar geleden was dat nog rond de 37.000 euro. De prijs van goud is internati onaal afhankelijk van vraag en aanbod en wordt standaard uitgedrukt in Amerikaanse dollars per troy ounce (31,1 gram). Tot 2008 schommelde de prijs ruwweg tussen 250 en 500 dollar. Daarna begon deze snel te stijgen, met een piek in 2011 tot boven de 1900 dollar. Daarna zakte de goudprijs wat in, tot uiteindelijk 1060 dollar eind 2015. Momenteel zit de prijs op rond de 1540 dollar (zo'n 1390 euro) per troy ounce, de hoogste score sinds het voorjaar van 2013. Zeeuwen verzilveren Met behulp van een loep wordt naar het goudmerk ge zocht. Zeeland beleefde dit jaar een topzomer. In Westdorpe en Wilhelminadorp werd de op twee na zonnigste en warmste zomer gemeten. In Vlissingen was het ook een stuk warmer en zonniger dan gemiddeld. Dat blijkt uit gegevens van Weeronline. In Westdorpe werd het 40,6 graden. FOTO BOAZ TIMMERMANS De mag- Inkoop

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 31