VERGETEN JODELKONINGIN GOUDEN DODEN INTERVIEW In haar hoogtijdagen brengt Olga Lowina (Olga Musters) zalen tot vervoering, maar als ze op 4 april sterft is het grote publiek de jodelkoningin vergeten. Zo vergankelijk kan roem zijn, weet pophistoricus Harry Knipschild (75). Met haar machtige, zuivere stemgeluid kan zij met gemak de grootste zalen aan. Microfoons verafschuwt ze. Jodelen is haar specialiteit. „Niemand kon zo jodelen als Olga", zegt Harry Knipschild. ,,Ze had er jarenlang groot succes mee." Lowina (1924-1994) begint haar loopbaan in een country- bandje, waar ze - niemand weet meer hoe - het jodelen ontdekt. Ze blijkt er een kei in. Van ongeveer 1947 tot 1956 maakt ze furore met haar op de Oostenrijkse jodelcultuur geïnspireerde liedjes als Lach als de zon schijnt, Hoog op de Alpen, Feest in de Alpen en Alpenjagersbal. Knipschild: ,,Grote hits scoorde ze niet. Maar met haar liveoptredens trok ze volle zalen." Studentenfeesten Rond 1956 komt abrupt een einde aan haar glanzende carrière. Haar jodelwerk wordt door de opkomst van de rock- 'n-roll niet langer serieus genomen. Lowina verdwijnt van het toneel, maar wordt in 1967 'herontdekt' als ze, naast een blote Phil Bloom, optreedt in VPRO-tv-programma Hoepla. Knipschild: ,,Dat was natuurlijk een grap van die VPRO-jongens. Maar Olga SCHEIDING werd er populair door in een nieuw circuit. Ze maakte weer een elpee en zong op studenten en homofeesten en in disco theken. Dat ze soms werd uitgelachen, deerde haar niet. Ze was ad rem. Toen een dron ken student in Utrecht haar borst raakte met een sneeuw bal, riep ze: 'Joepie, precies op m'n bergen!' Ze heeft ook diverse malen met groot succes opgetreden in Paradiso in Amsterdam." In de jaren 80 verdwijnt Lowina geleidelijk uit de schijnwerpers, al blijft ze optreden in bejaardenhuizen. In 1993, na de dood van haar grote liefde, chauffeur en mana- I öer Lou Martf ver" liest ze de zin in ff het leven. Op haar 7 begrafenis in 1994 klinkt op haar eigen verzoek het door haar gezongen Droomland en geen jodelliedje. Ze wil dat mensen beseffen hoe mooi haar stem was. Filmbeelden Knipschild: ,,Het publiek waar deerde Olga, maar bij de critici heeft ze nooit de erkenning gehad die ze verdiende. Het is tekenend dat er bijna geen film- of tv-opnamen van haar bewaard zijn gebleven. Dat vond men kennelijk niet belangrijk. Ik heb 25 jaar in de muziekwereld gewerkt en Olga en haar man goed gekend. Het waren aardige mensen. Ik vind het jammer dat ze is ver geten. Maar zo gaat dat. Niets zo vergankelijk als roem." Kurt Cobain, frontman van grun- geband Nirvana, maakt op 5 april op 27-jarige leeftijd een einde aan zijn leven. Hij schiet zichzelf dood met een jacht geweer, in zijn huis in Seattle. Hij wordt pas na drie dagen gevon den, door een elektricien. Tot de wereldberoemde doden van 1994 behoren ook de Ameri kaanse oud-president Richard Nixon (81) en Erich Honecker (81), de laat ste leider van de in 1990 opgedoekte DDR, die zijn toe vlucht had gezocht in Chili. Bekende Nederlanders die over lijden zijn onder anderen oud-mi nister Ien Dales (62), dichter Lucebert (69), schrijver A. den Doolaard (93) en presentator Henk Terlingen (52). Na negentien jaar komt er een einde aan het huwelijk van prinses Christina met Jorge Guillermo. Na de scheiding ver trekt de prinses naar New York. Christina is, na Irene, de tweede telg van prins Bernhard en prin ses Juliana wier huwelijk strandt.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 97