de nationale taptoe Wie niet excelleert, kan die vaste baan vergeten IN ROTTERDAM AHOY RMBlKn 1 i NIEUWS 15 ONDERZOEKJONGEREN 27, 28 EN 29 SEPTEMBER 2019 www.nationaletaptoe.nl Dat concludeert het Jongerenplat form van de SER (Sociaal-Econo mische Raad) in het rapport 'Hoge Verwachtingen' dat vandaag ver schijnt en de toekomst van Neder landse jongeren tot ongeveer 35 jaar in kaart heeft gebracht. Grootste struikelblokken om een zelfstandig leven op te bouwen blijken het leenstelsel voor studenten, de hoge woningprijzen, flexbanen met on zekere arbeidsvoorwaarden en psy chische druk om te presteren. Profiteren Nederlandse jongeren hebben op zich 'goede perspectieven, met goed onderwijs en kansen op een baan' schrijft het J ongerenplatform. ,,Maar jongeren met voldoende hulp vanuit een breed netwerk pro fiteren meer van die kansen ten op zichte van jongeren die niet over zo'n netwerk beschikken. Die on- zichtbare muur wordt steeds hoger en is niet goed voor onze economie. Ook verscherpt het de tweedeling in de samenleving", stelt SER-voor- zitter Mariëtte Hamer. Die 'muur' staat deels tussen allochtone en autochtone en hoog- en laagopgeleide jonge Nederlan ders, maar beperkt zich niet tot deze groepen. ,,Het hebben van een goed netwerk, via ouders, familie, vrienden, lijkt zeker voor jongeren steeds belangrijker te worden." Het zijn dergelijke netwerken die voor stageplaatsen of (vaste) banen kun nen zorgen en kunnen bijspringen bij financiële problemen. Voor veel jongeren geldt sowieso dat ze de 'mijlpalen' in hun leven steeds langer uitstellen. Ze gaan la ter op zichzelf wonen, krijgen later een vast werkcontract en beginnen later aan een gezin. Het Jongeren platform, waarin jongerenorganisa ties zoals FNV Jong en de Lande- Het hebben van een goed netwerk lijkt steeds belangrijker te worden lijke Studentenvakbond zijn verte genwoordigd, roept daarom het kabinet op om een 'generatietoets' in te voeren. ,,De overheid voert soms maatregelen in die op zichzelf verdedigbaar zijn, maar bij elkaar opgeteld nadelig zijn voor jonge ren." Een voorbeeld is de invoering van het leenstelsel voor studenten, waarbij volgens Hamer, 'te weinig is nagedacht over wat het voor stu denten voor later betekent, als ze een huis willen kopen of een gezin willen beginnen'. ,,We willen graag nadenken over de vraag of dat stel sel anders kan, want alle signalen staan nu wel op rood." Bas van Weegberg 22 heeft nog staan demonstreren tegen de in voering van het leenstelsel voor studenten. Het hielp niet. In 2015 hoorde hij bij de eerste lichting studenten die geen basisbeurs meer kreeg, maar wel geld mag le nen om een studie te volgen. ,,Ik zie nu veel afgestudeerde vrienden om me heen die een studieschuld hebben, die heel lastig aan een wo ning kunnen komen en worden geconfronteerd met opeenvol gende flexcontracten als ze werk zoeken. Dat is echt een giftige cocktail." Kees Gillesse 25) hoorde bij de laatste lichting die nog wel een ba sisbeurs kreeg én hij kreeg voor zijn studie staats- en bestuurs recht financiële ondersteuning van zijn ouders. ,,Daardoor heb ik de afgelopen jaren ook veel naast mijn studie kunnen doen, zonder een basisbeurs had ik waarschijn lijk andere keuzes gemaakt." Ook hij komt niet zonder studieschuld van de universiteit. ,,Ik heb nog een basisbeurs gehad en heb daar door minder moeten lenen, maar zelfs ik maak me zorgen over mijn hypotheek voor als ik een huis wil kopen." Want starterswoningen zijn nauwelijks meer te betalen voor