Adieu Gedeputeerde: Gesprek nodig over vloeken in theater Voor het eerst dit jaar hittegolf in heel Zeeland 2 JAN VAN DAMME woensdag 28 augustus 2019 Column DE STELLING Vandaag: Koning moet ringrijders een beker geven Toos Henk Eens Oneens Paul Kusters Boetes voor fietsen met smartphone Roep om getuigen kopschopincident VOGELWAARDE Bromfietser raakt gewond bij ongeluk Het veelvuldige gevloek in de ope ningsvoorstelling Wie is bang, die haar première beleefde, heeft de toorn gewekt van strenggelovigen. Onder meer de SGP wilde dat het stuk werd geschrapt. ,,God laat niet met zich spotten", waarschuwde de partij. ,,God komt hierop terug, bij u en allen die daar verantwoordelijk voor zijn." Pijpelink zei de hoogoplopende discussie te betreuren. Zij onder streepte nogmaals dat de provincie het festival wel subsidieert, maar zich niet wil bemoeien met de in houd van de voorstellingen. ,,De ar tistieke vrijheid van kunstenaars staat voorop." Zij wees op het belang van cultuur. „Cultuur verwondert, verbaast, onderzoekt en houdt je een spiegel voor. Voorstellingen kunnen schuren, botsen en confronteren. Maar tegelijkertijd verbindt cultuur mensen en levert een belangrijke bijdrage aan onze identiteit." ,,Hoe rijmen we dat? Ik denk dat het belangrijk is om het gesprek daarover met elkaar aan te gaan en betreur het dan ook zeer dat de re cent ontstane commotie het gesprek dat mensen verbindt, even in de weg lijkt te staan. Ik hoop dat beide kan ten voor elkaar blijven openstaan en het gesprek aangaan." Pijpelinks op roep oogstte veel bijval. Cultuur verwondert, verbaast, onderzoekt en houdt je een spiegel voor Algemeen directeur Jan Lagasse van North Sea Port maakte bij de opening bekend dat het havenbe drijf zich voor de komende drie jaar als hoofdsponsor heeft verbonden aan het festival. Er is sprake van een hittegolf als het vijf dagen op rij warmer is dan 25 graden, en drie van die vijf da gen ook warmer dan 30 graden. In Westdorpe was dat gisterochtend al het geval, doordat de tempera tuur boven de 25 graden kwam. Om 11.00 uur was het er al bijna 28 graden. Bij de andere twee Zeeuwse weermeetstations, in Wilhelmi- nadorp en Vlissingen, moest het gisteren 30 graden worden om van een hittegolf te mogen spreken. In Wilhelminadorp gebeurde dat te gen 14.30 uur, en in Vlissingen be reikte de thermometer rond 16.00 uur die stand. In Westdorpe en Wilhelminadorp was vorige maand al sprake van een hittegolf. Het lijkt gek - iedereen herinnert zich de intens warme dagen van eind juli- maar in Vlissingen werd dat toen niet gehaald. Er waren daar maar vier 'zomerse' dagen op rij, en geen vijf. Record Landelijk gezien - met metingen op het 'hoofdmeetstation' De Bilt - is sprake van de meest late hitte golf ooit. Nog nooit werd die pas op 27 augustus vastgesteld. Het vo rige record stamde uit 2001: toen was een dag eerder nog sprake van een hittegolf. De hittegolf lijkt overal nog wel een dag aan te houden. Een tem peratuur van 25 graden is daarvoor vandaag genoeg. Hoewel het dan niet zo warm lijkt te worden als maandag en gisteren, lijkt die tem peratuur overal wel gehaald te worden. Morgen koelt het af en zijn de hittegolven van dit jaar waar schijnlijk voorbij. Dibbe heeft een pruimbaar takje gevonden. Van de no tenboom. Of de olijf. Ze heeft het houtje tussen haar voor poten geklemd en scherpt er haar tanden op. Het heeft even ge duurd, maar ze begint zich thuis te voelen. baas. Van huis weg, dan overheerst in eerste instantie het gevoel 'wat doe ik hier' en 'waarom slaap ik niet in mijn eigen bed?' dat gevoel rap kwijt. Hoe krijg je zo'n fantastisch vakantiehuis bij elkaar? Op het erf boven op de heuvel ruisen de bomen, het zwembad bubbelt uitnodigend met een watertemperatuur van vijfentwintig plus, het huis zelf met geel gepleisterde toren en groene luiken ligt er alsof Van Gogh net langs is geweest. Af en toe kraakt het, de