Obstakelverlichting op windmolens kan uit dankzij nieuwe radar Van Amerika naar Eindhoven Burgemeesterszoon Marien de Goffau (73) ontmoet bij toeval zijn vroegere kindermeisje Zwemster Simone de Rijcke begint aan een nieuw hoofdstuk Onmoeting in Gorinchemse winkel brengt beiden bij elkaar land, de provincie Groningen en de luchtvaartautoriteiten. Windmo lens met een tiphoogte van meer dan 150 meter moeten worden uit gerust met obstakelverlichting. De windmolens in Windpark Kram mer kennen een tiphoogte van 180 meter, die van Bouwdokken op Neeltje Jans 162,5 meter. Dat soort hoge bouwwerken moet zichtbaar zijn voor vliegtuigen en helikop ters. Zonder de knipperende lich ten zouden ze er tegenaan kunnen vliegen. De obstakelverlichting van Windpark Krammer is 's nachts op grote afstand waar te nemen. Zelf vond de exploitant dat de knippe rende lichten de omgeving zwaar belasten. Ze kunnen niet alleen hinderlijk zijn voor dorpelingen in de omgeving van het windpark, maar ook het bioritme van dieren verstoren. Om die reden onder zocht Windpark Krammer een al ternatief. ,,We vonden het zelf be langrijk een onderzoek uit te voe ren, omdat we de impact op de om geving onevenredig groot vinden. De lampen branden 99,9 procent van de tijd voor niks, aangezien er dan geen vliegtuig overvliegt. On nodig dus", zegt woordvoerder Marlous Nooi. Testvliegtuig De alternatieve oplossing is aanslui ten op de nieuwe luchtvaartradar van de radarpost in Wemeldinge. Daarvoor was een proef noodzake lijk. Getest werd of met een radar daadwerkelijk alles wat in de directe omgeving vliegt ook wordt gedetec teerd en bijvoorbeeld vluchten op grotere hoogte juist niet. Tijdens een testweek in mei 2018 werd met een klein vliegtuig diverse manoeu vres uitgevoerd in de omgeving van Windpark Krammer. De lampen branden 99,9 procent van de tijd voor niks Tijdens de vlucht werd met mo biele meetapparatuur getest of de radar een vliegtuig detecteert. De resultaten waren positief. De nieuwe luchtvaartradar van de post Wemeldinge blijkt geschikt lucht- vaartuigen bij windparken in de omgeving te kunnen detecteren. Zodra de radar een vliegtuig of he likopter signaleert, gaat de obsta kelverlichting aan. In de praktijk betekent dit dat de obstakellichten bijna altijd gedoofd zullen zijn, om dat er rond het windpark relatief weinig vliegbewegingen zijn. De uitbreiding van de radarpost in Wemeldinge met een lucht vaartradar moet op 1 januari 2021 gereed zijn. Vanaf dat moment zijn radarsignalen voorhanden waar mee luchtvaartverlichting van windparken kan worden aange stuurd. Windpark Krammer werkt de komende tijd met Rijkswater staat aan een overeenkomst voor het medegebruik van de radarsig nalen. Het windpark moet voor de aansluiting een server aanschaffen. It donderdag 29 augustus 2019 pzc.nl e-mail: walcheren@pzc.nl KAPELLE Opa Geerse is bijna jarig, dus kunnen Josje (links, 8 jaar) en Marie (rechts, 5 jaar) wel wat appels gebruiken. Voor een appeltaart natuurlijk, en voor appelmoes. Daarom komen de zusjes woensdag speciaal met opa en oma vanuit Middel burg naar de plukmiddag van het Fruitteeltmuseum in Kapelle. Voor maar vijf euro mogen ze daar een tas vol appels en peren plukken in de tuinen van het museum. De keuze is het grootste probleem, want rond het museum staan bijna twee honderd verschillende appel- en perenrassen. Marie en Josje zijnn niet de enigen op de eerste plukmiddag. ,,Ik denk dat er wel een stuk of veertig mensen zijn geweest'', vertelt museumdirecteur Saskia Vahlenkamp. „Veel gezinnen maar ook stel len. En in de tuin vertellen de vrijwilligers van de tuingroep dan wat over de verschillende rassen. Je ziet dat mensen dat leuk vinden en daarna ook veel gerichter plukken." Op 4 en 11 september volgen nog twee plukmiddagen. FOTO MARCELLE DAVIDSE ZEELAND12 ZEELAND4 Lichten Windpark Krammer uit De rood en wit knipperende ob- stakellichten op de 34 windmo lens van Windpark Krammer kunnen eind volgend jaar vrijwel zeker uit. Het windpark sluit dan aan op de nieuwe luchtvaartra dar van de radarpost in Wemel- dinge. Alleen als er een vliegtuig nadert, springen de lichten aan. Het radarsysteem kan in prin cipe voor alle Zeeuwse windpar- ken de obstakelverlichting aan sturen. Frank Balkenende Anna Jacobapolder Dat blijkt uit een proef die Wind park Krammer heeft uitgevoerd in samenwerking met het ministerie van Economische Zaken, de Rijks dienst voor Ondernemend Neder - Marlous Nooi, woordvoerder Windpark Krammer

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 29