Ten Hag: 'Loting met perspectief' is door naar Europa League supersterren Lionel Messi en Ronaldo af Feyenoord en PSV de EL in 21 De eerste Europese confrontatie ooit met Chelsea. Een weerzien met oud-keeper Jasper Cillessen bij Valencia. En een ritje met de bus tot net over de Franse grens in Lille. Dat is de oogst van de Champions Leagueloting voor Ajax. Een mooie oogst, op het oog, voor de stuntploeg van vorig jaar. Groep H telt behalve Ajax zelf niet één andere landskampioen. En trainer Erik ten Hag en zijn ploeg hoeven niet ergens eind no vember naar bevroren velden in Oekraïne of Rusland. ,,Dat vind ik zeker een pluspunt'', zegt Ten Hag. ,,In Lille ben ik eerder met PSV geweest. Je reist er makkelijk heen en ze hebben een mooi nieuw stadion. Zoals alles in deze poule goed te bereizen is.'' Groep H telt behalve Ajax niet éénandere landskampioen Meteen goed starten, zoals vorig jaar, is het devies. Chelsea, Valen cia en Lille zijn alle drie pas twee, drie potjes ver in hun seizoen. An ders dan Ajax speelde geen van drieën Europese voorronden. Wat wel duidelijk is: bij Chelsea is een omwenteling gaande. Met Eden Hazard ging de absolute ster weg en met Frank Lampard is er een nieuwe, heel onervaren coach. Lampard won eerder als speler al les wat er te winnen valt met de Blues en mag zich nu in de dug out bewijzen. Ongetwijfeld met flink wat krediet, maar ook met een bulk jonge voetballers (zoals onder anderen ex-Vitessenaar Mason Mount). „Hazard weg, maar Christian Pulisic is erbij ge komen, wat ik een geweldige spe ler vind'', zegt Ten Hag. Valencia - Ajax wordt wél een affiche met Europese historie. In 2002/2003 speelden de Amster dammers een gedenkwaardige pot in stadion Mestalla onder Ro nald Koeman. Het werd de avond van keeper Joey Didulica die bijna alles tegenhield. Valencia won af gelopen seizoen de Spaanse be kerfinale van FC Barcelona. Daarna werd het onrustig met ge doe op bestuurlijk vlak en rond trainer Marcelino. De rust is er nog niet terug na een competitie start met 1 punt uit twee duels. Lille verraste vorig seizoen in de Franse Ligue 1. Het eindigde als tweede achter het ongenaakbare Paris St. Germain. Nicolas Pépé was de veelscorende spits. Pépé is verkocht aan Arsenal. Namens Ajax keek directeur Edwin van der Sar gisteren toe bij de loting in Monaco. Een groep 'met perspec tief, zegt Ten Hag. ,,Vorig jaar was er een uitgesproken favoriet in onze groep, Bayern München en één wat zwakkere broeder AEK Athene. Nu zijn de verhoudingen veel meer gelijk.'' ten afleggen om hier te komen. Ik moet mijn ploeggenoten bedan ken, zonder hen had ik dit niet be reikt. En mijn familie ook natuur lijk. Het was een lange weg." Arjan Swinkels Van Dijk was jeugdspeler bij Willem II, maar brak niet door in Tilburg. De verdediger had een an dere grootheid voor zich, een lo kale grootheid weliswaar. Zijn naam: Arjan Swinkels uit Goirle. Impliciet leidde de bij Willem II onbetwiste Swinkels het vertrek van Van Dijk in. En daarna ging het snel. Van FC Groningen naar Celtic. Van Southampton naar Liverpool, de club waarmee hij afgelopen sei zoen als aanvoerder de Champions League won. ,,Ik heb nooit begre pen dat er in zijn jeugd mensen zijn geweest die aan Virgils kwaliteiten getwijfeld hebben", zegt Buur stede. ,,Hij is een geboren wereld ster." Mede mogelijk gemaakt dus door Buurstede, de vroegere Wil lem II-scout die later ook een ze- kere Frenkie de Jong uit Arkel ont dekte. En natuurlijk met dank aan de Willebrordus Demos Sportver eniging (WDS), waar Van Dijk zijn eerste