EUWS 11 Vakantie is lekker! Toch? Niet altijd. De mooiste stukjes van Europa worden tegenwoordig onder de voet gelopen door drommen toeristen. Vandaag: Praag. donderdag 29 augustus 2019 DIT IS WAAR WE DE TOERISTEN MEE LOKKEN EN DIT IS WAT ZE KRIJGEN TOERISTENGETTO Praag: zo mooi, maar zo druk Praag is prachtig: de statige Karelsbrug, de burcht tegen de heuvel aan de overkant, de pleinen in de oude stad. Als 's avonds de lichten aangaan en de burcht baadt in het licht van de schijnwerpers, wordt de stad alleen maar mooier. Praag (1,2 miljoen inwo ners) is zo prachtig dat er in 2018 bijna acht miljoen toeristen een nacht of langer in de stad bleven. Dat aantal stijgt al jaren op rij. Behalve Tsjechen zelf komen er vooral veel Duitsers, Russen, Ame rikanen en Britten naar de stad. Het aantal Chi nezen stijgt ook snel. ,,En vanwege een in Praag opgenomen ro mantische Koreaanse film, komen er nu ook veel Koreaanse koppeltjes naar de stad'', zegt de Tsje chische toerisme-onderzoeker Miroslav Roncak. Het gevolg is dat het zeker in de zomer ongeloof lijk druk is in de stad. ,,Het probleem is nog niet eens het aantal toeristen, maar wel dat die allemaal tegelijk op dezelfde tijden op dezelfde plekken zijn'', stelt Roncak. De binnenstad verwordt zo tot een 'toeristengetto', waar winkels vooral kitsch aanbieden. ,,Russische matroesjka-poppetjes wor den er aangeboden als typisch Tsjechische souve nirs." Roncak hoopt dat de stad meer regels opstelt voor onder meer verhuur via Airbnb, bierfietsen en overcommercialisering. 'Uitkijken over de rivier' Je kunt in Praag urenlang discussiëren over wat het mooiste, leukste, populairste of meest overgewaardeerde terras is. Er zijn er tiental len. Kleine, intieme terrasjes op een besloten binnenplaats. Grote, zonnige en volle terras sen bovenop aangemeerde schepen in de rivier de Moldau, die dwars door de stad stroomt. Ook aan die rivier: de Biertuin aan de Moldau. Populair bij toeristen vanwege de livemuziek, de beschutte ligging onder de bo men en het prettige uitzicht over de burcht en het water. De Moldau stroomt hier zo rustig, dat ze het domein is van een vloot van water fietsen. Voor dat uitzicht betaal je dan ook iets meer voor je bier. De ingang is niet aangege ven, maar loop over de Smetanovo-kade, ga de trap af onder het reclamebord van Prague Boats en je loopt zo de Biertuin in. Klanten klagen soms over een plotseling op de reke ning opduikende 'toegangs'-toeslag. Die stond inderdaad ook op onze bonnetjes, maar voor die 1,5 euro per persoon zit je wel lekker aan de rivier. GO

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 11