II EUWS 11 PIETER BAAN CENTRUM OPEN HUIS Bij verdachten van moord, zedendelicten of andere ernstige misdrijven wordt in het Pieter Baan Centrum onderzocht of zij kampen met geestelijke stoornissen. Voor de media ging de anders zo gesloten afdeling gisteren even open ,,Je wilt geen uitgelokt gedrag, maar interacties kunnen inzicht geven in hoe iemand handelt. Sommigen spreken gemakkelijker dan anderen, maar zes weken in een omgeving met anderen roept automatisch gevoelens op'', vertelt een medewerker. Een an der zegt: „Vergelijk het met een be zoekje aan je schoonouders. Een paar uur de schijn ophouden lukt. Maar een paar weken met ze op vakantie is een ander verhaal." Alleen als hun advocaat of de vaste imam of dominee langskomt, gaan de camera's uit en deuren dicht. Om tunnelvisie te vermijden leest een ervaren 'procespsycholoog' mee met de verslagen van de rapporteurs. Dat moet voorkomen dat psychiaters en psychologen zonder goede argu menten tot conclusies komen. Een breekijzer bij de gesprekken zijn de zogenoemde milieurapporta ges. Een gedragswetenschapper vraagt dan documenten uit oude rechtszaken op, maar gaat ook langs bij ouders, broers, zussen, partners, exen en voormalig werknemers. Als die willen vertellen over oud gedrag, iemands jeugd, verslaving of ruzies in het verleden, levert dat cruciale in formatie op. „Iemand kan best twee weken be weren dat hij heel serieus was in zijn werk, maar als een baas het tegendeel beweert, kunnen we hem daarmee confronteren en ontstaat er weer in teractie'', zegt directeur Harkink. En uiteindelijk wordt er ook gesproken over het vermeende delict. Angst voor tbs Een groeiend probleem was lang dat veel observandi uit angst voor tbs weigerden het gesprek aan te gaan. Toch valt bijna de helft van hen snel door de mand. ,,Dan zie je al snel dat er iets toch niet goed met hen is'', al dus een medewerker. Een deel volhardt wel langer. Die observandi worden op de 'weigeraf- deling' geplaatst, waar activiteiten nog meer worden gestimuleerd. Dan komt het helemaal aan op verleiden. ,,Toch proberen hen naar de keuken te krijgen, naar de fitness of het sportveldje", aldus de medewer ker. Observandi die bij aankomst ferm laten weten ieder gesprek met een psycholoog te weigeren, staan soms enkele uren later al schoorvoe tend te babbelen. „Bijna niemand houdt het vol zich veertien weken af zijdig te houden.'' r staat een bankje waarop Jos Brech - verdachte van de moord op Nicky Ver stappen - gezeten zal hebben, een voetbal tafel waaraan ter reurverdachten kunnen hebben ge speeld en een bank waarop de Utrechtse aanslagpleger Gökmen T. zal zijn neergeploft. Achter een van de gesloten deuren moet Thijs H. zit ten, die het doden van drie wande laars bekende. Het Pieter Baan Cen trum (PBC) is anders een zo gesloten mogelijke instelling in het gevange niswezen, maar voor de media gin gen de deuren gisteren even open. Het is dé plek in Nederland waar psychologen, psychiaters en andere gedragswetenschappers jaarlijks zo'n 220 verdachten van moorden, zeden misdrijven, terreur en andere ern stige delicten zes tot maximaal veer tien weken lang observeren en be vragen. De centrale vraag daarbij is: mankeerden zij mentaal iets toen ze hun delict zouden hebben gepleegd? Of specifieker: was hun misdaad hun aan te rekenen, hoe groot is de kans op herhaling en moet hij (of soms zij) behandeld worden? Op de eindrap portages baseren rechters zich later om te bepalen of er tbs of een andere behandeling moet worden opgelegd. De gedachte is dat het na zes we ken van nauwgezet volgen, voor ver dachten - want het is voorafgaand aan hun rechtszaak - moeilijk is gees telijke stoornissen te verbergen. Geen sterrenstatus Vaak zijn het verdachten die breeduit het nieuws gehaald hebben, al krijgt iedereen dezelfde behandeling. ,,We willen niet dat iemand met een soort sterrenstatus binnenkomt'', zegt di recteur Joost Harkink. De vier afdelingen lijken op het eerste oog op een doorsnee gevange nis: lederen banken, door 'inwoners' Bijna niemand houdt het vol zich veertien weken afzijdig te houden vervaardigde tekeningen aan de mu ren, linoleum vloeren. Maar toch is het aanbod hier groter. Om het ge drag van verdachten - observandi ge noemd - beter te kunnen peilen is er een keur aan voorwerpen om hun ge drag en eventuele stoornissen te ob serveren. Op tafels slingeren kranten, er staan een playstation, een tv, een boekenkast (veel misdaadlectuur), een voetbaltafel en een dartbord. Meekijken Gedragsdeskundigen kijken 24 uur per dag mee om te zien hoe verdach ten daarmee omgaan. Wat doet de verdachte als hij geïrriteerd raakt? Gaat hij het gesprek aan over het nieuws? Kan hij in de keuken samen werken? Welke andere verdachten zoekt hij op? Probeert hij de baas te spelen, of juist niet? En maakt een hij seksuele getinte opmerking naar de vrouwelijke groepsleider? vrijdag 30 augustus 2019 GO Gestoorde crimineel kan hier niets verbergen Van boven naar beneden: buiten plaats, sportfaciliteit, keuken en een slaapplek in het Pieter Baan Centrum. FOTO'S DJI/JOHN VAN HELVERT Tobias den Hartog Almere -Medewerker PBC

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 11