overkapping warmt sneller op dan de muur er achter. De stilte heeft het voor het zeggen. z'n allen. Het is een feest om het gezin weer eens bij elkaar te heb ben. Mijn schoonbroer stelde de woning genereus beschikbaar. Een bijzondere plek. Het is alsof mijn jongste zus uit Oostburg zich hier heeft teruggetrokken. Ze is overle den, heel plotseling, acht jaar gele den alweer. Op een leeftijd die ik nu bijna heb bereikt. De door haar geboetseerde oudjes staan op de schoorsteen, haar servies 'artisa- nale' glimt in de kast, haar groene chaise longue met twee leeslamp jes staat uitnodigend te wachten. In een slaapkamer kom ik haar wolschilderij tegen. Ja, dat kon ze. grenzen van het perceel. Hé, ze hebben halverwege het grasveld een touw gespannen met daaraan plastic flessen bevestigd. Om her ten uit de tuin te weren, waar schijnlijk. Zoveel als op de Haring vreter zullen het er niet zijn. weer de koffers te pakken. Op nieuw een afscheid. Zo voelt het dan toch. Het is heet, zelfs de cica den hebben er de brui aan gege ven. Alsof mijn jongste zus zich hier heeft teruggetrokken FORSE TOENAME IN GEBRUIK HANDGRANATEN 2/3 dagen 4*-Bilderberg hotel op de Veluwe incl. ontbijt Reageer op pzc.nl Gisteren: Herdenking Slag om de Schelde mag je niet missen 1061 reacties TERNEUZEN De politie heeft gister ochtend in Terneuzen 26 fietsers bekeurd die hun mobiele telefoon in hun hand hadden. Dat is sinds 1 juli verboden. De con trole vond plaats op de Oude Vaart, vlakbij het Lodewijk College. De controle was onderdeel van een campagne om het gebruik van de smart- phone op de fiets te ont moedigen. Die heeft de naam 'Flappdrol'. OUD-VOSSEMEER De politie zoekt getuigen en eventuele beelden van de mishandeling van de 29-jarige Martijn Beve lander uit Sint-Annaland. In de nacht van vrijdag 10 op zaterdag 11 mei rond 01.00 uur werd hij na af loop van een Trekkertrek festival in Oud-Vosse- meer door drie mannen opgewacht en op zijn ge zicht geslagen en ge schopt. Hij raakte daarbij bewusteloos en liep flinke verwondingen op. Bevelander deed aan gifte en ging in de dagen na het incident actief op zoek naar getuigen. Hij riep mensen die iets had den gezien op zich te melden en deed zijn ver haal in deze krant. Zelf herinnert hij zich niks van het incident, waarbij hij onder meer een verbrij zelde oogkas en een ge broken jukbeen en neus opliep. Een bromfietser is gis terochtend gewond ge raakt bij een ongeluk op de Rapenburg in Vogel waarde. Hij werd aange reden door een auto. Het ongeval gebeurde net na acht uur op de kruising met de Hengst- dijksekeiweg. De bromfietser kwam ten val en raakte ge wond. Het slachtoffer is met een ambulance naar het ziekenhuis ge bracht. De auto raakte zwaar beschadigd en moest worden weggesleept. De politie doet onder zoek naar de oorzaak van het ongeluk. De partijen in de commotie rond het Zeeland Nazomerfestival moeten in gesprek gaan, in plaats van tegenover elkaar te staan. Die oproep deed gedepu teerde Anita Pijpelink gister avond bij de opening van het Zeeland Nazomerfestival. Rolf Bosboom Middelburg - Anita Pijpelink, gedeputeerde ZEELAND5 Voor het eerst dit jaar is in heel Zeeland sprake van een hitte golf. Bij alle drie de officiële Zeeuwse weerstations was het daarvoor gisteren warm ge noeg. Voor Westdorpe en Wil- helminadorp is het de tweede hittegolf dit jaar, voor Vlissingen de eerste. Martijn de Koning Westdorpe Wat dat betreft lijkt ze op haar Waar we nu zijn geland, raak je We zijn hier neergestreken met Met onze Dibbe verken ik de Eind deze week is het tijd om WAT 2E0T SOOSLE T Hotel de Bilderberg V 1 of 2 overnachtingen in een 2-persoonskamer V 1 of 2 x Bilderberg ontbijt t.w.v. 17,50 p.p.p.o. V Welkomstdrankje en gratis Wi-Fi V Gebruik binnenzwembad en sauna V Tip: bezoek Arnhem of Nijmegen I hoteldeal I dagelijks tot 23:00 uur 088-0331506

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 2