15 IN BLOCKCHAIN WE TRUST F. I Wat is blockchain? [■■■I n J_ u m n H lAVive Jouw data zijn geld waard. De techreuzen zoals Facebook en Google zijn er groot mee geworden. Het wordt tijd om zelf de teugels in handen te nemen. Biedt de Blockchain een oplossing om weer de baas over je eigen gegevens te worden? Wat is dat je waard? Er heerst groot onge mak over de manier waarop bedrijven te werk gaan met de data van de consument. De techreuzen hebben grote steken laten val len op het gebied van privacybescher ming. De banken lijken dat nog eens dunnetjes over te gaan doen, in staat gesteld door de nieuwe richtlijn voor bankieren PSD2, waarmee consumen ten de deur openzetten naar hun bankrekening. Initiatieven om de consument weer baas te maken over de eigen gegevens schieten als paddenstoelen uit de grond. We mogen ons gelukkig prijzen dat de EU met de GDPR-wetgeving namens ons allen privacybeleid heeft afgedwongen. Internationaal heeft Solid van Tim Berners-Lee, één van de grondleggers van het World Wide Web, veel aandacht getrokken. In eigen land werken Qiy Foundation en Schluss al jaren aan een 'Nieuw Inter net' waarin mensen de zeggenschap hebben over de eigen data. Een recen ter project is IRMA van de Privacy by Design Foundation en Nijmeegse hoogleraar computerbeveiliging Bart Jacobs. IRMA is een privacyvriende- lijk identiteitsplatform met smart- phone app voor zowel authenticatie als ondertekening. De pas opgerichte Datavakbond wil de belangen behar tigen van iedereen die data produ ceert - en dat zijn we allemaal - bij or ganisaties die omgaan met deze data. Zuinige consument Initiatieven te over, maar wanneer komt de doorbraak? De hamvraag is: wie gaat het betalen? De zuinige con sument heeft het grootste belang maar is eraan gewend dat alles gratis is. Het bedrijfsleven is ook niet direct bereid te knip te trekken. Intussen moet er geld verdiend worden om de investeringen in technologie en mar keting op te brengen. Minstens zo belangrijk is de techni sche kant van de zaak. Hoe krijg je zeggenschap over je data en kun je voorkomen dat anderen ermee aan de haal gaan? Tja, dan kom je al snel op blockchain, gedistribueerde, openbare registers voor van alles en nog wat. Door cynici wel eens 'een oplossing op zoek naar een probleem' genoemd. Voor het beheren van informatie zou blockchain-technologie echter wel een oplossing kunnen bieden. Er zijn al blockchain-toepassingen op dit ter rein, bijvoorbeeld voor het bewaken van auteursrechten en copyrights van onder meer games. Ook in de strijd tegen nepnieuws kan blockchain een rol spelen omdat transparant wordt waar informatie vandaan komt en wat ermee is gebeurd. Onder meer de EU zet hierop in. Een voorbeeld van een blockchain voor social media content is Steem dat financiële prikkels biedt aan makers van content. Vanuit Ne derland is de publieke Sovrin-block- chain actief, een andere spin-off van Qiy. Iedereen kan een Sovrin-identi- teit krijgen. o Jl n iiiii ii il-S BllllüH' WOENSDAG 28 AUGUSTUS 2019 Baas over eigen data, willen we dat eigenlijk wel? Tekst Theo Loth I Bfl Gedistribueerde registers (blockchains) introduceren de mogelijkheid voor mensen en organisaties om data veilig te delen en te vertrouwen, zonder dat enige tussenpersoon of centrale autoriteit nodig is. Niemand is de baas over blockchain. Gedistribueerde registers zijn onveranderlijk, onweerlegbaar en zeer hack-bestendig. Aangezien elke 'knoop' van een gedistribueerd regis ter een identieke kopie van het regis ter heeft, kan geen komma in de his torie van het register worden gewij- zigd zonder dat het door het netwerk wordt opgemerkt, ongeldig gemaakt en afgewezen. Blockchain heeft twee belangrijke tekortkomingen voor het delen van content: blockchain is heel lastig schaalbaar omdat het register op veel verschillende plaatsen bestaat en bij gewerkt moet worden. Dat vraagt veel netwerkcommunicatie en reken kracht. Als veel mensen grote volu mes aan bestanden plaatsen, bewer ken en delen - wat al snel gebeurt op een succesvol platform - kan block- chain dat nu nog niet aan. Een andere uitdaging heeft te maken met privacy. Zodra er tot per sonen herleidbare informatie in de blockchain wordt geplaatst, gaat de GDPR, de Europese privacywetgeving gelden. Het Europese recht 'vergeten te worden' staat haaks op het block- chain-concept waarvan de crux is dat de blockchain niet met terugwer kende kracht aangepast kan worden. Gegevens kunnen dus niet verwijderd worden.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 63