De nieuwe vlam Minder gif tegen onkruid behalve op sportveld en spoor Lid van stembureau terecht 'ontslagen' 2 GUIDO VAN DER HEIJDEN Column DE STELLING Vandaag: Tabaksverkopers moeten niet zeuren over strengere regels Eens Oneens Toos Henk Paul Kusters <3P ZANtSVOORT OP 3 MEI 2020 Auto rijdt in op fietser 65 inzendingen voor Zeeuwse Boekenprijs VLISSINGEN Verdachte van steekpartij nog voortvluchtig Vorig jaar hadden de overheden in Zeeland in totaal 223 kilogram werk zame stof nodig. In 2013 was dat nog 1815 kilogram, zo blijkt uit cijfers die het Centraal Bureau voor de Statis tiek gisteren publiceerde. Sinds eind 2017 mogen overheden geen bestrijdingsmiddelen meer ge bruiken op verharde oppervlakten, zoals stoepen en straten. Dat bete kent dat zij alternatieve, natuur vriendelijke methoden moeten toe passen om onkruid aan te pakken. Dat is duidelijk zichtbaar in de cij fers. De dertien Zeeuwse gemeen ten gebruikten in 2018 samen 55 ki logram aan bestrijdingsmiddelen. In 2013 was dat 1625 kilo en in de jaren negentig zelfs meer dan 3000 kilo per jaar. Er wordt nog wel gifgebruikt voor sportvelden, al is de gebruikte hoe veelheid gehalveerd ten opzichte van 2013: van 100 naar 48 kilo. Voor sportvelden geldt, onder strikte voorwaarden, een uitzondering op het verbod op chemische bestrij ding. Ook voor spoorbanen is een uit zondering gemaakt, om het spoor en de omgeving veilig en open te hou den. In Zeeland werd daarvoor afge lopen jaar 169 kilo gif toegepast, een kleine daling ten opzichte van 2013. Opvallend is dat het gebruik van MCPA als werkzame stof langs het Zeeuwse spoor juist is gestegen: van 82 naar 124 kilo. Dat is tien procent Vorig jaar hadden de overheden in Zeeland in totaal223kilogram werkzame stof nodig van het landelijke MCPA-gebruik. De stijging komt doordat voorheen ook de herbicide Amitrol werd toe gepast. De hoeveelheid glyfosaat ('Roundup') die in Zeeland werd ge bruikt voor spoorbanen daalde van 57 naar 44 kilo. De man was al benoemd als voor zitter van een stembureau in de ge meente Tholen, toen hij drie dagen voor de verkiezingen op Facebook 'uitlatingen met een politieke la ding' deed. In de Kieswet staat: 'Le den van het stembureau geven tij dens de uitoefening van hun func tie geen blijk van hun politieke ge zindheid'. Reden voor Van de Velde om de man zijn functie af te pakken. Die diende bezwaar in, on der meer bij de Zeeuwse Ombuds man. Die oordeelt over geschillen tussen burgers en overheid. De klager wees op het woordje 'tij dens' in de wet: hij had zijn uitla tingen niet op het stembureau ge daan, maar dagen eerder. Toch zegt de ombudsman 'zich te kunnen voorstellen dat de neutraliteit in het geding komt'. De man was immers al wel benoemd tot voorzitter. Op sociale media mag 'een terughou dende opstelling van leden van stembureaus worden vereist', vindt de ombudsman. Adviezen Het besluit van de burgemeester was dus 'niet onzorgvuldig', al geeft de ombudsman Tholen nog wel twee adviezen mee. Zo was de kla ger niet schriftelijk op de hoogte gesteld van het besluit, waardoor hij ook niet op de hoogte was van manieren om in beroep te gaan. Ook de afhandeling van de klacht verliep niet helemaal vlekkeloos: de volgende keer kunnen tijdens een hoorzitting beter beide partijen te gelijk gehoord worden, zodat ze op elkaar kunnen reageren. Als een hunkerende vrijgezel poetste Terneuzen zijn appartementje Om onder zijn eigen naam in de krant te zeggen wat hij vond van het onkruid in Terneuzen, 'neuh, helemaal geen zin in.' Maar toch, hoewel hij wist dat ik mijn tijd met hem verspilde, hij moest het kwijt. 'Ga maar eens bij de Scheldekade kijken. Daar staat geen sprietje onkruid meer. Klets van de gemeente Terneuzen. Als 'hij' (een minachtende blik naar boven) komt, dan kan het ineens wel.' kift. De moed was me al een beetje in de schoenen gezonken, nadat een poeslief geformuleerd Face- bookberichtje van de gemeente Terneuzen honderden boze reac ties opleverde. De gemeente groeit het onkruid boven het hoofd en of de goede burgers zonodig zelf eens willen bukken. 