Jaap Stam: 'Als het moet, mag de bal de Negev-woestijn in' het ook op het middenveld PSV zonder Bergwijn II 21 donderdag 29 augustus 2019 kreeg. Trainer Ten Hag heeft er in Amsterdam een atypische opstel ling voor uitgetekend. Opnieuw met tal van wisselingen, en met een stevig Latijns blok van twee contro leurs: Edson Alvarez en Lisandro Martinez. Een Latijns duo dat pri mair werd gehaald voor de defensie, maar dat er nadrukkelijk aan bij draagt dat Ajax de bal steeds weer razendsnel terug heeft. Vlak daarvoor mag Hakim Ziyech zich naar hartenlust uitleven als spelmaker, op de positie waar nor maal Donny van de Beek speelt. Ajax onderstreept opnieuw dat het nog lang niet zo ver is als in het on vergetelijke voorjaar, het komt aan vankelijk moeizaam tot kansen in de kleine ruimtes, maar het is wél volledig de baas in eigen huis. Het kopdoelpunt van Alvarez komt kort voor rust weliswaar uit een vrije trap tot stand, het is zo'n goal die goedbeschouwd niet uit kon blijven. Hoe verbeten APOEL ook probeert te vertragen en tijd te rekken, aan alles voel je stilaan dat de muur vroeg of laat gaat breken. Na rust verandert het spelbeeld amper. Klaas-Jan Huntelaar denkt de wedstrijd vroegtijdig te beslis sen, maar de VAR constateert dat Ajacied Joël Veltman een fractie buitenspel heeft gestaan. Hakim Ziyech mist een opgelegde kans. Huntelaar krijgt de bal net niet over keeper Vid Belec heen getikt. Het Amsterdamse overwicht is verplet terend, maar toch hangt lange tijd de dreiging in de lucht van een toe valstreffer. De bevrijding volgt na 79 minuten, als Dusan Tadic diago naal de 2-0 binnenschiet, en het 'Tadic on Fire' weer als vanouds door het stadion galmt. PLAY-OFFS CL Uitslagen Bloedheet of niet, Jaap Stam droeg ook gisteravond in het Yaakov Turner Toto Stadion in Beer Sheva lange mouwen. De trainer van Feyenoord voorspelde zijn spelers een Israëlische storm vanavond, op een steenworp afstand van de beladen Gazastrook. Al deed hij dat ook verleden week in Georgië waar Dinamo Tbilisi een neder laag van 4-0 moest wegpoetsen. ,,Die ploeg deed het niet, maar ik verwacht dat Hapoel Beer Sheva wel gas zal geven'', zei Stam. Het moeizaam gestarte Feyen- oord moet zich de komende we ken verbeteren. Maar Stam heeft één woord rood omcirkeld in het spelershotel in Beer Sheva: 'kwa lificatie'. „Natuurlijk willen we qua speelwijze ergens naartoe'', zegt Stam. ,,Maar als er wordt ge vraagd te overleven, dan moet je dat doen. Als het er niet in zit, om dat Hapoel het gewoon goed aan pakt of de lastige omstandigheden in Israël spelen ons parten, dan gaat het alleen maar om het berei ken van die groepsfase.'' Als het maar effectief is. Die groepsfase halen, daar draait alles om En dan, zo zei Stam, mag de bal best een keer 'met een enorme boog de Negev-woestijn in'. Die grenst namelijk letterlijk aan de achterkant van het stadion. ,,Er zitten bulten in die woestijn, die bal kan dan heel ver weg stuite ren'', grinnikte Stam. Maar het was meteen zijn laatste glimlach tijdens de persconferentie. ,,Het mag er minder mooi uitzien, als het maar effectief is. Die groeps- fase halen, daar draait alles om.'' Yassin Ayoub Dat doet de trainer zonder Jan- Arie van der Heijden, die al langer weet dat hij weg mag bij Feyen- oord. Ook Bart Nieuwkoop en Yassin Ayoub bleven achter in Rotterdam. Ze misten overigens weinig aan Beer Sheva, de stad no digt niet bepaald uit tot een gezel lige stedentrip. Nieuwkoop staat in de belangstelling van Willem II en Ayoub mag een nieuwe club