Saboteur verstoort scheepvaartverkeer via marifoon 4 ZAAK NICKY VERSTAPPEN SCHOUW De politie en het leger vergrendelden gisteren een groot gebied op de Brunssummerheide zodat de rechters in de zaak Nicky Verstappen zelf konden zien waar het jongetje verdween en dood werd gevonden. woensdag 28 augustus 2019 opleveren. Henri: „Gisteren liep ik hier ook en toen zei iemand: 'moet je zien wat ze uit de kast halen hier voor, dat kost een vermogen'. Ik moest me echt inhouden hoor. 'Wat als het om jouw kind zou gaan', zei ik. En wat denk je dat dat Holleeder- proces kost?!'' Terwijl Henri vertelt, lijkt het alsof de tijd wordt teruggedraaid, naar die zomer in 1998 toen Nicky hier op zo merkamp ging en verdween. Alle mobiele telefoons moeten worden ingeleverd, pers mag niet mee naar de plek waar Nicky's tent stond, waar hij na een dag wanhopig zoeken en speuren dood werd gevonden op ruim een kilometer afstand. Tussen de sparrenbomen lag hij met alleen een onderbroek en pyjama aan. Nu is het bijna net zo verzengend heet als 21 jaar geleden in Zuid-Limburg. Po litieagenten en verkeersregelaars ve gen het zweet van hun voorhoofd, een flesje water aan de mond. Blote voeten En ergens op de heide trekt advocaat Roethof zijn schoenen uit. Hij wil kijken wat er gebeurt als hij hier rondloopt met blote voeten. Omdat Nicky blootsvoets werd gevonden en zijn voetzolen ongeschonden waren, wordt er vanuit gegaan dat zijn le venloze lichaam naar de vindplaats is gebracht. Maar Roethofs zolen kwa men er óók ongeschonden door. 'Geen schram', klinkt het 's mid dags triomfantelijk in de rechtbank, waar de advocaat suggereert dat Nicky dus best zelf kan zijn weggelo pen, om vervolgens te zijn overleden. ,,Als je ziet hoe heet het wordt op de heide, hoe snel je kan uitdrogen als je geen flessen met water hebt...'' De advocaat wijst er nog maar eens op: de nacht voor zijn verdwijning kreeg Op de hermetisch afgesloten heide zien alle hoofdrolspelers in de zaak Nicky Verstappen wat anders. Zijn ouders de moordenaar van hun zoon, op de plek waar zij hun jongen verlo ren. En Jos Brechs advocaat Gerald Roethof ziet de schouw van gister ochtend juist als ontlastend voor zijn cliënt. En de buitenwereld? Die ziet hele maal niets, als verdachte, advocaat, officieren en rechters net als de fami lie van Nicky Verstappen en Peter R. de Vries in busjes en onder politiebe geleiding achter de afzettingen ver dwijnen. Meer dan honderd politie mensen en militairen bewaken het gebied van grofweg 2 bij 2 kilometer. Er geldt een vliegverbod, ook voor drones, behalve die ene van defensie. Met honden wordt gepatrouilleerd, om indringers te weren. Henri en Irma uit Landgraaf lopen langs. Ze volgen de zaak al jaren en hopen dat de terugkeer van Brech naar de Brunssummerheide wat zal De provincie Zuid-Holland spreekt van een gevaarlijke situatie en heeft aangifte gedaan bij de politie. Ook het Agentschap Telecom is inge schakeld, om uit te zoeken wie er inbrak op de verbinding. Het incident vond zondag tegen het einde van de middag plaats, vertelt woordvoerder Marcel van den Eng van de provincie Zuid Holland. De persoon die inbrak op het marifoonverkeer zei dingen in de trant van 'een metertje naar links' en 'je kunt doorvaren'. ,,Dat is absoluut niet fijn voor de schippers. Toen de brugwachters in de gaten kregen wat er aan de hand was, zijn ze gestopt met het bedienen van de Wilhelminabrug en de Spanjaards- brug.'' Na enige tijd was de saboteur weer verdwenen. De provincie woordvoerder vergelijkt het inbre ken op een marifoonverbinding met een radio, waar soms plotse ling ook andere zenders tussendoor kunnen komen. ,,Een buitenlandse zender, of een piraat.'' In dit geval lijkt iemand dus echt geprobeerd te hebben het scheepvaartverkeer te verstoren. ,,We gaan uit van een be wuste actie en hebben besloten om aangifte te doen bij de politie.'' Het Agentschap Telecom is inge schakeld om uit te zoeken vanuit welke hoek deze sabotage-actie kwam. ,,We kregen in de loop van de ochtend al een eerste melding, toen zijn we ter plaatse gegaan maar troffen we niet echt iets aan. Later op de dag kwam er opnieuw een melding, ook van de politie en toen was het wel echt serieus.'' Het Agentschap is met peilauto's ter plaatse gegaan, zegt een woord voerder. ,,We proberen dan te ont dekken uit welke hoek de versto ring komt. Dat kan vrij specifiek, tot op straatniveau. We zijn nu bezig met onderzoek.'' De woordvoerder noemt het incident in Leiden 'ont zettend gevaarlijk'. ,,Dit is echt ern stig. Gelukkig komt het in Neder land niet vaak voor, ongeveer een of twee keer per jaar.'' Het was voor de bruggen in Lei den sowieso een hectisch week endje: de Waddingerbrug bleef openstaan door een storing. Het verkeer in de stad werd daardoor flink ontregeld. GO Ook op de heide zwijgt verdachte Jos Brech Een deel van de Brunssummerheide werd gisteren afgesloten. Niels Klaassen Carla van der Wal Maastricht De Span- jaardsbrug in Leiden. Een nog onbekend persoon heeft zondag in Leiden het mari- foonverkeer tussen brugbedie- ners en schippers gesaboteerd. Hij brak in op het systeem en heeft schippers daarna ver keerde aanwijzingen gegeven. Sander van Mersbergen Leiden

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 4