10 Als Amerikaanse tiener woonde Damian Pargas drie maanden in Vlissingen. Twintig jaar later greep hij de kans om in Zeeland te werken met beide handen aan. ,,Ik wil nu ook leren zeilen." ZOMER 2019 WERKEN IN MIDDELBURG Middelburg is één van de minder bekende juwelen van Nederland donderdag 29 augustus 2019 WAT IS ER TE DOEN? TIP 1 Demo glasblazen, Breskens Theatervoorstelling, Middelburg Excursie in het Zwin, Retranchement Bizarium, Sluis Toren beklimmen, Oostkapelle Kapelse Dag, Kapelle Zeehondensafari, Zierikzee Foto's van 100 jaar geleden, Wissenkerke TIP 9 Rondwandeling, Burgh- Haamstede TIP 10 Pop-up restaurant, Vlissingen Voor het vijfde jaar op rij opent sterrenchef Michel Louws een tijdelijk restaurant in de Timmer fabriek. Geniet voor 49,50 euro per persoon van ongeveer twaalf verschillende gerechten. Meer informatie vindt u op de website van de Timmerfabriek: timmerfabriekvlissingen.nl. EENS PER WEEK DIRECTEUR IN ZEELAND nog studeerde aan de Universiteit Leiden, kwam ik hier ook vaak. Dit instituut heeft namelijk een belangrijke collectie over de Amerikaanse geschiedenis. Hier kwam ik als 20-jarige al onder zoek doen. Daar kende ik Leon- tien Joosse en Giles Scott Smith al van. Zij werken hier nog steeds." ,,Ja, mijn werk als directeur is heel anders dan wat ik als hoogleraar in Leiden doe. Ik werk vier dagen per week in Leiden en één dag in Middelburg. Dat is altijd op woensdag. Hier ben ik bezig met bestuurlijke taken en begrotin gen. Waar moet het RIAS heen? Aan welke thema's gaan we aan- dacht besteden? Ons instituut treedt steeds actiever naar buiten, omdat we relevanter willen wor den. Vroeger draaide het vooral om de collectie boeken, het ar chief, het onderzoek. Nu worden publieksbijeenkomsten en con gressen belangrijker." ,,Toch nog steeds in Den Haag. Omdat ik vier dagen in Leiden werk en niet in een trein kan wer ken, dan word ik duizelig. Maar als het aantal werkdagen in Mid- De vacature van de Universiteit Leiden ver meldde het bijna als een waarschuwing, lacht Damian Pargas (40). Wie hoogleraar Ame rikaanse Geschiedenis wil wor den, moet ook één dag in de week in Middelburg gaan werken, als directeur van het Roosevelt Insti tute for American Studies. ,,Ze dachten natuurlijk dat dat men sen zou afschrikken, maar ik vond het juist geweldig. Ik kon met vrienden gaan werken en heb dus gelijk 'ja' gezegd." ,,Het is één van de minder be kende juwelen van Nederland. Ik heb een lijstje in mijn hoofd met steden waarvan ik denk: waarom heeft niemand me daar eerder over verteld? Daar staat Deventer op, en Zutphen, en Middelburg. is echt een prach- stad. Daarom staan Middelburg en Zeeland altijd prominent op onze folders en uitnodigingen. Amerikanen die hier komen voor congressen die we orga niseren, genieten ook altijd 0 volop. Dit is zoals ze zich een oude Nederlandse stad voor stellen." „De mensen bij het RIAS ken ik allemaal al heel lang. Toen ik zelf GO Kom alles te weten over glasbla zen en andere glastechnieken tijdens deze demonstratie van 11.00 tot 12.30 uur. Locatie: Dorpsstraat 10, Breskens. Meer info: art-glass-studio.nl. TIP 2 Als onderdeel van het Zeeland Nazomerfestival is vanavond om 19.00 uur de theatershow Norway.Todayte zien. De show wordt omschreven als een sur realistisch sprookje over het ver langen naar de dood en de moed om te leven. Meer info: theaterzeelandia.nl. TIP 3 Natuurgebied het Zwin bestaat uit duinen, strand en een schor landschap. Hier groeien bijzon dere planten, die bestand zijn raamexpo. In de ramen langs de route zijn foto's te zien die daar minstens 100 jaar geleden wer den gemaakt. De route door de Voorstraat, Oostvoorstraat, Ooststraat en Dorpsdijk kan op eigen gelegenheid gelopen wor den. Meer informatie en de route van de expositie kunt u vinden op: okijkhier.nl. TIP 7 In Sluis kunt u een wel heel uniek museum bezoeken. In het Bizarium ziet u uitvindingen die nooit gerealiseerd werden. Ideeën die zowel geniaal als bizar zijn, worden hier op au thentieke wijze verbeeld. Van daag is het museum open van 13.00 tot 18.00 uur (laatste toe gang is om 17.30 uur). Meer info: bizarium.com. TIP 8 Altijd al eens de kerktoren van Oostkapelle willen beklimmen om te genieten van het uitzicht? Natuurgebied het Zwin bij Retranchement is te bezoeken met een gids. tegen zout water, en leven ver schillende soorten kustvogels. Verken dit landschap in 2 tot 2,5 uur met een gids. Start om 10.00 uur bij het info-punt 'zand' (G. van Hoekestraat 2). Deelname is 4 euro voor volwassenen (kinde ren tot 16 jaar: 2 euro). TIP 4 Vandaag beginnen drie dagen vol feestelijkheden rond de Ka- pelse dag. Vandaag is vanaf 16.00 uur de kermis geopend en wordt van 21.00 tot 01.00 uur gedanst op de muziek van dj Willem. TIP 5 Zin om de zeehonden van de Oosterschelde te bewonderen? Vaar van 10.00 tot 12.00 uur mee met de populaire zeehon densafari vanuit Zierikzee. Deel name is 14 euro (kinderen 4 t/m 11 jaar: 10 euro). Kinderen t/m 3 jaar kunnen gratis mee. Reser veren verplicht via frisiarond- vaarten.nl. TIP 6 Wandel een rondje door Wissen- kerke om te genieten van een Vanavond is dat mogelijk van 19.00 tot 20.00 uur. Toegang tot de toren is 1,50 euro voor vol wassenen en 0,50 euro voor kin deren. Maak kennis met het natuurlijk, historisch en cultureel erfgoed tijdens deze fascinerende wan deling. De route voert van het museum de Burghse Schoole langs de indrukwekkende Ring- walburg en door de duinen, waar bunkers uit de Tweede Wereld oorlog te zien zijn. Een kaart met de route is voor 2,50 euro ver krijgbaar bij het museum, dat vandaag is geopend van 13.00 tot 17.00 uur. Kijk voor een compleet over zicht op vvvzeeland.nl. Waar zijn we? In Middelburg Wie werkt er? Damian Pargas werkt één dag in de week in Mid delburg als direc teur van het Roosevelt Insti tute for American Studies. Hij woont in Den Haag en hij is in Leiden hoogle raar Amerikaanse Geschiedenis. 'Zeeland houdt mij mooi in balans' Je bent nu hun directeur. Waar woon je? Maurits Sep Wat is er zo aantrekkelijk aan Middelburg? Je zei dat je hier met vrien den werkt. Wie zijn dat?

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 38