II Sporters blijven rennen: oververhitting ligt op de loer NIEUWS 3 Slachtoffer probeerde worstelend te ontkomen aan zijn burgerarrest woensdag 28 augustus 2019 De 32-jarige Martin die zaterdag overleed na een confrontatie met bewoners in Assen, was betrokken bij een zeden misdrijf, zegt het OM. Het lijkt erop dat hij is bezwe ken tijdens zijn verzet tegen het burgerarrest. den was het meisje al naakt. Toen de vader van het meisje verhaal kwam halen ontstond een worsteling met Martin, die amper kon praten. Daarop schoten vier mannen te hulp die in een tuin aan het speelveldje zaten. Alle vijf mannen (van 36, 38, 46 en 54 jaar uit Assen en een 27-jarige uit Kam pen) werkten de grote Martin tegen de grond en hielden hem in bedwang. Er is nog geen dna of iets dergelijks. Er is nog helemaal niets bewezen In de hoek van het speeltuintje lag Martin ruim twintig minuten lang te worstelen om aan zijn 'burgerarrest' te ontkomen. Hoe de mannen hem pre cies in bedwang hielden, is niet hele- Voor de vrienden van Martin kwam het nieuws van het Openbaar Minis terie dat de overleden hovenier wel betrokken was bij een zedendelict als een mokerslag. En nóg geloven ze het eigenlijk niet. Bianca Dexter, goede vriendin van de dove Martin, vertelde gistermiddag nog dat Martin al jaren bij haar ex over de vloer komt, dat daar een klein kind rondloopt en dat 'daar nooit problemen zijn geweest'. ,,Ik kan me echt nul procent iets voorstellen bij Martin als pedo'', aldus Bianca. ,,Martin was doof, daardoor wist hij niet hoe hij met kinderen moest om gaan, want ze begrepen hem toch niet. Maar dat was alles.'' Ze was dan ook verbijsterd gister middag toen het OM naar buiten bracht dat er wel degelijk aanwijzin gen zijn dat er sprake was van een ze denmisdrijf, zaterdag op het speel- tuintje aan de kronkelige straat Iems- tukken. ,,Echt?'', reageerde Bianca toen ze het hoorde. ,,Ik kan dat echt waar niet geloven...'' Later appt ze: 'Er is nog geen dna of iets dergelijks. Er is nog helemaal niets bewezen.' In de app van de vrienden van Martin over heerst ook ongeloof. En boosheid. Martin kreeg zaterdag ruzie met de vader van een 4-jarig meisj e, omdat hij zich 'ongepast' richting het kind ge droeg. Volgens sommige omwonen- maal helder. Sporen van excessief ge weld zijn er niet, aldus de politie. Voor zover nu bekend hield de een Martins benen vast, de ander zijn armen, een derde zijn lichaam, zo hielden ze hem op het gras. Volgens omwonenden probeerde Martin zich de hele tijd te ontworstelen. Totdat hij niet meer be woog. Sectie Toen de politie arriveerde waren vier van de vijf mannen nog bij het li chaam van Martin, zegt het OM. Ze zijn nog steeds verdachten van be trokkenheid bij zijn de dood. Die be trokkenheid kan nog alle kanten op: van dood door schuld tot mishande ling. Ondertussen is er ook sectie ver richt op het lichaam. Hieruit is geen direct zekere doodsoorzaak vast te stellen, zegt het OM vooralsnog. Vrienden van Martin hadden gister avond een herdenking gepland op het speeltuintje. Maar de politie stak daar een stokje voor. Bianca Dexter moest MOEDIG de oproep op Facebook verwijderen. Zij reageerde teleurgesteld: ,,Hij is om gekomen door zinloos geweld en wij mogen niet eens een bloemetje leg gen. Maar goed, ik begrijp alle partijen. Ik wilde alleen iets moois doen voor Martin, vreedzaam. Ik wil geen ruzies, confrontaties of wat dan ook.'' In de doodstille buurt rond het speeltuintje houden de meeste om wonenden al dagen hun mond. Een van de vijf verdachten doet even de deur open, maar knalt die meteen dicht als hem gevraagd wordt naar het drama. In hetzelfde rijtje wonen twee andere verdachten, maar