O a O 26 MEDIA CULTUUR ANGELA KIJKT TV 'Ik cake ernaar uit!' De talkshows van Eva Jinek en Jeroen Pauw zullen vanaf januari inderdaad een half uur eerder worden uitgezonden. Dit gaat mogelijk ten koste van andere programma's. Interim-netmanager Remko van Westerloo van NPO 1 legt deze verandering uit en heeft meer nieuws over het najaarsseizoen. Het heet officieel een 'gloednieuwe voor avond', maar kijken naar SBS 6 voelde maandag eerder als een retourtje naar 1999. Man bijt hond én Lingo, dat is terug naar de tijd dat er amper mobiele telefoons waren, laat staan Twit ter en smartphones. Dat Henny Huisman nog een kijkcijferkanon was in plaats van de Malle Pietje van Hilversum. Over Man bijt hond kan ik kort zijn. Het was Man bijt hond. Punt. Zelfde vormgeving, zelfde onder delen zoals de Babbelbox waarin iemand zijn ex- vrouw 'de tyfus' wenste. En zelfs dezelfde gezich ten als toen, zoals keuterboer Jan Stam, paradijsvo gel onder de paradijsvogels waar de rubriek patent op had. Dat is misschien ook wel logisch, want het programma wordt gemaakt door hetzelfde team als voorheen, inclusief de overbekende voice-over. Maar blijkbaar zaten ze op de eerste uitzend dag meteen met een gebrek aan inspiratie. Of was er geen actueel Man bijt hond-waardig nieuws. Want de opening was een item over een dieren- fluisteraar, afkomstig uit een proefaflevering van vorige week. Daar had geen haan naar gekraaid, ik al helemaal niet, ware het niet dat juist die maandag uitgebreid aan bod kwam in een achter- de-schermenreportage in de Volkskrant. Toch jam mer. En toen moest het ellenlange reclameblok nog komen, een cultuurschok voor de doorgewin terde Man bijt hond-fan. Als buitenstaander vraag je je af: kwam er nou geen enkele dikbetaalde Talpa-kracht op het idee om de commercialbreak de eerste uitzendingen wat korter te houden zodat de kijker rustig kan wennen? Maar belangrijker is de vraag: zitten we hier als tv-kijkers nog op te wachten? Eén keer Man bijt hond is nostalgie, twee keer gaat ook nog. Maar houdt dit stand als De Wereld Draait Door volgende week weer losbarst? Ik vraag het me af. De kans lijkt me aanzienlijker dat het programma hofleve rancier wordt van filmpjes met buitenissige land genoten die het goed doen op internet. Maar ik laat me graag verrassen. Over Lingo, dat na Man bijt hond volgde, kan ik nog korter zijn. Ballen met letters in plaats van cij fers, een potpourri van vijf-, zes- en zevenletter woorden, warrige spelregels, kandidaten die van een castingbureau leken te komen en Jan Ver- steegh die articuleerde alsof hij tegen zijn dove hoogbejaarde buurvrouw sprak - dan ga je als kij ker gillen om Lucille Werner. De conclusie op basis van één avond Man bijt hond en Lingo is dan ook: als je de kijker terug stuurt naar 1999, zorg dan dat alle details kloppen. Of verzin anders gewoon iets nieuws. Quote van de dag woensdag 28 augustus 2019 Hulp voor tv-kijkers Senorita populairst Kijkers smullen nog altijd massaal van Jinek en Pauw, maar zouden ook best een half uurtje eerder naar bed willen. Meer dere publieksonderzoeken van de NPO kwamen tot deze conclusie. Nu is de knoop definitief doorgehakt. De latenightrogrammma's starten vanaf januari voortaan om 22.30 uur in plaats van 23.00 uur. ,,Dit alles zat ruim een jaar in de koker'', vertelt interim-manager Remko van Westerloo van NPO 1. ,,Het is langs alle kanten geanaly seerd en gewogen, uiteraard met alle verschillende publieke omroepen. Want natuurlijk zijn er ook bezwa ren.'' Van Westerloo, voormalig alge meen programmadirecteur van SBS, wijst op de fraaie kijkcijfers. ,,Het werkt momenteel nog onwaarschijn lijk goed. Je kunt je afvragen: waarom dan veranderen? De publieke om roep moet continu in beweging blij ven en durven aanscherpen. En de onderzoeken waren ook duidelijk. Ik vind het een meesterzet. Zelf lig ik ook liever voor middernacht in bed.'' Aansluitend op de talkshows volgt het late journaal en een blok met sportnieuws. Op NPO 2 begint ook Nieuwsuur vroeger, namelijk om 21.30 uur, zodat