stappen zette op weg naar zijn nu al illustere loopbaan. In de kantine van de Bredase ama teurclub hangt nog altijd het ge dragen en gesigneerde shirt waarin Van Dijk de interland na mens Oranje tegen Roemenië speelde. Grote kans dat er na gis teravond ook een bokaal op de bar komt te staan. Die van leverancier van Europees beste. GROEPSFASE vallen in golven kwamen en er geen pass van AZ leek aan te ko men. Ineens leken de talenten van AZ dan schooljongens zonder enige ervaring. Ze spelen tegen kracht patsers, bezig aan een wedstrijd van de waarheid. Want dat leek het in alles voor de thuisploeg. Calvin Stengs werd meer dan eens van de bal afgelopen. Gemoederen De gemoederen op het veld waren al oververhit toen Dimercieu Mbo- kani (toch meer dan veertig Pre mier League-wedstrijden in de be nen) het helemaal bont maakte en in de eerste helft al een oliedomme tweede gele kaart incasseerde na een overtreding op Ron Vlaar. De ervaren Antwerp-trainer Bölöni kon dat allemaal niet verkroppen en moest een woedeaanval tegen de scheidsrechter bekopen met een gele kaart. De rode kaart van Mbokani bleek voor AZ aanvankelijk niet het ge wenste kantelpunt van de wed strijd, eerder het sein voor de oppo nent om zich massaal terug te trek ken. In de heenwedstrijd creëerde het team van Arne Slot nog talloze opgelegde kansen. In Brussel bleek dat een veel moeilijker verhaal te gen het verdedigende blok van een man of zes dat de Belgen formeer den. Na de paal en de lat waren er de treffers van Calvin Stenga, Ferdy Druijf, Teun Koopmeiners en Al bert Gudmundsson. Het Feyenoord van trainer Jaap Stam won ook de return in de play-offs tegen Hapoel Beer Sheva met 3-0 en plaatste zich zo gemakkelijk voor de groepsfase van het tweede Europese beker toernooi. Feyenoord had vorige week voor eigen publiek met de zelfde cijfers gewonnen van de Israëlische club. De Rotterdamse doelpunten kwamen in de tweede helft van Orkun Kökcü, Steven Berghuis en invaller Wouter Burger. PSV won op Cyprus ook de re turn tegen Apollon Limassol met overtuigende cijfers: 0-4. PSV had vorige week in Eindhoven al met 3-0 gewonnen. In het GSP- stadion in Nicosia, waar Ajax vo rige week met 0-0 gelijkspeelde tegen APOEL in de play-offs van de Champions League, bleven doelpunten lang uit. Tussen de 72ste en 78ste mi nuut sloeg PSV wel drie keer toe, via Mohamed Ihattaren, invaller Kostas Mitroglou en Donyell Ma len. Spits Malen, aangever bij de eerste twee goals, schoot in bles suretijd zelf ook nog de 0-4 bin nen. vrijdag 30 augustus 2019 ,,Een loting met perspectief", stelt Ajax-trainer Erik ten Hag over de koppeling aan Chelsea, Valencia en Lille in de Champi ons League. Al bestrijdt hij de gedachte dat Ajax het gros van de duels start als favoriet. Maarten Wijffels Rotterdam FOTO EPA Indeling Champions League: Poule A: Paris- Saint-Germain, Real Madrid, Club Brugge, Galatasaray. B: Bayern München, Tottenham Hotspur, Olympiakos, Rode Ster. C: Man chester City, Sjachtar Donetsk, Dinamo Za greb, Atalanta. D: Juventus, Atletico Madrid, Leverkusen, Lok. Moskou. E: Liverpool, Na- poli, FC Salzburg, Racing Genk. F: Barcelona, Borussia Dortmund, Inter, Slavia Praag. G: FC Zenit, Benfica, Olympique Lyon, RB Leipzig. H: Chelsea, Ajax, Valencia, Lille. Europa's beste Doelpuntenmakers van AZ: Ferdy Druijf en Calvin Stengs. FOTO BSR AGENCY/SOCCRATES ROTTERDAM Feyenoord en PSV hebben zich gemakkelijk geplaatst voor de groepsfase van de Europa League. Ajax-trainer Erik ten Hag.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 21