'Ik vraag me af of het niet de maatschappij is die maakt dat ik kinderen moet willen' najaar doen, maar toen kwam er dat nieuwe programma tussendoor met grondstoffen als onderwerp. Daar wilde ik ook geen nee tegen zeggen.'' ,,Ja, ja, ik zeg te veel ja. Of te veel? Nou, ik zeg gewoon vaak ja. Het brengt me veel leuke dingen hoor, maar iets meer reflectie tijd inplannen zou goed zijn. Anderzijds héb ik nu ook de mogelijkheid een tandje harder te gaan. Ik heb nog geen kinderen of andere verantwoordelijkheden - ik ben alleen verantwoordelijk voor mezelf. Dan vind ik het ook leuk om nu mijn kansen te grijpen.'' ,,Er zijn momenten geweest waarop ik echt niet meer kon. Ik merk het als ik een keer een dag vrij heb: dan slaap ik weleens een hele dag. Dan moet ik echt bijkomen. Ik probeer steeds vaker gezonde keuzes te maken: zo houd ik mijn avonden nu vaker vrij. Dat was even wennen, maar die keuzes horen bij het vak dat ik leuk vind, maar me ook veel energie kost. Mijn sociale leven staat op een lager pitje, maar ja, dat van mijn vriendinnen ook, want die hebben allemaal kleine kinderen.'' ,,Ik voel meer roeping om het woord van de wetenschap te verkondigen. Als kinderen op mijn pad komen, dan graag, maar ik vraag me weleens af of ik zélf kinderen wil, of dat de maatschappij maakt dat ik ze móet willen. Kijk, ik zie hoe al mijn beste vrien dinnen gezinnen stichten, waardoor ik ook de hele tijd word geconfronteerd met de vraag: wil jij dat niet? Waarom wil je dat niet? Terwijl: niemand vraagt waarom je wél kinderen zou willen. Dat wakkert een soort verzet in me aan. Waarom moet ik doen wat iedereen doet? Stel dat ik mee zou kunnen op een missie naar een planeet, een supergroot avontuur, waar dan tegenover staat dat ik geen gezin kan stichten omdat ik jarenlang in training moet - dat zou ik doen. Dat avontuur roept mij harder.'' Harde lach. ,,En dan heb ik achteraf waar schijnlijk spijt. Alsof je bij de geest van Aladdin drie wensen mag doen, en achteraf denkt: shit, tóch de verkeerde wens gedaan.'' Korte stilte. Dan: ,,Ik zit nu alweer te den ken: moet ik dit allemaal wel zeggen? Bele dig ik niet iemand? Wat dat betreft vind ik de natuurkunde echt een verademing. Van levensbelang voor mij misschien wel. De heldere antwoorden uit de exacte weten schap zijn een fijn tegenwicht voor al die chaotische gedachtentreinen in mijn hoofd die telkens alle opties tegen elkaar afwegen. De natuurkunde houdt me in balans.'' Is dat een valkuil: geen nee durven zeggen? Is het handig zo vaak ja te zeggen? Heb je het gevoel dat je je moet bezig houden met kinderen krijgen kinderen? 14

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 94