WK judo draait voor Hollandse duo's om Spelen geen zin' 25 woensdag 28 augustus 2019 nine* twee jaar verlengd. Het zou zo maar eens kunnen zijn dat deze Vuelta de opmaat is zijn voor een Tour-deelname volgend jaar. ,,Want wie goed is, gaat mee'', zegt Lefevere over zijn selectiecriteria. ,,De beste rijdt altijd bij ons. Het hangt af van welke progressie Fa- bio maakt tussen nu en volgend jaar. En die kampioenstrui zal hem zeker vleugeltjes geven.'' Teleurstelling Dat blijkt in deze Vuelta, al brengt Jakobsen zijn eerste kans in de derde etappe om zeep omdat hij veel te ver van achteren zit. Hij blijft niet hangen in teleurstelling na zijn zevende plek. Pastoen ik mensen van de ploeg zag juichen, wist ik dat ik had gewonnen De geboren winnaar Jakobsen kenmerkt zich evengoed als goed verliezer. ,,Als sprinter verlies je vaker dan dat je wint. Morgen een nieuwe dag.'' En 24 uur later in El Puig slecht Jakobsen opnieuw een barrière in zijn nog maar prille carrière. ,,Het is de droom van elke sprinter om te winnen in een grote ronde. En een etappe te winnen in de Neder landse kampioenstrui is onverge telijk. Ik ben nog jong en heb een hele toekomst voor mij. Ik hoop dat deze zege de eerste is in een lange reeks van succes.'' Het klinkt niet als bluf maar als gezonde ambitie van een geboren winnaar. De ene WK is de andere niet. Dat geldt absoluut voor de WK judo van dit jaar, die momenteel in To kio gehouden worden. Een jaar voor de Olympische Spelen kan de mondiale titelstrijd cruciaal zijn voor judoka's met olympische am bities. Zwaargewicht Roy Meyer: ,,De WK zijn bepalend. Dit is al een Olympische Spelen." De WK van dit jaar kunnen wor den gezien als een testevent voor de Spelen. Ze worden gehouden op dezelfde locatie. Maar dat is niet de hoofdreden voor judoka's om extra belang aan deze WK te hechten. Meyer, twee jaar geleden op de EK goed voor brons in de klasse boven 100 kilogram: ,,Ik wil een WK-me- daille. Deze WK tellen voor alles. Hier kun je een groot verschil ma ken." WK is met twee judoka's per land sterker bezet dan Olympische Spelen Dat verschil draait vooral om een onderlinge, nationale strijd. Met slechts één olympisch ticket per ge wichtsklasse per land, weet Meyer dat hij, de nummer zeven van de vorige Spelen in Rio, volgend jaar wellicht niet eens de kans krijgt re vanche te nemen. Het ligt aan con current Henk Grol, die reeds over een indrukwekkend palmares be schikt. En of Grol, in Rio nog uitko mend in een lichtere klasse en eer der dit jaar op de EK goed voor brons tussen de zwaargewichten, in aanloop naar de Spelen betere prestaties laat zien. Op de wereld ranglijst ontlopen de twee elkaar momenteel nauwelijks. Plaats 10 voor Grol, 8 voor Meyer. Meyer komt evenals Grol zater dag in actie - naar de WK mag een land twee judoka's afvaardigen. Als judoka's aan de internationale kwalificatie-eisen voldoen en voor eind mei bij de eerste achttien op de geschoonde wereldranglijst staan, is het aan de bond om een keuze te maken. Meyer: ,,De WK is dus sterker bezet dan de Olympi sche Spelen. Als je hier een me daille pakt, is alles duidelijk. Een WK-medaille was altijd heilig in het verleden. Daarom is het een be langrijk en ontzettend mooi mo ment om nu te vlammen." Grol en Meyer zijn niet de enige twee Nederlandse judoka's in de spotlights. Hetzelfde geldt voor Kim Polling en Sanne van Dijke en Guusje Steenhuis en Marhinde Verkerk. Laatstgenoemde is de laat ste Nederlandse wereldkampioene. Tien jaar geleden won zij in de klasse tot 78 kilogram. Een jaar ge leden bewees de huidige nummer 8 van de wereldranglijst bij de WK in Bakoe nog steeds om de prijzen mee te doen door brons te winnen. Steenhuis, nummer 2 van de we reldranglijst, won daar zilver. Steenhuis: ,,Dat dit WK een ma nier kan zijn om op de Spelen te ko men, daar ben ik me zeker van be wust, want dat traject heb ik voor 2016 natuurlijk al een keer doorlo pen." Voor Rio droeg Judo Bond Nederland Verkerk voor, ten koste van Steenhuis die hoger stond op de wereldranglijst, maar over min der internationale successen op be langrijke toernooien beschikte. Steenhuis, die een uiterst stabiel seizoen kent: ,,Maar het helpt me niet om heel erg bezig te zijn met dat traject. Het enige dat ik kan doen is me focussen op mijn eigen prestatie en er deze WK zo goed mogelijk staan." Polling, de nummer 20 van de wereldranglijst, heeft drie doelen in Tokio. ,,De WK is belangrijk op meerdere fronten. Ik wil die me daille. Het is veel te lang geleden dat ik mijn laatste WK-medaille haalde, 2013. Ik wil laten zien dat ik weer terug ben na mijn hernia. En een jaar voor de Spelen is anders omdat de punten voor de wereld ranglijst er meer toe doen dan an dere jaren. Die punten heb ik nadat ik bijna een heel jaar miste met mijn blessure hard nodig." winning, voor het podium. Dan valt dat op dag één meteen weg. Je hoopt dan nog dat het een on schuldige valpartij is, en dat je je kan herpakken, maar langzaam aan ben ik in gaan zien dat het niet kon. Het is frustrerend dat ik moet uitstappen." Zijn ploeg Jumbo-Visma heeft na het vertrek van Kruijswijk met Primoz Roglic en George Bennett nog altijd twee uitste kende troeven voor het klasse- ment over. Ook Roglic lag zater dag op de grond in de ploegen tijdrit en rijdt gehavend rond met een gebutste heup, maar oogt desondanks sterk. De berg rit vandaag zal vermoedelijk veel duidelijk maken. Kruijswijk zal het allemaal niet meer meemaken. Hij stapte op het vliegtuig naar Nederland en zal vandaag naar het zieken huis gaan om zijn knie te laten onderzoeken. GO De ultieme sprint tussen Fabio Jakobsen (links) en Sam Bennett. FOTO COR VOS -Fabio Jakobsen De WK judo in Tokio draaien niet alleen om de titels. Dit jaar zit ten vooral de Olympische Spe len in het achterhoofd. Lisette van der Geest Papendal Guusje Steenhuis (in het wit) eerder in actie tegen Marhinde Ver kerk in de klasse tot 78 kilogram. foto scs Steven Kruijswijk. foto cor vos

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 25