'Veere gaf voorkeursbehandeling aan vis- en frietkraam Oranjeplein' Plan voor zoet water brug te ver sanidirect Middelburg 9 BADKAMERVOORDEEL Te veel schade voor natuur, archeologie en visserij VRIJDAG T/M ZONDAG donderdag 29 augustus 2019 Er moet een verbinding komen tussen het toekomstige windpark op zee IJmuiden Ver en het vaste land. Dat park gaat rond 2030 zo veel stroom leveren, dat één aan- sluitpunt in Noord- of Zuid-Hol land onvoldoende is. Dat zou het elektriciteitsnet van de Randstad te veel belasten. Daarom is een tweede locatie nodig in het zuiden van het land, waar kan worden aangesloten op een van de bestaande hoogspan ningsstations. Daarvoor waren tot nu toe vier scenario's in beeld: via de Westerschelde naar Borssele (net zoals bij de windparken Bors sele), door het Veerse Meer en langs de Sloedam naar Borssele, via de Oosterschelde naar Rilland of via Haringvliet en Hollandsch Diep naar Geertruidenberg. Tijdens informatieavonden en uit overleg met overheden en maatschappelijke organisaties is duidelijk geworden dat de variant door de Oosterschelde op beden kingen stuit. Natuur, archeologie en visserij worden er te veel door geschaad. Open landschap Bovendien is de technische uit voering complex en zou het nood zakelijke 'converterstation' (nodig om de aangevoerde gelijkstroom om te zetten in wisselstroom) bij Rilland in een open landschap en in de buurt van woningen komen. De betrokken overheden hebben er op aangedrongen het Oosterschelde-tracé te laten varen In het geval van Borssele is dat voorzien bij Vlissingen-Oost. De betrokken overheden - waaronder de provincie Zeeland, waterschap Scheldestromen en de gemeenten Vlissingen, Borsele, Kapelle en Veere - hebben er daarom vorige maand bij minister Eric Wiebes (Economische Zaken en Klimaat) op aangedrongen het Oosterschelde-tracé te laten va ren. Daar is gehoor aan gegeven. Bij de milieu-effectrapportage (MER) die de komende tijd wordt opgesteld, wordt de Ooster- schelde-variant buiten beschou wing gelaten. De andere drie tra cés worden wel nader bekeken, zo blijkt uit de Notitie Reikwijdte en Detailniveau (NRD), die vanaf morgen ter inzage ligt. De notitie geeft aan wat in de MER moet worden onderzocht. Onder meer de technische moge lijkheden, kosten en risico's van de passages van de Veerse Gatdam en de waterkeringen worden in beeld gebracht. Op woensdag 18 septem ber is van 19.00 tot 21.00 uur in Amadore Hotel Middelburg een inloopbijeenkomst over het pro ject. Het is de bedoeling dat eind 2020 duidelijk is welk tracé de voorkeur krijgt. In 2022 of 2023 moet het besluit daarover onher roepelijk zijn, zodat er vanaf 2024 kan worden gebouwd. De betrok ken Zeeuwse overheden hebben afgesproken in de procedure zo veel mogelijk samen op te trekken. Van den Ameele kaartte begin deze maand bij de Raad van State aan dat de gemeente Veere zijn concurrent J. Soolsma van De Lek kerbek een andere behandeling geeft. Soolsma stond volgens Van den Ameele niet persoonlijk in de kraam, maar had de zaak verpacht. Dat is in strijd met het gemeente lijke beleid, maar de gemeente deed er niets aan en vond het goed. De Raad van State ziet geen enkele reden waarom Veere Soolsma be ter zou moeten helpen dan andere standplaatshouders en vindt de klacht van Van den Ameele te recht. Veere moet nu een nieuw besluit nemen op het bezwaar schrift dat Van den Ameele in diende. Dit jaar kreeg Soolsma voor het eerst geen vergunning. De ge meente Veere gaf als verklaring voor de afwijking van het beleid dat Soolsma sinds 1978 op het Oranjeplein heeft gestaan. Van den Ameele staat er sinds 2011. De gemeente heeft Soolsma voor het eerst een vergunning geweigerd omdat hij zijn bedrijf heeft overge daan aan zijn zoons. Van den Ameele heeft uitgerekend dat het wegvallen van de concurrent hem in dit seizoen 25.000 euro meer omzet oplevert. Gedeputeerde Staten antwoorden dat op vragen van de Christenunie. Die wees het dagelijks provinciebe stuur op ervaringen in het Midden Oosten. Daar wordt onder zonne panelen zoet water uit zeewater ge wonnen door middel van verdam ping en een membraam. De Chris tenUnie ziet daarin een mogelijke oplossing voor de Zeeuwse land bouw die schreeuwt om zoet wa ter. Onderzoek In Zeeland wordt veel onderzoek gedaan naar manieren om in de toekomst voldoende zoet water be schikbaar te hebben. Chemiereus Dow, waterbedrijf Evides en water schap Scheldestromen doen onder zoek naar het halen van zoet water uit zout zeewater, schrijven Gede puteerde Staten (GS). Hun aanpak kost elektriciteit, maar heeft zich al wel in de praktijk bewezen, aldus het dagelijks provinciebestuur. De aanpak van de Saoedische on- derzoekers om restwarmte van zonnepanelen te benutten is inte ressant, vinden GS, maar 'de ont wikkeling ervan staat nog in de kin derschoenen'. De beschreven re sultaten zijn gebaseerd op laborato rium-proeven. Bovendien lijkt het In het Midden-Oosten wordt onder zonnepanelen zoet water uit zeewater gewonnen door middel van verdamping en een membraam moment dat de techniek op grote schaal kan worden gebruikt nog ver weg, denken GS. Rendement Daar komt bij dat die niet zomaar in Zeeland toe te passen is. Zo zijn er kanttekeningen te plaatsen bij het rendement en zou het voor Zeeland onvoldoende zoet water opleveren. GS denken daarom dat de Saoedi- sche aanpak voor de Zeeuwse zoet watervoorziening 'vooralsnog niet kansrijk is'. KORTING OP BADKAMERS GRATIS WANDCLOSET WA Streep door plan hoogspanningslijn in Oosterschelde Er komt geen ondergrondse hoogspanningslijn door de Oos- terschelde. De schadelijke ge volgen voor onder meer natuur, archeologie en visserij zijn daar voor te groot. Rolf Bosboom Borssele Frietverkoper Tonnie van den Ameele klaagt terecht over de voorkeursbehandeling die de gemeente Veere jarenlang gaf aan concurrent vis- en friet kraam De Lekkerbek op het Oranjeplein in Veere. Gisteren verklaarde de Raad van State zijn hoger beroep hierover ge grond. Adri Klinkenberg Den Haag/Veere Vis- en frietkraam De Lekkerbek op het Oranjeplein in Veere. ARCHIEFFOTO LEX DE MEESTER De techniek om zonnepanelen te gebruiken voor de productie van zoet water staat nog in de kinderschoenen en gaat Zee land vooralsnog niet helpen. Jeffrey Kutterink Middelburg lf j F HOQCKï Tie jtflisritl V Ga naar de winkel of kijk op sanidirect.nl COMPLETE BADKAMER OF TOILET AL VANAF -» DIRECT WAT JE ZOEKT -> direct de laagste prijs Mortiereboulevard 2b, Middelburg

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 37