ik vind die afstand te kort om te vliegen. Ik heb geprobeerd er een weekendje in eigen land van te maken, maar zij wilden per se naar Engeland. Uiteindelijk ben ik niet meegegaan. Ik heb besloten dat mijn leven luxe genoeg is om mezelf op een aantal vlakken beperkingen op te leggen.'' ,,Ja, dat vond ik wel lastig. Vooral omdat mijn vriendinnen het onzin vinden zo be zig te zijn met het milieu. Maar voor mij ^s het zo belangrijk. Juist omdat ik een beetje in de picture ben, vind ik dat ik een voor beeld moet geven. Tegelijkertijd ben ik geen extremist. Een goede vriend trouwt binnenkort op Mallorca - dan vlieg ik wel. Ik zeg niet dat mensen nóóit meer mogen vliegen, maar als ik een keuze heb, dan wil ik de goede keuze maken. Je merkt met dit soort transformaties dat iedereen gewoon even moet wennen. Toen je niet meer mocht roken in kroegen vonden mensen dat ook stom en ongezellig. Bewust minder vliegen wordt vanzelf normaler.'' ,,Ja, zeker als ik me realiseer hoe moeilijk menselijk gedrag te veranderen is. Dat zal de grootste uitdaging worden bij het oplos sen van het probleem. Aan de andere kant ben ik optimistisch over de ontwikkelingen in de wetenschap. De duurzame technolo gie gaat zó hard vooruit. Het geeft me hoop om te zien hoeveel slimme mensen daar elke dag mee bezig zijn.'' ,,Ja, ik ben dus laai-end enthousiast over waterstof! Waterstofkan ons redden, daar ben ik van overtuigd.'' Wat volgt is een vu rige, tien minuten durende uiteenzetting over alle voordelen van waterstofgas als energiedrager. Nederland kan bijvoorbeeld de bestaande gasleidingen gebruiken voor het transport van waterstof. En je kunt het produceren met volledig duurzame bron nen als zon en wind, op zee, en daarbij ook nog eens bestaande boorplatformen recy clen. Het zou het economische gat opvullen dat de huidige aardgasboringen achterlaten en de 'uitstoot' van waterstof is slechts een beetje water. Gimbrère: ,,Dat is toch onge looflijk! Ha, ik zou de waterstofpolitiek in moeten.'' De 33-jarige Gimbrère groeide op in Zwolle, samen met haar jongere broer en zus. Haar moeder is loopbaancoach, haar vader psy chiater. Lieve en open-minded mensen, zegt ze. Na de middelbare school vertrok ze voor haar studie naar Amsterdam. Daar woont ze nog steeds: samen met haar zus in een eco-wijk in Amsterdam-West. ,,Er mogen op ons plein geen auto's komen en de omgeving is heel groen. We kwamen er toevallig terecht, maar achteraf past het goed bij mijn levensvisie.'' Al van jongs af aan heeft Gimbrère een droom: astronaut worden. Als kind heeft ze een lievelingsprentenboek over een beer die met bed en al naar de maan vliegt. As tronauten vindt ze een soort 'supermen sen', die alles lijken te kunnen en nergens bang voor zijn. Ze keek eindeloos vanuit haar slaapkamerraam naar de sterren en besloot op haar twaalfde, toen André Kui pers astronaut werd, dat zij dat óók wilde. Het idee te kunnen zweven in het heelal gaf Gimbrère een relativerend gevoel: alle gedoe en sores lijken minder belangrijk dan de grootsheid van de ruimte. Haar astronautendroom werd de stip aan de horizon. Ze koos op de middelbare school voor een Natuur Techniek-profiel en ze pluisde de cv's van André Kuipers en Wubbo Ockels uit om te kijken wat zij hadden gestudeerd: Kuipers deed genees kunde, Ockels natuurkunde. Ze werd in geloot voor geneeskunde, maar kwam er na een jaar achter dat ze de ellende in een ziekenhuis niet aankon. Daarom koos ze toen voor natuurkunde. Tegelijkertijd wist ze dat er een nadrukkelijk nadeel op haar fysieke cv staat: ze heeft extreme last van bewegingsziekte. ,,Ik wist natuurlijk dat een vacature voor astronaut een speld in een hooiberg is. Je wordt makkelijker minister-president dan astronaut. Maar het gaf me een kader in een wereld waarin je alles kunt worden, en dat vond ik fijn. Mijn ouders hebben me altijd gesteund. Als het niet zou lukken, zeiden zij, dan zou het een goede oefening zijn om met tegenslag om te gaan. Dat het een te genslag zou worden, lag natuurlijk voor de hand, ook omdat ik weet hoe verschrikke lijk wagenziekte kan zijn. Het klinkt mis schien grof, maar als je zo misselijk bent als ik op zo'n moment, wil je echt dood. Door en door ellendig voel ik me dan. Dat heb Vond je het niet lastig dat je vriendinnen een weekendje weggingen en jij thuis op de bank zat? Maken de klimaatvooruitzichten je weleens somber? Heb je een voorbeeld? Hoe serieus was die ambitie om astro naut te worden?

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 92