WAAR BLIJFT DIE BEKER? JOL Morgen bij deze krant De bijlage Film by the Sea Medicijn Orkambi tegen taaislijmziekte is nu duurste geneesmiddel Walcheren Aangeboden door Willem-Alexander Koning der Nederlanden Hoe kom je er als starter nog tussen in de woningmarkt? »P18 De Zeeuwse Ringrijders Vereniging is teleurgesteld. Koning Willem- Alexander wil geen beker ter beschikking stellen waar jaarlijks om kan worden gestreden, terwijl zijn moeder, groot- en overgrootmoeder dat wel deden. Een eeuwenlange band met het koningshuis (gesymboliseerd door de oranje sjerp) wordt doorbroken. zeeland2 opgevraagd. In de jaarcijfers van die stichting die vandaag verschij nen, staat dat het 'dure Orkambi' tegen de taaislijmziekte cystische fibrose (CF) in zijn eentje goed is voor de 'volledige stijging' van uit gaven aan geneesmiddelen in Ne derland. In 2018 is er 47 miljoen euro meer uitgegeven aan genees middelen in het basispakket dan het jaar ervoor. Het Zorginstituut Nederland adviseerde in 2016 om het middel niet op te nemen in het basispak ket. Zorgverzekeraar Menzis zegt tegenover deze krant dat het mid del bij 60 procent van de patiënten niet of onvoldoende werkt. Desal- niettemin worden er nu forse be dragen voor neergeteld. In Nederland waren vorig jaar twee apotheken die het middel ver strekten, waarschijnlijk aan minder dan zeshonderd mensen, van kin deren vanaf 6 jaar tot volwassenen. Op verzoek van de farmaceut is deze informatie echt hoogst vertrouwelijk Minister Bruno Bruins voor Me dische Zorg laat bij monde van zijn woordvoerder weten dat die 72 mil joen euro 'niet de prijs is die door de burger wordt betaald', omdat er achter de schermen kortingen zijn bedongen. De farmaceut maakt achteraf de bedongen korting over naar de zorgverzekeraars. Volgens de VVD-bewindsman is Orkambi in het basispakket 'naar een aanvaardbare prijs gegaan'. ,,Wij kunnen niet bekendmaken hoeveel dat precies is. Op verzoek van de farmaceut is die informatie echt hoogst vertrouwelijk'', aldus zijn woordvoerder. Eind 2018 liet de minister aan de Kamer weten dat in 2017 op de duurste geneesmiddelen gemiddeld 20 procent korting is be dongen. De Canadese econoom Aidan Hollis rekende in februari voor dat fabrikant Vertex na aftrek van alle kosten 21 miljard dollar winst kan maken op Orkambi. Het naar ver houding dure Orkambi is pas in het najaar van 2017 toegelaten tot het basispakket. Dat gebeurde nadat Bruins' voorganger en partijgenoot Edith Schippers op de laatste dag van haar ministerschap de geheime korting bedong op de verkoopprijs. Die prijs is in Nederland 165.000 euro per jaar per patiënt. »P15 woensdag 28 augustus 2019 Nieuwsmedia Betwiste pil kost 72 miljoen Aan een duur geneesmiddel tegen taaislijmziekte is volgens apothekers in één jaar tijd 72 miljoen euro uitgegeven. Het komt daarmee op nummer één in de ranglijst van duurste ge neesmiddelen. De werkzaam heid wordt echter betwist en het middel is alleen geschikt voor een kleine groep patiënten. Jan-Willem Navis Marcia Nieuwenhuis Den Haag Dat blijkt uit nieuwe cijfers die deze krant bij de Stichting Farma ceutische Kengetallen (SFK) heeft -Woordvoerder minister Bruins 27°C Buien pzc.nl verdrijven Ook voor het laatste de hitte regionale nieuws Jaargang 261 De PZC is onderdeel van: Prijs €2,60 Geen krant ontvangen? Bel 088-0561510 8 711688 555530

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 1