4 ONDERZOEK CRIMINALITEIT In Amsterdam is de strijd tegen de georganiseerde misdaad verloren. De conclusies die onderzoekers trekken in het rapport 'De achterkant van Amsterdam' zijn weinig hoopgevend. Nog meer slecht nieuws: ook in de rest van het land is het niet best. donderdag 29 augustus 2019 nderzoeker Pie- ter Tops en journalist Jan Tromp werden door burge meester Femke Halsema ge vraagd in kaart te brengen hoe de drugscriminaliteit de stad in haar greep heeft en wat daar de gevol gen van zijn. Ze spraken met tien tallen medewerkers van de politie, justitie, Belastingdienst en men sen uit de financiële sector. De conclusies zijn schokkend. De drugswereld trekt 'een wassend leger aan jonge criminelen' aan, die willen profiteren van die rijke schaduweconomie. Zelfs kinderen van 9 of 10 jaar worden op de uit kijk gezet. Door hun drugsinkom sten leiden ze het leven van een popster. Politie en Openbaar Mi nisterie maken zich grote zorgen om de hoeveelheid jongeren die voor een paar duizend euro bereid zijn mensen te liquideren. De economie die gepaard gaat met de drugshandel is van een enorme omvang: er gaan miljar den in om. Het rapport stelt dat in Amsterdam ongeveer twintig groeperingen de dienst uitmaken als het gaat om de drugshandel. „Sommige personen uit deze net werken hebben vermogens van honderden miljoenen en enkelen worden verondersteld miljardair te zijn", zeggen de onderzoekers. Amsterdam is de Europese hoofd stad van de cocaïnehandel gewor den. Hoewel Amsterdam de thuis stad is van de kopstukken van deze bendes wonen ze slechts zel den in de hoofdstad. Dubai, Zuid- Amerika, Suriname of Spanje: dat zijn de plekken waar deze topcri minelen zich schuilhouden en ge nieten van een jetsetleven. De uitwassen van de drugseco nomie laten zich vaak zien in de vorm van liquidaties. Rivalise rende bendes proberen elkaar op die manier buitenspel te zetten. En hoewel de politie relatief suc cesvol is in het opsporen van da ders, blijven de echte opdrachtge vers van deze huurmoorden vaak uit beeld. En ook de achtergron den van deze liquidaties blijven daardoor vaak aan de oppervlakte hangen, waardoor de echte bestrij ding geen prioriteit heeft voor de politie. ,,Voor het overige is er in het korps een sterk ontwikkelde houding van: ach, die drugs, wat heeft bestrijding allemaal voor zin", zo citeren de onderzoekers een ervaren rechercheur van de politie. Weerbarstig En hoewel politie en justitie hun best doen om deze bendes een halt toe te roepen, blijkt dat in de prak tijk een stuk weerbarstiger. Echte samenwerking of een gemeen- In het korps is een sterk ontwikkelde houding van: ach, die drugs, wat heeft bestrijding allemaal voor zin schappelijk doel ontbreekt, zo is de pijnlijke conclusie. ,,Bij autori teiten bestaat gefragmenteerde kennis van de criminele netwer ken in de wijken, van de relaties tussen jongens op straat en de or ganisatie daarboven en van de fi nanciële stromen. In een onder zoek komt zelden of nooit de hele keten aan bod. Zo heeft men zich domweg niet georganiseerd." Het rapport dat gistermiddag openbaar werd, schetst een beeld van de situatie in Amsterdam. Toch is de situatie in bijvoorbeeld Utrecht, Den Haag of Rotterdam, maar ook in delen van Brabant en Limburg niet heel veel anders. Ru zies in het drugscircuit worden niet alleen in de hoofdstad be slecht, maar ook 'buiten de ring'. Ook hier corrumperen de enorme drugswinsten hele families en wijken. Jongeren in moeilijke wijken met weinig kansen zijn makkelijk te verleiden en criminelen die hier misbruik van maken, weten dat maar al te goed. Het begint met kleine klusjes, waarvoor ze goed betaald krijgen. Het geld wordt be steed aan dure schoenen en jassen: het zijn statussymbolen. Maar heb je eenmaal 'ja' gezegd tegen een klus, dan wordt het moeilijk de volgende klus te negeren. Het geld en de druk zijn voor veel kwets- GO in de hoofdstad aan het langste eind Yelle Tieleman Koen Voskuil Amsterdam Rechercheurs doen technisch onderzoek naar een schietpartij in Amster dam-Zuidoost waarbij een dode is gevallen. foto anp -Rechercheur

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 4