14 ZEELAND Het gaat beter met bedrijf dat installaties bouwt voor olie- en gasplatforms PVV'er niet vervolgd voor bedreigen partijgenoot donderdag 29 augustus 2019 Frank Balkenende Nieuwdorp In 2015/2016 kwam wereldwijd de klad in de olie- en gasindustrie. De olieprijs was meer dan gehalveerd. Orders bleven uit, waardoor toele veranciers in de problemen kwa men. De Heerema Fabrication Group moest het personeelsbe stand inkrimpen. In 2018 beleefde het bedrijf een dieptepunt: het stootte noodgedwongen de vesti gingen in Zwijndrecht (verkocht aan het Alblasserdamse Oceanco) en Hartlepool in Engeland af. Vlis singen en Opole (Polen) bleven open. In 2016 kondigde de HFG nog aan dat 105 van de 150 vaste arbeids plaatsen in Vlissingen zouden ver dwijnen. Dat massa-ontslag kon in 2017 worden voorkomen. HFG won toen een aanbesteding van Statoil, het Noorse olie- en gasbedrijf dat nu Equinor heet, voor de bouw van een draagconstructie voor een olie platform. Brazilië Het kolossale jacket, zoals de draag constructie in jargon heet, gaat in oktober op reis naar Brazilië, waar Equinor olievelden bezit. Het zus terbedrijf Heerema Marine Con tractors, waarvan Van Brouwersha ven sinds vorig jaar ook directeur is, zal het installeren. Het topplatform komt uit de Verenigde Staten. Vroe ger maakte de fabricagegroep van Heerema ze zelf, maar ze is daar mee uit nood gestopt. ,,In de pro ductie ervan was overcapaciteit. We konden er nauwelijks aan ver- We hebben het karwei aangenomen, al wisten we dat we erop zouden verliezen dienen. Ook heb je bij de bouw van de topsites te maken met allerlei le veranciers. Als bedrijf moet je ga rantie afgeven voor het totale top- platform. We raakten verschillende malen verzeild in rechtszaken. De business is verhard. We hebben er daarom de stekker uitgetrokken." De bouw van jackets bleef een kernactiviteit, want 'minder risico vol'. Met het Peregrino-jacket voor Equinor dacht Heerema maximaal quitte te spelen. Van Brouwersha ven: ,,We hebben het karwei aange nomen, al wisten we dat we er flink op zouden verliezen. Dat doe je om het personeel en daarmee de kennis en kunde in huis te houden. Daarna hebben we gekeken ofwe het goed koper konden produceren, onder meer door de buizen en andere ba sismaterialen in Zuid-Korea te ko pen. Een deel van het staal hebben we er ook laten bewerken. Dat was goedkoper. Intern hebben we de productie nog efficiënter gemaakt. Zo hebben we toch een beetje winst op dit project kunnen ma ken." Windmolens Hoewel de orderportefeuille nog lang niet vol zit, ziet de Heerema- topman wel toekomst voor de Vlis- singse vestiging. ,,Heerema heeft een ijzersterke reputatie. Er kan ook werk van Marine Contractors lan den in Vlissingen. Bijvoorbeeld in stallatie-constructies voor wind molens. HMC is actief in olie- en gasindustrie, de sloop van plat- In 2018 beleefde het bedrijf een dieptepunt forms en de bouw van windparken op zee. De fabricagetak is zeker nog niet uit het dal, maar het gaat wel iets beter", legt Van Brouwershaven uit. Met HMC gaat het crescendo. Het zusterbedrijf van de Fabrication Group verwierf recent twee aanbe stedingen voor de installatie van windmolens op zee in Taiwan. Daarnaast zijn er op termijn op drachten voor sloop van platforms op de Noordzee. BRIEVEN U kunt uw brief (maximaal 150 woorden) richten aan: lezersredacteur@pzc.nl of per post aan Lezersredacteur PZC Postbus 5046 4380 KA Vlissingen 08801-30210 Oplichting De Franse politie waarschuwt (15 augustus) voor Ierse oplichters langs de autoroutes. We waren nog amper gestopt, ergens langs de Route du Soleil, toen een ge agiteerd heerschap naar ons toe kwam, met de vraag of we wil den helpen zijn auto aan te du wen. Daarvoor waren we niet te beroerd, dus maakten we aanstal ten de man te helpen. Gelukkig dacht ik er nog aan onze auto, vol met onze cam pingspullen, af te sluiten. Wat bleek: de auto was met niets weer aan de gang gebracht, het was een geraffineerd smoesje geweest om de onze leeg te roven als wij aan het helpen waren... Maar wij waren ze gelukkig toch te slim af. Het is wel al jaren geleden, maar je moet hoe dan ook altijd op je hoede zijn! Rie Krook Rés. Vredehof, Vlissingen Fosfor Fosforstenen kunnen niet aan boord komen, omdat de hopper