tty»«forag.biiwa*&j Prima start Hoek en Goes in derde divisie Naderende brexit dwingt veel ondernemers tot verhuizen JOL Walcheren in* a-. Als klein meisje gaf ze al les aan haar knuffels, maar toch koos Chana van der Vlies (foto) niet voor het leraarschap. Ze werd in 2014 communicatieadviseur. Maar het bleef kriebelen, ze wilde met kinderen werken. Nu stapt ze in een zij-instroomproject van de HZ dat haar in twee jaar tijd klaarstoomt voor een baan als leraar. Ze gaat ook meteen aan de slag op de Vlissingse Frans Naerebout- school. Het HZ-traject is een groot succes. Een paar jaar geleden begonnen acht a negen mensen, dit jaar zijn het er zestig. De kinderen zijn in ieder geval blij met Chana. Tot en met 2018 stond de teller van het aantal bedrijven in het Verenigd Koninkrijk (VK) dat voor Neder land kiest op zestig. Dit jaar zijn er alweer 38 bijgekomen, blijkt uit cij fers van het Netherlands Foreign In vestment Agency (NFIA). De bijna honderd firma's leveren de Neder- landse economie duizenden banen op, plus jaarlijks honderden miljoe nen aan omzet - exacte aantallen kan het NFIA er nog niet opplak ken. De komst van bijvoorbeeld het Europees Geneesmiddelen Agent schap, bedrijven als Bloomberg en Discovery en de grote Japanse bank Ook bedrijven uit de logistieke sector beginnen zich nu te roeren Norinchukin is voor Nederland een doekje voor het bloeden. De econo mische schade van de brexit, bij voorbeeld door minder handel met het VK, is vele malen groter. De uittreding van het VK uit de EU staat gepland voor 31 oktober. Uitzicht op een uittredingsakkoord waarmee zowel de EU als het Britse parlement instemt, is er nog altijd niet. ,,Dat maakt bedrijven die in het VK zijn gevestigd onrustig, het aantal telefoontjes neemt weer toe'', merkt Jeroen Nijland, com missaris bij het NFIA. Hij verwacht dat de komende maanden nog veel meer bedrijven voor een brexitverhuizing naar Ne derland kiezen, vooral als er geen deal komt tussen de EU en de rege ring van premier Boris Johnson. ,,Tot nu toe zagen we vooral bedrij ven komen die vanwege EU-regel- geving wel móeten verhuizen, zoals financiële instellingen of mediabe drijven. Nu beginnen ook andere bedrijven zich te roeren, bijvoor beeld in de logistieke sector." Het NFIA noemt traditioneel geen namen van ondernemingen waarmee wordt gesproken. Zelfs sommige partijen die hun komst naar ons land al formeel hebben be vestigd, moeten dat publiekelijk nog bekendmaken. Zij kiezen dat moment zorgvuldig uit, bijvoor beeld omdat ze op het Britse eiland grote economische belangen te ver- dedigen hebben en een vertrek daar verkeerd kan vallen. Tussen de 325 bedrijven waarmee Nederland praat, zitten volgens Nijland 'grote namen'. Al die on dernemingen zijn ook met andere Europese landen in gesprek. Het NFIA probeert overtuigend bewijs te leveren dat Nederland de beste keuze is. ,,In alle lijstjes, of het nu om infrastructuur, opleidings niveau of beheersing van de En gelse taal gaat, staan we in het lin kerrijtje, om in voetbaltermen te spreken. Nederland heeft nauwe lijks zwakke punten. En mensen vinden het een fijn land om in te wonen.'' »P13 maandag 26 augustus 2019 Nieuwsmedia Sport 9 en 10 ZEELAND16 Nederland lokte al honderd bedrijven uit Groot-Brittanië Al bijna honderd in Groot-Brit- tannië gevestigde bedrijven ver huizen vanwege de naderende brexit naar Nederland. Met 325 andere ondernemingen is Ne derland nog in gesprek. ,,Daar zitten grote namen bij.'' Chris van Mersbergen Den Haag -Jeroen Nijland, NFIA 31°C Veel zon; tropisch warm pzc.nl Ook voor het laatste cfk regionale nieuws Jaargang 261 De PZC is onderdeel van: Prijs €2,75 Geen krant ontvangen? Bel 088-0561510 711688 55555

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 1