'Waarom betalen wij dan belasting?' reageerden de mensen en ze stuurden foto's van misstanden in de brandgang: en- kelhoge grassprieten, mos tussen klinkers: 'een grote schande'. helemaal niet voort uit lamlendig heid of een gebrek aan gemeen schapszin. Doodordinaire jaloezie. ineens de ex-vrouw. Jaren en jaren leefden ze samen: burgers en be stuur. Blind voor elkaar geworden. Tot er ineens die nieuwe vlam was. De gemeente liep zich het vuur uit de sloffen. Nog nooit wa ren de straten zo opgeruimd, splinternieuw asfalt als een glim mend zwarte loper voor de ko ning. Als een hunkerende vrijgezel poetste Terneuzen zijn apparte mentje voor het bezoek. boos op jullie bestuurders. Het zijn de hormoontjes. Gaat vanzelf ook weer over. Straks houden ze weer net zoveel van jullie als altijd. 3-daagse stedentrip naar UNESCO-stad Brugge vrijdag 30 augustus 2019 i Reageer op pzc.nl Gisteren: Strijd tegen drugs win je nooit 658 reacties OOK TOE VALLIS PRECIES OP OE VERJAAR- t>A® VAM... ...MIJN MOE&ER. ZE WORÏST MAAR ÉÉN KEER T ACH XI®) HENK ZIERIKZEE De politie zoekt mensen die woensdagmiddag ge tuige zijn geweest van een verkeersruzie op de Gouweveerseweg in Zie- rikzee. Een automobilist van een groene auto zou op een fietser zijn ingere den. De fietser en auto mobilist kregen woorden over een verkeerssituatie. Nadat de fietser was af gestapt, draaide de auto om en reed in op de fiet ser. Die liet vervolgens zijn fiets vallen en sprong opzij. De automobilist keerde opnieuw om en reed weer in op de fiet ser. Het achterwiel van het rijwiel raakte daarbij beschadigd. MIDDELBURG In totaal 65 boeken maken kans op de Zeeuwse Boekenprijs 2019. Dat zijn er iets min der dan vorig jaar, toen er 70 kandidaten waren. Een jury onder leiding van commissaris van de koning Han Polman pre senteert 14 september op Film by the Sea een longlist met tien titels. Deze wordt later terug gebracht tot een shortlist van vijf of zes boeken. Op 9 november wordt be kend wie de Zeeuwse Boekenprijs krijgt. Vorig jaar won Franca Treur (foto) met haar roman Hoor nu mijn stem. De politie heeft nog geen verdachte opge pakt naar aanleiding van de steekpartij in Vlissin- gen waarbij woensdag ochtend in alle vroegte een 28-jarige man uit die plaats zwaargewond raakte. Agenten die rea geerden op een melding van een vechtpartij en troffen het slachtoffer bloedend aan. Uit ver klaringen van getuigen kreeg de politie al snel een vermoeden wie de dader was. Deze ver dachte was gisteroch tend nog niet gevonden; de politie vermoedt dat hij zich schuilhoudt. Overheden gebruiken nauwe lijks nog gif om onkruid te be strijden. Alleen langs het spoor en in minder mate op sportvel den wordt het nog toegepast. Rolf Bosboom Vlissingen De Thoolse burgemeester Ger van de Velde heeft enkele dagen voor de gemeenteraadsverkie zingen in maart de beoogde voorzitter van een stembureau van zijn taak ontheven. Hij liet op Facebook zijn politieke voor keuren doorschemeren. De Zeeuwse Ombudsman conclu deert dat de burgemeester toen behoorlijk heeft gehandeld'. Martijn de Koning Tholen Gelukkig. Het was gewoon de Hoofdschuddend las ik de reac ties. Nauwelijks ingehouden woede vanwege een verdwaalde paardenbloem en de gore lef de burger iets te vragen. Moesten we daar nou de oorlog mee winnen? Ik had het mis. Die woede kwam De Terneuzenaar voelde zich Beste Terneuzenaren. Wees niet hoteLdeaL.nl/K08301 Green Park Hotel Brugge V 2 overnachtingen in een 2-persoonskamer V 2 x ontbijtbuffet t.w.v. 15,00 p.p.p.d. V WeLkomstdrankje en gratis parkeren V Gratis gebruik van Wi-Fi in het hotel V Tip: rondvaart door de grachten hoteldeal I dagelijks tot 23:00 uur (.088-0331506

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 2