zuigers zijn uitgerust met filters, aldus de krant van dinsdag 13 au gustus. Als dit waar zou zijn, kan Rijkswaterstaat mij dan uitleg gen hoe die werkelijk duizenden en duizenden stenen, groot en klein, bij de laatste opspuitbeurt meegekomen kunnen zijn? De Walcherse stranden, vanaf Vlissingen tot aan Westkapelle liggen er bezaaid mee, tot erger nis en verwonding van de vele strandgebruikers. Een erfenis waar we nog jaren last van hou den, vrees ik. Oplossing? Mis schien een dikke laag goed, schoon zand er overheen, om het goed te maken. Hennie Swartjes L. Simonsestraat 2, Biggekerke Plasje Toch goed dat een meisje na denkt over haar plasje, waarvan ze hoorde dat die zo maar in het water komt (6 augustus). Nu eet ze nooit meer vis! Eigenlijk is het meisje bang voor zichzelf, zoals blijkt uit het commentaar van 13 augustus over zwemmers en hun plasje in zwembaden. Is de oor zaak nonchalance, onverschillig heid of onbewustheid? Dit laat ste is een ideaal onderwerp in het onderwijs. Wat voor het water geldt, geldt nog sterker voor de lucht, waar immers de lucht - die ieder ina demt - net uit de mond van de ander kan komen. Ook de motor die voorbijraast stoot lucht uit, net als de koe in de wei, en de ballon lachgas van de buurjon gen! Dat water, lucht, ruimte en al les om ons heen alleen kan leven met alles om ons heen, is het grote beginsel van menselijke op voeding. Namelijk, de basis is so ciaal bewustzijn. Hiervoor moe ten we een zintuig leren opbou wen. Henk Hofman Elzenoordlaan 25, Vrouwenpolder Hondenfluisteraar Wat grappig dat wij in Zeeland een hondenfluisteraar hebben, de heer Marien Schrijver (14 au gustus). Vele jaren geleden had den wij een geregistreerde Duit- se Herder hondenkennel, waar van 9 honden buiten in een grote ren liepen en één hond binnen als huisdier. Discipline en korte commando's werken het best, maar met hen werd dan ook veel getraind en geoefend. Nu heb ik geen huisdieren meer. Toch kijk ik heel wat jaart jes naar een zender op tv waar de 'Dog Whisperer' uit Mexico César MillSn als hondenfluisteraar zijn gedragstherapie laat zien. Ik vind het fantastisch. César groeide op in Mexico. Hij stond en staat dicht bij de natuur, en op 13 jarige leeftijd werd hij El Perrero ge noemd - dat is Spaans voor hon denjongen. Ik denk dat Marien Schrijver dit ook wel kan. Dus wat mensen uit Zeeland betreft, is hulp van een hondenfluiste- raar dichtbij. Elly van de Bliek Zeemanserve 30, Vlissingen Het OM acht Bosch en voorma lig PVV-Statenlid Roland de Wit wel schuldig aan smaad. Het legt beiden een geldboete op van en kele honderden euro's. Het OM kan zulke zogeheten strafbe- schikkingen zonder tussen komst van de rechter treffen. Sinds april is het bonje in de PVV. Bosch zegde met andere Zeeuwse PVV'ers afgelopen voorjaar het vertrouwen in Van Dijk op en beschuldigde hem van machtsmisbruik en dubi euze financiële praktijken. Bosch, die geheime geluidsop names heeft gemaakt van ge sprekken met Van Dijk, deed aangifte tegen zijn fractievoor zitter. Die zou hem met de dood hebben bedreigd. Op zijn beurt betichtte Van Dijk zijn partijge noten van smaad en laster. Ook hij deed aangifte. De PVV-fractie is nu gespleten in twee één- mansfracties: PVV-Van Dijk en PVV-Bosch. Gesjoemeld Commissaris van de koning Han Polman liet een onderzoek doen naar misbruik van fractiegelden. Daaruit bleek dat de PVV heeft gesjoemeld met gelden die frac ties krijgen uit de provinciekas. Heerema Vlissingen krabbelt op In de hoogtijdagen werkten 250 tot 300 mensen bij Heerema Vlissingen. Door de malaise in de olie-industrie nu nog maar een derde van het personeel. In middels gaat het wat beter, maar helemaal uit het dal is de Heerema Fabrication Group (HFG) nog niet, zegt algemeen directeur Koos-Jan van Brou wershaven. -Koos-Jan van Brouwershaven, algemeen directeur HFG Hondenfluisteraar Marien Schrijver met hond Molly en eigenaar Annet de Kok. foto marcelle davidse PVV-fractievoorzitter Peter van Dijk wordt niet vervolgd voor het met de dood bedrei gen van fractielid Vincent Bosch. Volgens het Openbaar Ministerie is er onvoldoende bewijs dat Van Dijk Bosch daadwerkelijk met de dood heeft bedreigd. Frank Balkenende Middelburg

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 42