g-s Mooie estafette van feesten Literaire thriller speelt zich af in Zoutelande Huizen en garage dicht door drugsvondsten Ballonnen 2 KONINKLIJK HUIS EEUWENOUDE BAND LINDA VAN RIJN Het Koninklijk Huis heeft tot verdriet van de Zeeuwse ringrijders de eeuwenoude band met hen verbroken. De koning en koningin willen geen beker beschikbaar stellen, terwijl hun voorgangers dat wel deden. Commentaar in Terneuzen begint zaterdag de viering van 75 jaar vrijheid. Het toneel zijn de oevers van de Westerschelde, waar aan het eind van de oorlog zwaar werd gevochten. Die Slag om de Schelde wordt zaterdag ook herdacht. Het is een mooie combinatie aan het begin van een lange periode waarin Neder land de bevrijding viert. Tot en met mei 2020. Overdreven? Nee. Er zijn veel goede redenen om het deze keer uitvoerig te doen. De bijzondere aandacht voor de Slag om de Schelde is er een. Die strijd bleef te lang in de schaduw van de mislukte luchtlandingen boven Arnhem, het bekende verhaal van een brug te ver. Een andere reden is de leeftijd van de veteranen. Na 75 jaar naderen we de laatste kans om de verhalen recht streeks van hen te horen. Bijvoorbeeld dat van de Afro-Ameri- kaanse soldaat Matthew Brown, die graag terugkeert naar Eu ropa omdat de mensen hier geen zwart of wit zagen, maar al leen bevrijders. En dan zijn er de verschillende fases van de bevrijding. Elk gebied heeft zo zijn eigen hoogtepunten. Het is dus logisch de viering over een lange periode uit te smeren. Misschien valt de aandacht tussendoor even weg. Dat is niet erg. Als de estafette die zaterdag in Terneuzen start ie dereen op een gepast moment heeft laten nadenken over het belang van vrede en veiligheid, dan is het goed. Trouwens, als eerbetoon aan al die mensen die destijds grote offers brach ten, kan deze viering nooit te lang duren. Als iedereen op een gepast moment nadenkt over het belang van vrede en veiligheid, dan is het goed Het boek Zoutelande gaat over Eline van As die uitkijkt naar de jaarlijkse vakantie met haar twee vriendin nen van vroeger, Lydia en Sascha. Ze kennen elkaar van de zomers die ze als kind door brachten in Zoutelande en hebben altijd contact gehouden. Zoals elk jaar komen ze in september samen in de Zeeuwse plaats om te ont spannen en bij te praten. Lydia ALMANAK „Jazeker, natuurlijk'', klonk het maandagavond in koor, toen de Terneuzenaar zijn vrienden vroeg of ze zaterdag ook naar de koning en koningin gaan kijken. Behalve die ene makker, die zijn brood verdient als ballonkun stenaar, die hield zijn kaken op elkaar. ,,Ga je niet? Of moet je heeft afgelopen jaar samen met haar man Gert een strandtent over genomen en daar kunnen de vrien dinnen verblijven. Het was een druk sei zoen voor Lydia en Gert en het valt Eline op dat haar vriendin echt aan rust toe is. Eline zelf heeft een bewogen jaar achter de rug en kan ook wel wat ontspanning ge bruiken. Eerst lijkt dat te gaan lukken. Toch voelt Eline dat er iets niet klopt. Komt dat door het flirtgedrag van Gert of is er meer aan de hand? En wat heeft een recente verdrinking in Zoutelande ermee te maken? Het boek kost 15 euro en telt 256 pagina's. tijdens de herdenking soms bal lonnetjes blazen om de kindjes zoet te houden'', vroeg de Ter- neuzenaar. Het antwoord liet niet lang op zich wachten. ,,Nee beste man, ik mag zaterdag het terrein niet op. Ze zijn bang dat ik de boel opblaas.'' CAD-tekenaar Ike behaalt 18de plaats bij Worldskills Voorstelling over oorlog en vrede VLISSINGEN Tweetal vast voor drugshandel De leden van de Zeeuwse Ringrij- ders Vereniging strij den jaarlijks om de bekers van Wilhelmina, Juliana en Beatrix. Ze behoren al lang tot de belangrijkste trofeeën die ze kunnen winnen tijdens de Folkloristische Dag in Middelburg. Die vorstinnen stelden ze zelf ter beschikking. Ko ningin Beatrix bood zelfs een beeldje aan dat nu de belangrijkste koninklijke prijs is die de rijders kunnen winnen. Een beker van ko ning Willem-Alexander ofkoningin Mdxima ontbreekt echter. En be langrijker, hij komt er ook niet. Een verzoek daartoe door het bestuur van de ZRV, enkele jaren geleden, werd door het Koninklijk Huis niet ingewilligd. Daardoor breken de ko ning en koningin