Ik heb 't shirt van Huntelaar Zeeuwse ondernemers vrezen voor hun zaak door strenge maatregelen Vierdeklassers in Zeeuws- Vlaanderen trappen af voor Pluym Cup ZEELAND 12 'Hou ons in de buurt' is de titel van de petitie die deze week in veel ta bakswinkels op de toonbank lag. Brancheorganisatie NSO pleit voor het langzamer invoeren van regels. Kleine winkeliers worden gecon fronteerd met grote investeringen door onder meer het uitstalverbod van tabakswaren. Eigenaren van 'gemakswinkels', waar bijvoorbeeld ook kaarten, staatsloten en kantoorartikelen ver kocht worden, moeten zorgen dat rookwaar vanaf 2021 afgeschermd is. „Daarvoor moeten we grote inves teringen doen", zegt Gaby van 't Westende, eigenaar van twee Pri- mera-winkels in Vlissingen en Mid delburg. „Bovendien is het heel on zeker. We weten niet of de maatre gel alleen voor sigaretten geldt of ook voor sigaren en e-sigaretten." ,,Er zijn zoveel regeltjes in korte tijd", zegt Roy van Mastricht, eige naar van Cigo Sima in Terneuzen. ,,De afbeeldingen moeten ook al van de sigarettenpakjes in 2020, zodat ze allemaal dezelfde neutrale uitstra ling hebben. En vervolgens moeten de pakjes ook nog achter gesloten deuren. Ik vind dat overbodig." De winkelier maakt zich nog veel meer zorgen over de accijnsverhoging in 2020, waardoor een pakje sigaretten een euro duurder wordt. ,,Het prij s- verschil met België wordt groter, want daar gaat de prijs maar twintig cent omhoog. Ik ben bang dat veel klanten daarheen vertrekken." Absurd Eigenaar Roel Krijger van Krijger Tabak in Goes hoeft zijn tabak nog niet af te dekken, omdat hij een ta baksspeciaalzaak heeft. ,,Nóg niet hè. Maar ik ben bang dat we straks helemaal geen rookwaren meer mogen verkopen. Dat vind ik echt absurd. Ik heb er geen woorden voor. We bestaan al zestig jaar. Wat moet ik dan verkopen? Ik heb daar wel over nagedacht, maar mijn zaak is twintig vierkante meter. Ik hoop het nog een paar jaar vol te houden, maar het wordt heel moeilijk." Ook Van 't Westende vreest dat de maatregelen van de overheid uitein delijk nog veel verder gaan. ,,Ik ben bang dat winkeliers sigaretten Stoppen met de verkoop van tabak? Ik ben bang dat we dan failliet gaan straks gescheiden moeten gaan verkopen. Dan zouden we de win kel in tweeën moeten splitsen: dat betekent dat we nog meer moeten investeren en dat we extra perso neel moeten aannemen." En stop- pen met de verkoop van tabak? ,,Ik ben bang dat we dan failliet gaan." De winkeliers hebben best be grip voor het ontmoedigingsbeleid van de overheid, maar ze vinden dat de maatregelen uit het Natio naal Preventieakkoord van staats secretaris Paul Blokhuis veel te ver gaan. ,,Ik snap dat de overheid er al les aan doet om mensen te laten stoppen met roken, maar waar houdt het betuttelen op?", zegt Van 't Westende. ,,Mensen hebben ook een eigen verantwoordelijkheid. We hebben de afgelopen jaren al allerlei aanpassingen gedaan: we moeten bijvoorbeeld de leeftijds grens van klanten goed in de gaten houden." Krijger: ,,Mensen weten dat roken niet goed voor ze is, maar ze kunnen zelf de beslissing ne men." ZEELAND 2 It I vrijdag 30 augustus 2019 I pzc.nl e-mail: walcheren@pzc.nl Kijk op de site bij /video -Ultiem cadeau voor jarige Mika (7) na Ajax-Apoel Echt waar! FOTO'S BART CORSTANJE EN JEROEN PRENGER HOEK Een mooier verjaar dagscadeau kon Mika Cor- stanje (7) uit Hoek woens dagavond niet krijgen. Hij stond perplex toen Ajax- spits Klaas-Jan Huntelaar na afloop van de Champi ons League-wedstrijd tegen Apoel Nicosia op hem af kwam lopen en hem zijn wedstrijdshirt gaf. Hij had de twitterberichtjes van zijn vader Bart dus gelezen! Mika kreeg van zijn ouders voor zijn zevende verjaardag een kaartje voor de wedstrijd in de Johan Cruijff Arena. Hij besloot daarom met een spandoek om het shirtje van Huntelaar te vragen. „Ik zal Klaas-Jan wel een berichtje sturen dat je naar Amsterdam komt", grapte Bart dinsdag tegen zijn zoon. Zonder enige verwachting stuurde hij de spits via Twitter een fotootje van zijn zoon die een spandoek maakte. Ook op de wed strijddag stuurde Cor- stanje Huntelaar nog een paar berichtjes, onder meer in welk vak ze zou den zitten. Maar dat het écht zou lukken, dat had den ze niet verwacht. „Mika verstijfde van ver bazing toen Huntelaar op hen af kwam. „Hij wachtte echt tot wij aan het hek stonden, zodat hij mij het shirt zelf kon geven", vertelt Mika. Het shirt krijgt een speciaal plekje in huize Corstanje. „Dat wordt met zweet en slik ingelijst", aldus Bart. Maar niet voordat Mika het één keer op school aan zijn klas genootjes heeft laten zien. Tabakswinkeliers in het nauw Zeeuwse eigenaren van tabaks winkels maken zich grote zorgen over het voortbestaan van hun onderneming. Ze vroegen klan ten de afgelopen dagen een lan delijke petitie te tekenen tegen de invoering van nieuwe tabaks maatregelen. Cornelleke Blok Vlissingen -Gabi van 't Westende, winkelier

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 29