Ook Rambo mag niet ontbreken Er zit muziek in documentaires De vrijwilliger Film by the Sea Ook enkele meer regu liere festivalfilms krij gen het XL-stempel, wat aangeeft dat ze onder mee in CCXL worden vertoond, zoals La belle époque en Downton Ab bey. ,,Daar zitten wat meer crossoverfilms tussen, zoals Dolor y glo ria, waarvan ik denk dat daar ook een aanzienlijk publiek op af kan komen als je die in XL-zaal neerzet." van het leven. ,,Dit zijn mensen die hun eigen pad hebben gekozen, el kaar niet meer zien, maar toch de kans krijgen om weer enigszins te proeven van het leven dat zij als ge liefden hadden." ,,Het geheugen speelt daarbij een bepalende rol. Hoeveel weten wij ons op een gegeven moment nog van ons eigen leven te herinneren? Het moment waarop Trintignant weer in een auto stapt, komt zijn verleden weer voor even terug. Hij heeft nog niets van zijn streken verloren.'' Ondersteboven Een verrassende bijrol in dit ver volg wordt gespeeld door Monica Bellucci, die een van de dochters speelt. Zij meldde zichzelf aan voor het optreden, dat uit één scène be staat. ,,Ik heb Un homme et une femme als tiener met mijn moeder gezien. Ik was helemaal onderste boven van de rol die Anouk Aimée speelde. Ik kende dergelijke vrou wen niet. Om mijn moeder te eren zit ik in deze film.'' Frénk van der Linden gaat zondag 15 september (16.15 uur) in gesprek met Claude Lelouch. Film by the Sea ver toont, behalve Les plus belles années d'une vie, ook Un homme et une femme, Un homme et une femme, 20 ans déja en Les uns et les autres. Documentaires vormen een nieuwe programmalijn in het festival. Die omvat negen films: Maiden (over de eerste volledig vrouwelijke zeil- ploeg die meedeed aan de Whitbread Round the World Race), Pleasure piers (over de opkomst en ondergang van Britse pieren), The last male on earth (over de laatste manne lijke Noordelijke Witte Neus hoorn op aarde), Wonderful losers: a different world (over de knechten en waterdragers in de wielerwedstrijd Giro d'Italia), Stieg Larsson: The man who played with fire (over de schrijver van de Millenni umreeks), Goset: Het ver moorde theater van Frans Weisz (over het joodse thea ter in Moskou), Be natural: The untold story of Alice Guy-Bla- ché (over de eerste vrouwe lijke filmmaker ter wereld), Stones have laws (over de Suri naamse Marrons) en The book of the sea (over de inheemse gemeenschap van de Berings- traat, in het uiterste oosten van Rusland). Een apart onderdeel vormen de muziekdocumentaires, met Miles Davis: Birth of the Cool, Of lesfilles! (over Franse zangeressen), Pavarotti, Ama zing Grace (concertfilm Are tha Franklin), Mackie Messer - Brechts Dreigroschenfilm en Fis herman's Friends (slotfilm, over het gelijknamige shanty- koor). Bluesspecial Op de slotzondag van het fes tival is er een Bluesspecial, met twee documentaires (Ru ral Blues 1989 en Cheesehead Blues Re-Cut) en na afloop een optreden van Big Bo. Datzelfde programma was eerder dit jaar te zien op het FilmFestival Zeeuws-Vlaan- deren en bleek daar een groot succes. Op het festival zijn zeker niet alleen maar arthou- sefilms te zien, maar ook bijvoorbeeld Rambo: Last Blood, met opnieuw Sylvester Stallone. Even als Ad Astra, de nieuwe sciencefictionfilm met onder anderen Brad Pitt. De films worden ver toond in de grote CCXL- zaal en krijgen het etiket 'Film by the Sea XL' mee. ,,Het festival was de laatste jaren wat meer arthouse gewor den", zegt directeur Jan Doense. Hij wil Film by the Sea weer wat laag- ,,Elk jaar zie ik er echt naar uit. Ik houd van films en ben er trots op dat wij dit festival in Vlissingen heb ben", zegt Yvette Hoog straten, vrijwilligerscoördi- nator tijdens Film by the Sea. ,,Een jaar of acht gele den heb ik gereageerd op een oproep daarvoor om wat meer betrokken te ra ken bij de stad." ,,Soms moet ik mensen wel eens uitleggen waarom ik een hele week vrij neem van mijn werk om als vrij williger keihard, soms wel twaalf uur per dag, te wer ken tijdens het festival. Voor mij is dat ontspan ning en even heel wat an ders dan mijn baan als ad viseur bij de reclassering." ,,Veel tijd om zelf een film te zien, is er natuurlijk niet, maar dat haal ik wekelijks bij 'Film by the Sea door het Jaar' wel in." drempeliger maken en ook de mensen bedie nen die wel regelmatig naar de film gaan, maar denken dat het festival niet voor hen bestemd is. In combinatie met de nieuwe Rambo: Last Blood is de eerste Rambo-film (First Blood) te zien. MIJN FESTIVAL 3 Yvette Hoogstraten: ,,Veel tijd om zelf een film te zien, is er natuurlijk niet." foto lex de meester Claude Lelouch: ,,Wat mij ook inspireerde was een film over geliefden van een vergevor derde leeftijd te maken." FOTO LES FILMS 13 James Archie en Othar Turner in Rural Blues 1989. M Rambo: Last Blood YANA BLAJEVA DONDERDAG 29 AUGUSTUS 2019 9

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 65