9 Ik wil relevant zijn voor D66 in Nederland, maar ik heb geen functiegerichte ambitie ,,Je kunt bezwaarlijk anderen blijven confronteren met het absurde lijden van mensen elders. In rap porten van de planbureaus is de tekst: met mij gaat het goed, maar met het land minder. Bij mijn te rugkeer in Nederland was ik verwonderd over de toon van het debat, de polarisatie en het enorm aanzetten van verschillen. Onvrede moet je nooit voeden en aanwakkeren, dat is geen heilzame weg. Mijn idee is dat je overbruggend verbinding creëert, sociale cohesie. Je moet de onvrede niet bagatelliseren, je moet daar wel mee aan de slag.'' ,,We moeten onszelf wel voorhouden hoe goed het gaat in de brede zin. Economie, scholen, kansen: we zijn een tamelijk gelijkwaardige maatschappij. We hebben veel om trots op te zijn. Die mensen die zich achtergesteld voelen, daar moeten we mee aan de slag. Als je kijkt naar de verkiezingsuitsla gen: 80 procent van de Nederlandse bevolking wil ook gerustgesteld en verbonden worden. Maar dat vergt meer van iedereen die politiek bezig is.'' ,,Een leider moet visie kunnen articuleren, je moet kunnen inspireren, vertrouwen wekken. Je moet een rechte rug durven hebben, niet met alle win den meewaaien, ook al is het impopulair. Als je denkt dat het verstandig is, moet je proberen te overtuigen, je niet laten intimideren. En als het om politiek gaat: niet achter elke peiling aan. En je ook niet door media laten bepalen. Als je alleen maar afgaat op wat je profiel in de media is, dan lever je niets. Je moet authentiek zijn, terug kunnen keren in de kern van je eigen wezen.'' ,,Mijn man vraagt er zelfs niet naar, ik heb er deze zomer niet over nagedacht. De periode na Alexan der Pechtold moeten we kijken welke combinatie van leiderschap in aanloop naar de volgende ver kiezingen ons het beste zal helpen de inhoud naar voren te brengen. Welk team onze geloofwaardig heid aan tafel kan versterken. Goeie teams kunnen ontzettend krachtig zijn, is mijn ervaring. Mis schien kijken kiezers nog steeds naar dat hoofd op het verkiezingsaffiche, maar misschien ook niet, je kunt dat overschatten.'' ,,Ik wil niet vooruitlopen op duo's of trio's. Toen Pechtold vertrok heeft hij een team achtergelaten. En ik vind dat Rob Jetten dat leiderschap op een geweldige manier invult. Ik wil ook zeggen dat het goed is dat er een vrouwelijke minister-president komt. Dat we ook dat glazen plafond eens een keer doorbreken: dat er nu eens een keer serieus geke ken wordt naar een vrouwelijke premier! Alle par tijen hebben supervrouwen. Maar nog steeds is de lijsttrekker een man. Dat automatisme in Neder land is een beetje achterhaald. Kijk ook vooral naar het vrouwelijk leiderschap dat we hebben, zou ik tegen alle partijen willen zeggen.'' ,,Dat klopt. Maar ik ben zelf het meest bezig het ministerschap zo goed mogelijk te vervullen. Wat je achterlaat is net zo belangrijk als wat je denkt dat je eventueel kunt bijdragen. Ik wil in principe graag door, ik wil relevant zijn voor D66 binnen Nederland, maar ik heb geen functiegerichte am bitie.'' ,,Dat zou best mogelijk kunnen zijn.'' ,,Ik vind dat een hele wijze opmerking, maar het is aan de D66-leden en het partijbestuur hoe ze dat willen inrichten, wat zij als het partijbelang zien. Uiteraard kun je redeneren dat een interne lijsttrek- kersstrijd de ultieme democratie is.'' ,,Ja ik weet het. Maar ik ben wel iemand die vindt dat dit een tijd is voor de jeugd. Ik heb enorm vertrou wen in de jonge mensen, ik vind dat in onze partij Rob het geweldig doet. Je moet ook kijken naar de volgende generatie, dat vind ik heel belangrijk.'' ,,Nou, ik heb kennis en ervaring. Ik hoop dat ik mijn steentje bijdraag zowel in de ministerraad als in de partij. Een belangrijk aspect is, dat je zowel nationaal als internationaal kunt fungeren. Dat zie je ook bij premier Rutte. Ik zie mezelf niet als burgemeester, daar zou ik totaal ongeschikt voor zijn. Ik zou als mi nister actiefwillen zijn op alle thema's voor zo'n in ternationaal opererend land als Nederland en de Nederlandse boodschap blijven uitdragen. Daar ho ren deze radertjes ook bij.'' zaterdag 24 augustus 2019 beter, maar de mens niet per se. Dat is het zorge lijke.'' Hoe moeilijk is het met uw voorgeschiedenis om in het aangeharkte tuintje Nederland boze mensen tekeer horen gaan? U wilt in gesprek met ontevreden mensen, maar wat hebt u te bieden? Kijk op de site bij /video voor beelden van het gesprek Wat voor eigenschappen heeft een politiek leider nodig? Vorig jaar om deze tijd wist u nog niet of u lijst trekker in 2021 wil worden van D66. En nu? Wilt u een duo- of een trioleiderschap? U bent iemand die daar toch niet voor weg zou moeten lopen. U zou in 2021 dus gewoon minister kunnen wor den, of lijsttrekker of een combinatie daarvan. CDA-vicepremier Hugo de Jonge heeft in deze krant gezegd dat het CDA zich moet afvragen of ze wel een lijsttrekkersverkiezing wil. Want: 'Ongemerkt kun je elkaar beschadigen'. U hebt weleens gezegd dat uw leeftijd een rol speelt in de afweging. Els Borst was 62 toen ze D66-lijsttrekker werd. Bent u uiteindelijk niet veel meer de diplomate die liever globale uitdagingen aangaat dan de politiek leider die zorgt dat de radertjes in de polder goed blijven draaien?

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 9