ook zij wil len niet praten. De vader van het 4-ja- rige meisje woont aan de andere kant van het speeltuintje. Volgens een buurman gaat hij erg gebukt onder het drama. ,,Hij loopt met z'n ziel onder z'n arm." Hoewel sporten in een hittegolf on verstandig klinkt, weigeren veel sporters hun gewoontes aan te pas sen. De helft van de ruim zeven honderd door het Rode Kruis on dervraagde sporters zegt op precies dezelfde manier door te sporten. Hoewel oververhitting een bekend begrip is onder de sporters, denkt 55 procent dat dit hen nooit overkomt. De helft geeft toe de signalen van oververhitting niet te herkennen. 60 procent heeft geen idee wat te doen als een sporter in hun omge ving oververhit is geraakt. Dat terwijl oververhitting le vensgevaarlijk kan zijn, waar schuwt Peter Paul Tenthof van Noorden, hoofd evenementen hulpverlening van het Rode Kruis. ,,Oververhitting klinkt misschien niet ernstig, maar kan uiteindelijk leiden tot ernstige situaties als hitte-uitputting en een hittebe- roerte.'' Bij de Dam tot Damloop in 2014 overleed een 24-jarige man, ver moedelijk aan oververhitting. De student geneeskunde aan de UVA werd door medewerkers van het Rode Kruis opgevangen omdat hij bleek was en erg zweette. Zijn tem peratuur bleek te zijn opgelopen tot 42,6 graden. Reanimatie mocht niet meer baten. Spierkrampen Mogelijke signalen van oververhit ting zijn bonkende hoofdpijn, con centratieverlies, spierkrampen over het hele lichaam, hevige vermoeid heid en overmatig zweten. Verliest iemand het bewustzijn, bel dan di rect 112, benadrukt de hulporgani satie. Andere zorgwekkende signa len zijn bleek zien, moeizame ademhaling, gek gedrag of juist stoppen met zweten. Hoewel de fysieke gezondheid een rol speelt (wie niet fit is kan minder goed zweten), loopt iedereen vol gens Rietjens risico. ,,Ook getrainde Oververhitting klinkt niet ernstig, maar kan uiteindelijk leiden tot een hitteberoerte mensen'', of mensen die bepaalde medicijnen of supplementen ge bruiken. Bovendien hoeft het hele maal niet zo warm te zijn als afge- lopen dagen. ,,Het gaat om je eigen kerntemperatuur als je fysieke in spanning levert'', zegt inspannings fysioloog Gerard Rietjens. ,,Als je warmte niet goed kwijt kunt, door te veel kleding of kleding die te wei nig ademt, dan kun je ook bij lagere temperaturen hitteletsel oplopen.'' Een goede voorbereiding is cruci aal. Sta je op het punt een flinke af stand te gaan hardlopen, zoals bij een evenement, probeer dan de da gen ervoor goed te slapen. Doe ook luchtige en goed ademende kleding aan, waardoor je zweet makkelijk kan verdampen. En natuurlijk: goed drinken. Denk aan ongeveer een li ter per uur. Zorg ook dat je vol doende suikers en zout binnen krijgt. 'Speeltuindrama begon tóch met zedenmisdrijf' Victor Schildkamp —vriendin van slachtoffer Assen Op Twitter wordt met verbazing ge reageerd op een tweet van Pieter van Vollenhoven. Van Vollenhoven is voorzitter van de Stichting Maat schappij en Veilig heid (SMV) en lid van het Koninklijk Huis. „Natuurlijk moet de doodsoor zaak worden on derzocht, dat zou bij de politie ook gebeuren. Maar burgermoed spreekt de SMV in principe aan'', schrijft hij. De tweet krijgt kritiek, maar ook bijval. Het speeltuintje in de wijk Peelo in Assen, waar zaterdag een man overleed. foto anp De helft van de sporters in Ne derland past het trainings schema niet aan op hete dagen. Dat blijkt uit onderzoek van het Rode Kruis, dat de sporters waarschuwt voor de ernstige gevaren van oververhitting, zoals een beroerte. Maarten van Ast Den Haag —Peter Paul Tenthof van Noorden, Rode Kruis

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 3