zoeken. ,,Hij hoeft niet weg, maar hij wil niet weer een seizoen met weinig speeltijd'', zegt Stam, die nog altijd goede hoop heeft dat de Argentijn Marcos Senesi deze week naar de Kuip komt. De Israelische journalisten her innerden de ex-international aan de ontsnapping met Manchester United in de Champions League finale tegen Bayern München in 1999, 1-1 en 2-1 in blessuretijd. Die 3-0 wegpoetsen, waarom niet? ,,Ik maakte in 2005 ook het omge keerde mee'', zei Stam. ,,Met AC Milan tegen Liverpool (van 3-0 voor naar 3-3, red.). Het gaat soms echt om overleven.'' Hag geboetseerde nieuwe Ajax steeds meer Latijns-Amerikaans. Als een beproefd aloud beproefd recept van aartsrivaal PSV in zijn beste dagen. Met het vuur en de passie van de Argentijnen Nicolas Tagliafico en Lisandro Martinez die naar hartenlust het werk van Ajax' paradepaardjes voorin opknappen i Het nieuwe Ajax wordt steeds meer Latijns-Amerikaans. Als een aloud recept van aartsrivaal PSV in zijn beste dagen en leveren als de penibele stand daar om vraagt. En voorin is er dan nog de Braziliaanse samba-kunst van David Neres. Alvarez uit Tlalnepantla is dan weer heel anders. Hij beweegt eer der gracieus over het veld. De eerste Mexicaan ooit in Amsterdamse dienst genoot onlangs nog zicht baar geëmotioneerd van de wel komsvideo die de club voor hem maakte. Met daarin ook uiteraard de vele vedetten die in het verleden bij de club hebben gespeeld. Het deed hem zichtbaar veel. Na giste ren is Alvarez plots zelf zo'n held. De man die Ajax bevrijdde van de zware druk die voorrondevoetbal voor de Champions League met zich meebrengt. GO NICOSIA Een gehavend en jeugdig PSV mag zich van avond in Nicosia tegen Apol- lon Limassol niet meer laten verrassen in de strijd om 'overzomering'. Trainer Mark van Bommel is er nog niet ge rust op, ondanks de 3-0 zege vorige week in Eindhoven. De pijntjes en blessures stape len zich op bij PSV, dat van avond het eerste bescheiden succesje in dit seizoen kan boeken. Niet alleen betekent plaatsing voor de groepsfase van de EL dat een miljoenenim puls (7 a 8 miljoen komt mini maal en gegarandeerd binnen), maar het zorgt ook voor spor- tieve ontwikkeling van het jeug dige PSV. Een sterk verjongde versie van het beoogde basis team moet in Nicosia het hoofd koel zien te houden. Van Bom mel zag nogal wat spelers af haken met fysieke problemen. Steven Bergwijn is er op Cy prus bijvoorbeeld niet bij. Hij kampt met een lichte blessure en hoopt zondag bij RKC-PSV weer aan te sluiten. Jorrit Hen- drix trainde gisteravond niet mee en het is maar de vraag of hij kan spelen. Ook Michal Sa- dilek, Armindo Bruma, Gastón Pereiro, Sam Lammers, Ibrahim Afellay, Ryan Thomas en Lars Unnerstall ontbreken nog. Edson Alvarez kopt Ajax op voorsprong tegen APOEL: 1-0. FOTO BSR Ajax* - APOEL Nicosia 2-0 (0-0) Club Brugge* - LASK 2-1 (1-0) Slavia Praag* - Cluj 1-0(1-0) Dinsdag Krasnodar - Olympiakos* 1-2 (0-4) Rode Ster* - Young Boys 1-1 (2-2) Rosenborg - Dinamo Z.* 1-1 (0-2) *Door naar groepsfase Loting vandaag 18.00 uur. Feyenoord is neergestreken in een heet Israël waar Hapoel Beer Sheva vanavond vol gas al geven om de 3-0 nederlaag uit de Kuip te repareren. Jaap Stam wil dat zijn spelers in overlevingsmodus gaan. Mikos Gouka Beer Sheva - Jaap Stam (47) Jaap Stam gisteren op het trainingsveld in Israël. ,,Het gaat tegen Hapoel Beer Sheva alleen om overleven.'' foto epa Alvarez en Martfnez vieren de eerste goal van Ajax. FOTO BSR

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 21