ENR 5 WIE IS BANG SCHOUWBURG MIDDELBURG Het Zeeland Nazomerfestival opende gisteravond met de première van Wie is bang, een zwarte komedie vol woorden als landmijnen. NATUURJOURNAAL woensdag 28 augustus 2019 Zeeland Nazomerfestival Wie gewend is de radio luider te la ten spelen als de buren ruzie heb ben, zal bij Wie is bang even moeten schakelen. Want die voorstelling bijwonen, zal aanvoelen alsof je ongewild moet toehoren (in mindere mate toekijken) bij een ordinaire ruzie. Toegegeven, sleur in de relatie en in het werk is niet zo ordinair. Zou zelfs herkenbaar kunnen zijn (een belangrijke sleutel tot thea ter). Twee oudere acteurs, tevens een koppel, reageren zich af op el kaar na een lang lauw seizoen in een 'draak' van een klassieker. De twee kibbelaars brengen het iro- nisch-sarcastisch-leuk, in smeuïg- agressieve taal die enige oefening en flink wat drank verraadt. Een groot dramatisch thema lijkt voor lopig te ontbreken. Dat is in Edward Albees Who's afraid of Virginia Woolf-dat in de verte als voorbeeld heeft gediend - aanvankelijk ook het geval. Daar blijkt dan uiteindelijk een nooit geboren kind, de Grote Intieme Han Kerckhoffs en Els Dottermans in Wie is bang, openingsvoorstelling van Zeeland Nazomerfestival 2019. foto lex de meester Deler, door een drankzuchtig kop pel om zeep te worden gebracht en dat is inderdaad dramatisch, want de basis van hun samenzijn. Een jonger koppel dient daarbij als katalysator en als machteloze getuigen. Ook in Wie is bang is er zo'n jong koppel, maar hier werkt dat anders. Het conflict hoeft niet meer versneld, en ze zijn ook veel mondiger en gelijkwaardiger. Het wordt een confrontatie tussen jonge acteurs en oude, in visie en vaardigheden. En meer nog, een confrontatie tussen oldschool blank en open multicultureel. Het jonge stel verlaat het toneel (let terlijk en figuurlijk) zeker niet als verliezers. En dus blijven de oude acteurs Jo en Denise (gespeeld door het acteurskoppel Han Kerckhoffs en Els Dottermans) alleen achter, moegestreden. Net als Albees Mar tha en George, maar minder kwetsbaar en gekwetst, en dus minder deerniswekkend. Zelfs als blijkt dat ook in Wie is bang een nooit geboren kind een rol speelt. Maar niet de hoofdrol. Wie dan dus toch maar toe hoort, en vooral ook toekijkt, hoort en ziet veel meer dan een drama tussen twee mensen. Het stuk gaat bijvoorbeeld ook over het belang van toneel - wie kijkt, krijgt het make-believe in krachtige beelden ingewreven door een in teressant en suggestief decor. De vraag of niet alle kunst sowieso maatschappijkritisch is of zou moeten zijn, wordt ondergronds afgezet tegen het commerciële (subsidie)denken. En wat in heel dat verhaal is nog echt en wat is gespeeld? Trek die lijn vervolgens gerust door naar liefde en leven. Vileine impotentie Wie integendeel de radio uitzet bij een burenruzie, gaat waarschijn lijk een mooie avond tegemoet. Zelden is er kleurrijker en valser op elkaar gescholden. Woorden als projectielen of als landmijnen. Kort hysterisch lontje tegen vi leine impotentie. Passioneel zelf medelijden tegen gekwetste man- nenziel. Het is een stortvloed van woorden die nauwelijks stilvalt, zelfs af en toe een brij is, helaas. Zoals je bij de buren ook wel eens een woord mist. En zoals dat vaker gebeurt, als je een projectiel doel ziet missen, is het ook wel eens komisch. Draait het voorspelbare (jonge actrice en oude acteur even samen) om in zijn verrassende tegendeel en stort onverwacht het decor in. Er is veel uit de kast gehaald. Taalvirtuoos Tom Lanoye schreef de tekst. Sterke acteurs spelen hem. Het decor geeft een onalle daags dwarse inkijk. Onopval lende en dus knappe kostumering. Een oerklassieker als inspiratie bron. De optelsom zou fën-tds- tisch kunnen zijn. Maar ergens ontbreekt het nog aan de absolute noodzaak. Waarom ook al weer moest dit verhaal onvermijdbaar ontstaan? Langs de 's-Gravenpol- derseweg, op de drie sprong tussen Hoede- kenskerke, Langeweegje en 's- Gravenpolder is zomaar ineens een prachtig hotel verrezen. Naar schatting biedt het nieuwe hotel meer dan 10.000 slaapplaatsen en hoewel het nog niet is volge boekt, is het er een drukte van be lang. Het is dan ook niet zomaar een hotel; het is wat je in de volksmond een bijenhotel zou noemen. Het is een voorziening met bamboestokjes, houtblokken met voorgeboorde gaatjes, gebus selde stokjes en allerlei andere voorzieningen om het insecten naar de zin te maken. Sinds het hotel geplaatst is, gaat er geen week voorbij of we besteden een uurtje aan de bewoners die er al lemaal komen. Het is een bijenhotel, dus het eerste waar je op let zijn de bijen. Er huizen in de holle stokjes en voorgeboorde gaatjes grote hoe veelheden van de tronkenbij, een diepzwart bijtje dat gemakkelijk te herkennen is aan de dooiergele dichte buikbeharing (buik schuier), waartussen het stuif meel van de bezochte planten wordt opgeborgen. Een tweede bijtje dat opvalt, is de tuinblad- snijder. Dat is een zogenaamde behangersbij. Die knipt met zijn kaken mooie ronde schijfjes uit de sneeuwbessen, geraniums en andere planten, om daarmee zijn nest te bekleden. Je zag de behangersbijen de voorgaande weken af- en aanvliegen met stukjes behang om hun nieuwe hotelkamer te versieren. De eer ste insluipers zijn ook al gesigna leerd! Tussen die bladsnijders vloog geregeld een kegelbij. Dat is een zogenaamde koekoeksbij, die zijn eitje in het nest van een be hangersbij deponeert. De larve die uit dat eitje komt doodt de larve van de rechtmatige eigenaar en teert vervolgens op de voed selvoorraad van zijn gastouders. Maar het zijn niet alleen bijen die het hotel bewonen. Onder de overstekende rand overnacht een Rood weeskind, een prachtige grote nachtvlinder die hier kind aan huis is. Verder zijn er kever tjes, wantsen, graafwespen en oorwurmen die het hotel hebben betrokken. De mooiste bewoner is de blauwe goudwesp. Ook weer zo'n koekoek; in dit geval de para siet van de pottenbakkerswesp, die in het hotel ook rijkelijk ver tegenwoordigd is. Dat is maar heel in het kort iets over de bewoners van het nieuwe hotel. De vraag rijst of zo'n voor ziening belangrijk is voor de in sectenstand. Kan het helpen om de insecten beter te beschermen? Daarover een volgende keer. 27 augustus t/m 7 september Zelden is er kleurrijker gescholden Willem Nijssen Middelburg Wie is bang, t/m 7 september (m.u.v. 1 en 2 sept.) in Schouw burg Middelburg, 20.30 uur. Een drukbezocht hotel Een i blauwe goudwesp. Een tweewekelijkse rubriek over natuur in Zeeland Chiel Jacobusse

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 37