die kijkers alsnog aanslui tend latenightprogramma's kunnen kijken. Maar er zijn meer gevolgen. Tussen 20.30 uur (na het Achtuur journaal) en 22.30 uur is straks nog ruimte voor twee programma's. Het derde tijdslot komt te vervallen. Op die plek staan nu titels als De Rijdende Rechter, Het Mooiste Meisje van de Klas, Smaakt Naar Meer en Mag Dat?! ,,Dit betekent niet dat die pro gramma's nooit meer zullen terugke ren. We kijken met de omroepen naar alle titels, of ze geschikt zijn voor een ander uitzendmoment. De vraag is alleen of de frequentie even hoog is. Een andere mogelijkheid is dat programma's korter of juist in langere versie terugkeren. Nog niets is geoormerkt om te verdwijnen. Verhuizen naar een andere zender is in principe met aan de orde.'' Eva Jinek gaf eerder aan weg te wil len van de late avond. Van Westerloo: ,,Ik denk dat een half uur eerder be ginnen een heel prettige bijkomstig heid is voor Eva.'' De tijdelijk netma nager is op de hoogte van Jineks ge- Zelf lig ik ook liever voor middernacht in bed sprekken met commerciële zenders. Ook Matthijs van Nieuwkerk (De Wereld Draait Door, dagelijks om 19.00 uur) zinspeelde op verandering en flirtte onlangs zelfs met een over stap naar RTL. Kunnen Jinek en Van Nieuwkerk niet van plek wisselen? ,,Ik wil hier niet te veel over kwijt, maar je mag van ons aannemen dat wij doorlo pend gesprekken voeren over allerlei scenario's. DSt specifieke scenario ligt niet heel erg voor de hand. Eva zelf gaf in LINDA aan weinig behoef te te hebben de vroege avond te pre senteren. Een programma op dat tijd stip heeft toch een heel andere dyna miek. Wij kijken nu in elk geval uit naar een nieuw seizoen met hen op NPO 1.'' 'Nederlandse Top Gun' Naast veel terugkerende evergreens als Heel Holland Bakt zet de NPO wat nieuwe programma's betreft dit na jaar vooral in op drama. Begin vol gend jaar (wekelijks op zaterdag avond) is er het ambitieuze Hoogvlie gers, over het wel en wee van een groep gevechtsvliegers. ,,Een helden epos dat zich op verschillende conti nenten afspeelt en beslist niet onder doet voor Top Gun." Van die filmklas sieker verschijnt binnenkort een ver volg. Van Westerloo: ,,Ik begreep van de producent dat de Amerikaanse makers van Top Gun 2 aanklopten om te vragen hoe ze dit technisch aan pakten. Omdat het er zó enerverend uitzag.'' Gijs Scholten van Aschat speelt een van de hoofdrollen. Op stapel staat ook Dit Zijn Wij (vanaf 14 november), een Neder landse bewerking van de Ameri kaanse hitserie This Is Us, met onder anderen Fockeline Ouwerkerk, Es- mée van Kampen en Kay Greidanus. De NPO kijkt ook naar dagelijks drama, maar daar gaan we voorlopig niets van zien. ,,Dat is voorlopig niet aan de orde.'' Remko van Westerloo was tot 2015 enkele jaren tv-directeur van SBS. ,,Mijn focus ligt op NPO 1 (tot juli 2020, red.). Als kijker kijk ik natuur lijk ook uit naar wat het offensief van RTL en Talpa gaat brengen. Ik denk dat zeker met de komst van Linda de Mol en haar programma's (als Ik Hou van Holland en Miljoenenjacht), SBS 6 sterker zal worden.'' Minder zeker is hij van het terugbrengen van Man Bijt Hond en Lingo op die zender. ,,Ik vind dat wel een gok. Het gaat om oude NPO-titels waar toen met een reden afscheid van is genomen.'' nao —Radio-dj Gerard Ekdom op Instagram. Hij kreeg taart van zijn zender Radio10, omdat zijn programma Ekdom in de Morgen gisteren de eer verjaardag vierde. GO TELEVISIE Tv-programma Opsporing Ver zocht gaat nauw samenwerken met Slachtoffer hulp. Volgens presentatrice Anniko van Santen (foto) kunnen beelden voor kijkers hef tig zijn, zeker als ze zelf iets soortgelijks hebben meege maakt. MUZIEK Camila Cabello en Shawn Men- des scoren ook op Spotify met hun duet Seno rita. De hit van het koppel, in het echt ook een setje, werd tussen 1 juni en 20 augustus zowel in Neder land als wereld wijd het vaakst gestreamd. 3 ■u kshows vroeaer qd tv Gudo Tienhooven —Remko van Westerloo, interim-netmanager NPO 1

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 26