'Mijn ouders zeiden dat ik niks was zonder hen' BV DE LIEFDE /A hou j* m/*/ Yuan (52) kijkt terug op zijn eerste liefde Amy. Het was ondenkbaar dat hij haar aan zijn ouders zou voorstellen. Hij moest een Chinese vrouw trouwen. /TQqq/c je Jttn 2or^en ,,Op mijn tiende wist ik mijn lots bestemming al: ik zou een Chinese vrouw trouwen en het Chinees restaurant van mijn ouders overnemen. Het meisje aan wie ik was uitgehuwelijkt, kende ik al. We gingen vaak naar haar toe, ze was lief en we speelden samen, maar als puber verzette ik me. Ik had geen zin meer om mee te gaan naar wat mijn vader 'mijn toekomstige vrouw' noemde, wilde zelf de baas zijn over mijn leven. Dat botste. In de Chinese cul tuur is het normaal dat de ouders een part ner zoeken die op intellectueel, financieel en maatschappelijk niveau bij hun kind past. Dat dat een Chinese partner is, is bo ven elke discussie verheven. De gemeen schap is zeer gesloten, het is 'Chinezen voor Chinezen' en daarmee breken is taboe. Mijn ouders en ik begrepen elkaar niet. Ook letterlijk niet. Want hoewel ze al jaren in Nederland woonden, beheersten ze de taal niet, en ik sprak nauwelijks Chinees. Op school was ik altijd de enige gekleurde leerling en later de enige gekleurde student. Ik leefde in twee werelden en was eenzaam; de jongen die in de disco in de hoek stond, die klungelig was met meisjes en niet wist wat hij moest zeggen of doen. Een flirt signaal oppikken kon ik niet, laat staat een vrouw versieren. Toen ik op mijn vervolgopleiding be vriend raakte met Amy, dacht ik daar dan ook niks bij. We waren gewoon maatjes die samen studeerden. Ze stak een kop boven me uit, dus het was ook geen logische match. Toch sloeg op een avond de vonk tussen ons over. We waren begin twintig, zaten na het stappen samen op de bank, raakten elkaars handen aan en begonnen te zoenen. D e hele nacht hebben we de liefde bedreven. Vanaf dat moment waren we zó verliefd: de zevende hemel, vlinders, alles. Helemaal van slag was ik, ik kon niet meer rationeel denken, wilde alleen nog maar bij Amy zijn. Doodeng, want ik wist ook: dit is een verboden liefde. Dat ik haar zou voor stellen aan mijn ouders, was ondenkbaar. Ik voelde me afhankelijk van hen. Mijn hele leven hadden ze me voorgehouden dat ik niks was zonder hen, en ik geloofde dat. Onze relatie heeft zich een jaar lang in het geheim afgespeeld. Amy was mijn eerste grote liefde, zoiets had ik niet eerder erva ren. Ik voelde me schuldig omdat ik haar verborgen hield, maar zij accepteerde me zoals ik was. Voor mij vertegenwoordigde ze het geluk, dus toen ik uiteindelijk voor het blok werd gezet, moest ik wel voor haar kiezen. Het gebeurde toen mijn ouders aan kondigden dat ik met ze mee moest verhui zen. 'Dat doe ik niet', zei ik, 'ik heb hier een vriendin.' Waarop ik twee uur de tijd kreeg om mijn spullen te pakken en uit hun ogen te verdwijnen. Amy en ik zijn nog zeven jaar samen geweest. Een mooie tijd. Wel meed ik alles wat maar enigszins Chinees was. Ik had nog steeds een diepgewortelde angst voor de emotionele gevangenis waarin mijn ouders me gevangen hadden gehouden. En hoewel de liefde van Amy me veel kracht gaf, was ik niet in balans. Ik werd onrustig en raakte verliefd op een andere vrouw. Misschien was ik nog te jong voor zo'n duurzame rela tie. Maar hoewel er nadien meer liefdes zijn langsgekomen, heb ik iemand als Amy nooit meer ontmoet. Mijn moeder heb ik nog gezien, vorig jaar, op haar sterfbed. Haar laatste wens was dat ik haar zou vergeven. 'Het is goed mama', heb ik gezegd. 'Laat maar los.' Het was een worsteling, maar ik kijk niet met wroeging terug. Niet op de breuk met mijn ouders en niet op het feit dat ik Amy liet gaan. Het heeft zo moeten zijn.'' TEKST PAM VAN DER VEEN ILLUSTRATIE STUDIO SKI De echte namen van Yuan en Amy zijn bekend bij de redactie. Wil je ook praten over je relatie? magazine@persgroep.nl ZATERDAG 24 AUGUSTUS 2019 15

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 95