met een hele lange traditie. Dat vindt secretaris Sjaak Janse van de ZRV nog steeds erg jammer. Niet alleen hij. Tijdens de laatste Folkloristische Dag, twee weken ge leden, werd dat gemis van een ko ninklijke beker ook publiekelijk om geroepen en zorgde voor bijval on der de ruiters. De Zeeuwse ringrij- ders voelen zich immers nog steeds erg verbonden met het Koninklijk Huis. Niet voor niets dragen ze tij dens hun wedstrijden een oranje sjerp. Sjaak Janse wijst er ook op dat wijlen prins Bernhard jarenlang de beschermheer was van de ZRV. ,,Na zijn dood nam niemand van het Ko ninklijk Huis die functie over." Paardenliefhebster Janse weet nog steeds niet waarom het Koninklijk Huis de banden met de ZRV verbrak en niet bereid is een beker beschikbaar te stellen en op te treden als beschermheer. ,,Mis- schien omdat Willem-Alexander en Mdxima niets met paarden hebben", zegt hij voorzichtig. ,,Ik heb nog nooit een foto van hen op een paard gezien." Dat was met Beatrix wel an ders, weet hij maar goed. Zij is een groot paardenliefhebster en dat bleek ook tijdens haar bezoeken aan Zeeland. ,,Als dan ergens een ringrij- der met zijn paard stond, kwam zij In Terneuzen en Hulst zijn vier huizen en een garagebox gesloten omdat er drugs zijn gevonden. De wet geeft burgemeesters de moge lijkheid om dergelijke panden drie maanden te sluiten. Zo wordt voor komen dat er langer wordt gedeald en de buurt er overlast van heeft. Burgemeester Jan Lonink van Terneuzen heeft gisteren een huis aan de Prinsenkade in Sas van Gent laten afsluiten. Daar werd op 7 mei een hennepkwekerij met 121 plan ten ontdekt. Ook lag er 532 gram hennep. Eerder liet hij op 5 augus tus een garagebox aan de Stroodor- pestraat in Sluiskil verzegelen en op 12 augustus een huis aan de Donze Visserstraat in Terneuzen. In de ga rage werd op 7 februari ruim één ki logram aan henneptoppen ontdekt en vanuit het huis werden hard drugs verkocht. Hulst In buurgemeente Hulst zijn huizen aan de Tolweg in Absdale en de Bossestraat in Vogelwaarde geslo ten. In het huis in Absdale, dat op 2 september sluit, werd een kwekerij met 83 hennepplanten gevonden. In het huis aan de Bossestraat vond de politie 394 hennepplanten. Dat pand gaat op 6 september dicht. woensdag 28 augustus 2019 Bestsellerauteur Linda van Rijn heeft een literaire thriller ge schreven die zich afspeelt in Zoutelande. Het boek verschijnt op 24 september. Maurice Steketee Vlissingen Tip? redactie@pzc.nl BIERVLIET Ike Vermeulen (20) uit Biervliet heeft de 18de plaats behaald tijdens de Worldskills, de wereld kampioenschappen voor beroepen in Kazan (Rus land). Hij deed mee aan het onderdeel CAD-teke- nen. Ike nam het op tegen 31 tegenstanders uit landen over de hele wereld. De gouden me daille ging naar Brazilië. Hij werd vorig jaar Neder lands kampioen en mocht daarom meedoen aan de wereldkampioenschap pen. Tijdens de Euro- skills, de Europese kam pioenschappen, behaalde hij de zesde plaats. TERNEUZEN Negen Zeeuwse ballet scholen geven zaterdag met 150 dansers een voorstelling over vrijheid tijdens de herdenking van de Slag om de Schelde in Terneuzen. Ze zijn te zien om 11.30 uur op het Vrij heidsplein. Choreografe Marjon van Grunsven (Cirque du Soleil en De Efteling) zette de voor stelling op langs vijf the ma's die, als je er een tijd lijn langs legt, het verloop van de Tweede Wereld oorlog volgen: vrede, angst, oorlog, moed, vrij heid. Het initiatief komt van ZB Planbureau en Bi bliotheek van Zeeland en Stichting Danzee. De politie heeft maan dag in een woning aan de Hogeweg in Vlissin- gen twee mannen aan gehouden op verden king van drugshandel. Een anonieme tip leidde tot de aanhouding. De politie haalde verschil lende goederen uit de woning, waaronder dure merkkleding die ver moedelijk is aange schaft met drugsgeld. Beide Vlissingers zitten vast. De politie deelt informa tie over de aanhouding met de gemeente. Mo gelijk leidt dat tot tijde lijke sluiting van de wo ning. Ringrijders krijgen geen beker Middelburg ▲Tijdens Folkloristische Dag zijn naast de Koninklijke Bekers ook nog andere te winnen. Jeffrey Kutterink Terneuzen Emile Calon

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 34