echte starters. Sociaal kapitaal Van Weegberg en Gillesse maken beiden deel uit van het Jongeren platform van de SER (Sociaal-Eco nomische Raad) en werkten mee aan het rapport 'Hoge Verwach- Jongeren zijn heel actief bezig met: wat doe ik nu en wat heb ik daar later aan tingen' dat vandaag verschijnt. Van Weegberg zit in de raad na mens vakbond FNV Jong, Gillesse is voorzitter van het Interstedelijk Studentenoverleg (ISO). Ze zien dat het Nederland van 2019 een netwerksamenleving wordt. Waar het nogal wat uit maakt of je de juiste relaties hebt en of je ouders je kunnen onder steunen: financieel en sociaal. Wie dat netwerk niet heeft of niet kan opzetten, belandt aan de verkeerde kant van een 'muur' en heeft het moeilijker om interessante stages of werk te vinden of financiële te genslagen op te vangen. ,,Wie der gelijk 'sociaal kapitaal' niet van huis uit meekrijgt, heeft het - on danks behaalde diploma's - een stuk moeilijker een zelfstandig le ven op te bouwen", concludeert de SER. Van Weegberg: ,,Ik kom uit een familie van buschauffeurs en ver pleegkundigen. Mijn moeder werkt in een verpleeghuis, dat is niet per se een academisch net werk. En ik kom sowieso uit een klein dorp." Het weerhield hem er niet van een netwerk op te bou wen: behalve student is hij voor zitter van vakbond FNV Jong én gemeenteraadslid voor Groen Links in Tilburg. ,,Maar we moe ten oppassen dat de samenleving niet gebaseerd raakt op het geluk van je afkomst." Bewijsdrang Beiden zien dat de netwerksa menleving leidt tot een grote vorm van bewijsdrang onder jon geren. Gillesse: „Jongeren zijn heel actief bezig met: wat doe ik nu en wat heb ik daar later aan." Ze wil len, néé, moeten 'excelleren'. Cv's van middelbare scholieren moeten al opvallen om toegelaten te wor den tot die ene studie. Daarna moet dat cv nog mooier worden om kans te maken op die, vaak ge wenste, maar schaarse vaste baan. En dat, in combinatie met studie druk én een financieel onzekere toekomst, leidt soms tot psychi sche problemen, stelt het rapport. Gillesse: ,,Het wordt echt tijd dat de overheid naar het leenstelsel gaat kijken en naar de koopkracht van jongeren." vrijdag 30 augustus 2019 GO 'Netwerkmaatschappij' leidt tot tweedeling onder de jeugd Nederland verandert in een 'net werkmaatschappij', waarin een onzichtbare muur ontstaat tus sen jongeren met meer en min der kansen. Jongeren zonder de juiste relaties vinden minder snel werk en hebben sneller financiële problemen. Cyril Rosman Den Haag MILITARY TATTOO Kapel van de Belgische Luchtmacht Crossed Swords Pipes and Drums Dutch Military Pipes and Drums with International Dancers and Scottish rock band Marinierskapel der Koninklijke Marine met Tamboers en Pijpers van het Korps Mariniers Koninklijke Militaire Kapel 'Johan Willem Friso' Kapel van de Koninklijke Luchtmacht Orkest Koninklijke Marechaussee Fanfare 'Bereden Wapens' Regimentsfanfare 'Garde Grenadiers en Jagers' Fanfare Korps Nationale Reserve De steelband van het Nederlands Politie Orkest Jachthoornkorps Edelweiss Jörgen van Rijen Cesar Zuiderwijk -Mariëtte Hamer, SER rotterdïïïïCÏ Het leenstelsel voor studenten, de vele flexbaantjes voor jonge ren, de niet te betalen starters- woningen. Het is een 'giftige cocktail' die voor een onzicht bare muur zorgt. ,,We moeten oppassen dat de samenleving niet gebaseerd raakt op het geluk van je afkomst." Bas van Weegberg. -Kees Gillesse Kees Gillesse. foto's frank jansen

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 15