OZCAN AKYOL Italië stevent af op nieuwe regering, zonder verkiezingen Stella e-bike Brugman 6 t.w.v.€ 2.399,- donderdag 29 augustus 2019 Column Een essentieel onderdeel van nationalisme, in welke vorm dan ook, is het bezit ten van een eigen taal en daar dan ook héél trots op zijn. Vreemd genoeg valt er het afge lopen decennium een tegenstrij dige ontwikkeling in onze maat schappij te bespeuren: onze jonge ren zijn ten prooi gevallen aan ont- lezing en uit recent onderzoek blijkt dat het belabberd is gesteld met de beheersing van de gram maticale regeltjes. Tegelijkertijd hameren populisti sche politici op een soevereine staat, waarbij de eigen normen en waarden geculti veerd moeten worden. Maar dat geldt kennelijk niet voor de taal. Een aantal we tenschappers van de univer Gent slaat alarm. Zij lieten in 2008 kinderen van scholen in Ne derland en Vlaanderen woorden corrigeren, werkwoorden vervoe gen, woordsoorten herkennen en zinnen ontleden. Destijds haalden de Belgische jongeren nipt een voldoende met een slagingspercentage van 60 procent. Bij ons was het bar en boos: slechts 28 procent wist een positief resultaat voor de test te scoren. Tien jaar later werden scholieren aan diezelfde instellingen op nieuw aan de taaltoets onderwor pen, deze keer met nog schrikba- render resultaten. Bij onze zuider buren wist slechts 40 procent te slagen voor grammatica, terwijl in Nederland het percentage naar 11 procent daalde, wat door de we tenschappers ronduit 'dramatisch' wordt genoemd. In het rapport valt verder op dat de spelling van kinderen, anders dan je zou verwachten, niet zorg wekkend verslechterd is. We hebben kortom een probleem met grammatica ,,Het idee dat leeft, is dat door al het appen, twitteren en mailen leerlin gen niet meer op spelling letten'', verklaart onderzoeker Filip Devos. ,,Maar de achteruitgang van 1 a 2 procent is statistisch verwaarloos baar. Dus daar zit het wel goed.'' We hebben kortom een pro bleem met grammatica. Onze jon geren bezigen een taal zonder de functie van de woorden te kennen. Dat is vreemd, want dat zijn zaken die ze bij uitstek op school en eventueel thuis zouden moeten leren. hopen dat ze flinke sommen van hun begrotingen in literatuuron derwijs én beheersing van het Ne derlands steken. We zijn immers geen knip voor de neus waard als we onze eigen taal laten verdorren. Het is te hopen dat iemand op een ministerie nu wakker is ge schud. Als deze test over tien jaar weer wordt gemaakt, mogen de cijfers niet opnieuw omlaaggaan. De populistische Vijfsterrenbewe- ging en de linkse Partito Democra- tico maakten gisteravond bekend een akkoord te hebben bereikt om samen een regering te vormen. Pre sident Sergio Mattarella ontvangt vanochtend demissionair premier Giuseppe Conte en zal hem vragen een nieuwe regering te vormen. Matteo Salvini trok eerder deze maand de stekker uit de regering met de Vijfsterrenbeweging. De vi- cepremier hoopte met nieuwe ver kiezingen premier te worden en volledig over rechts te kunnen gaan regeren. Onderhandelingen Het pakte anders uit. De Vijfster- renbeweging startte onderhande lingen met de linkse Partito Demo- cratico om te verkennen of met het zelfde parlement, en dus zonder vervroegde verkiezingen, een meerderheid voor een nieuwe rege ring kon worden gevonden. Een nieuwe regering zonder nieuwe verkiezingen is in Italië niet onge bruikelijk. Sinds 1946 heeft Italië 65 regeringen gehad, tegenover zes tien landelijke verkiezingen. De Partito Democratico en de Vijfsterrenbeweging zijn zeer ver schillende partijen. De Vijfsterren- beweging is een eurosceptische anti-establishmentpartij, terwijl de Partito Democratico een traditio nele partij is. De twee stapten over hun verschillen en hun weder- De twee partijen stapten over hun verschillen heen zijdse felle kritiek heen, om koste wat kost verkiezingen te voorko men. Beide partijen zouden daarbij volgens de peilingen een flink aan tal zetels moeten inleveren. De onderhandelingen tussen de partijen verliepen stroef de afgelo pen dagen. De Vijfsterrenbeweging stelde als harde eis dat Giuseppe Conte opnieuw premier zou wor den, terwijl de Partito Democratico een nieuwe premier wilde om een nieuw begin in te luiden. De Vijf- sterrenbeweging kreeg haar zin. augustus wordt Ontdek de nieuwste en mooiste keukens en badkamers tijdens WauWgustus bij iedere keuken en badkamer Brugman Nature Industriële look Meubel met houtlook Brugman Create €8.995,- GO ^0 @OzcanAkyol siteit Als de populisten het dan toch voor het zeggen krijgen, is het te Met de aankondiging van een akkoord over een nieuwe rege ring lijkt een einde te komen aan de politieke crisis in Italië, waar in Matteo Salvini (leider van de rechts-nationalistische partij Lega) het land had gestort. Eveline Rethmeier Rome Grohe inbouwkranen in super steel Betonnen opzetkommen Kookeiland in betonlook Geïntegreerde kookplaat Hoge kasten voor extra veel bergruimte *Vraag naar de voorwaarden. Actie geldig t/m 1 september 2019. www.brugman.nl Dé plaats voor keuken- en badkamerinspiratie Een vertrouwd adres sinds 1971 keukens badkamers

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 6