9 woensdag 28 augustus 2019 Sham (HTS), dat voorheen Jabhat al- Nusra heette, en ooit het officiële al- Qaedafiliaal in Syrië was. Experts schatten hun sterkte op ongeveer 15.000 strijders, onder wie tal van buitenlanders. Ook sterk in het ge bied: het Nationale Bevrijdingsfront. Dat verbond werd opgericht om HTS te bestrijden, wordt gesteund door Turkije en bestaat uit een serie strijd groepen, van gematigd tot salafis- tisch. In de regio bevinden zich, volgens de Nederlandse inlichtingendien sten, nog zeker 35 Nederlanders (met 60 kinderen) die zich bij een van die strijdgroepen hebben aangesloten. De bekendste van hen is Victor D. uit Heeten (Overijssel). Hij vertrok zes jaar geleden naar Syrië en sloot zich daar aan bij Jabhat al-Nusra. De rechtbank in Rotterdam veroor deelde D. vorig jaar, bij verstek, tot zes jaar cel. Turkije vs. De Koerden Een conflict dat al decennia speelt, maar in noordwest-Syrië weer ou derwets op de spits wordt gedreven. Koerdische strijdgroepen vochten in midden-Syrië met de Amerikanen (en Nederland) tegen IS, maar wer den in het noordwesten ook aange vallen door het Turkse leger. De Tur ken vielen, samen met Arabische mi lities, in maart 2018 de Koerdische enclave rond de Syrische stad Afrin binnen. President Erdogan wilde op die plek geen Koerdische strijders in het grensgebied. Volgens Erdogan werken de Syrische Koerden samen met de Turkse Koerden van de PKK, een terroristische organisatie volgens de Turken. Het Turkse leger is nog steeds aanwezig in Afrin en daarmee dus op Syrisch grondgebied. Het gaat de Turken daarbij niet alleen om Koerdische strijders, maar ook om controle over de grens: het land wil voorkomen dat er straks weer hon derdduizenden Syrische vluchtelin gen het land binnenstromen. De Turkse vrees: hoe harder er wordt ge vochten om Idlib, hoe meer vluchte lingen er zullen zijn. Turkije vs. Rusland (en Syrië) De twee grootmachten staan in Syrië (letterlijk) recht tegenover elkaar, De partijen maar zijn tegelijkertijd een belang rijke sleutel naar de oplossing. Rus land is van oudsher een bondgenoot van Syrië, president Poetin steunt ook nu het leger van zijn collega As sad al jaren met wapens en man schappen. Russische vliegtuigen voe ren er ook bombardementen uit. Tur kije heeft de Syrische stad Afrin in handen en steunt verschillende op positiegroepen in het gebied. Vorige week sloeg de vlam in de pan toen Syrische vliegtuigen een Turks konvooi bestookten, daarbij vielen drie doden. Burgers, zeggen de Turken. Opstandelingen, zegt Syrië, en het konvooi bevatte hulp voor hen. De Turken zijn ook verontrust omdat na de val van Khan Sheikhoun een van hun twaalf observatieposten in de regio omsingeld dreigt te wor den door Syrische troepen. Terwijl die posten onderdeel zijn van een vorig jaar overeengeko men deal tussen onder meer Rusland en Turkije. De presidenten Poetin en Erdogan hadden gisteren, volgens analisten mede vanwege de explosieve situatie in Syrië, een over leg in Moskou. Op 16 september heb ben de twee landen, samen met de Syrische bondgenoot Iran, weer een overleg. Dan wordt in Ankara gespro ken over de toekomst van Syrië, maar het einde van de oorlog lijkt nog niet in zicht. Burgers proberen zoveel mogelijk huisraad mee te nemen terwijl ze het strijdtoneel in Idlib achter zich laten. Leden van de Syrische burgerbescherming dragen een gewonde weg die na een luchtaanval onder het puin van een ingestort gebouw werd gevonden. fotos afp TURKIJE 'Latakia, iJT^jg|JsirjAsM-;Shugur; [Sariaqibl :J Provincie Idlib Twee mannen op een motorfiets passe ren een verzamelpunt voor vluchtende bur gers in Idlib waar na een ontploffing brand is uitgebroken. foto afp De eindstrijd in de Syrische oorlog speelt zich af in en rond Idlib. Hoe is het strijdtoneel verdeeld? Syrische troepen al-Assad Rebellen met steun Turkije Koerden Onder Turkse controle

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 9