'Ik ben een niche. Dat is een voordeel voor mij, want daardoor is er veel werk' ,,Oeh, vanaf nu moet ik op mijn woor den letten'', zegt Anna Gimbrère als de voicerecorder op tafel verschijnt in het res taurant van het Amsterdamse Conscious Hotel. Ze is een zelfbenoemd flapuit en soms iets te veel zichzelf. Nu ze de laatste tijd meer op televisie en in talkshows ver schijnt, merkt ze de consequenties daarvan. ,,Laatst zat ik bij Zomer met Art om te praten over de toekomst van ruimtevaart. Ik zei dat ik Donald Trump ook wel een ruimtereisje gunde, omdat hij zich dan misschien be wust wordt van de kwetsbaarheid van onze aarde. Dat heet het overview-effect, een bekend verschijnsel. Erachteraan zei ik dat we Trump wat mij betreft ook wel een enkeltje de ruimte in konden geven. Nou, toen kreeg ik toch kritiek! Iemand twit- terde: 'Wat heeft Trump jou misdaan dat je hem een enkeltje de ruimte in wenst?' En: 'Hou je mond dom NPO-meisje dat wordt betaald met ons belastinggeld'. Ik schrok hóe agressief de toon was. Ik heb daarvan geleerd dat ik misschien iets min der grapjes moet maken, omdat mensen niet altijd snappen dat het een grapje is. Mijn manager drukte me voor dit inter view nog op het hart: geen domme dingen zeggen, hè?'' Gimbrère is een aanwezige verschijning: ze praat hard en veel, ondertussen druk gesticulerend. Vooral als het over weten schap gaat - 'ik ben dus laai-end enthou siast over waterstof! Dat is echt te gek!' - lichten haar ogen op en houden haar woor den haar hoofd nauwelijks bij. Haar haar gaat in een elastiekje, en dan weer los. Een schaterlach is nooit ver weg. Je kunt je voorstellen dat mediaprodu- centen en redacties van televisietalkshows vallen voor haar aansprekende manier van vertellen. Niet gek dus dat Gimbrère mo menteel een rising star is. Na haar studie natuurkunde aan de Universiteit van Am sterdam, belandde ze in 2015 voor een stage op de wetenschapsredactie van de VPRO. Ze werd er redacteur en uiteindelijk pre sentator. Afgelopen jaar was er een van hoogtepunten: ze maakte het programma De wilde ruimte voor de VPRO, een zes delige documentaireserie over ruimtevaart en haar persoonlijke wens zelf een keer de ruimte in te gaan. Ze debuteerde als tafel dame bij De Wereld Draait Door, was des kundige in de humoristische tv-show Expe- rimensen van AVROTROS en deed mee aan De slimste mens, waar ze al snel bekend kwam te staan als die deelnemer 'die strooit met alle denkbare scheldwoorden van drie en vier letters'. Bij elk fout antwoord gooide ze er een welgemeend 'kut', 'kak' of 'shit' uit. Ze wordt geroemd om haar vermogen wetenschappelijke kwesties begrijpelijk te maken voor een groot publiek. Ze praat makkelijk, ze is jong en vrouw. ,,Ik ben een niche'', constateert ze. ,,Vrouwelijke weten schapsliefhebbers die graag op tv voor de camera praten, zijn schaars. Dat is een voor deel voor mij, want daardoor is er veel werk.'' Dat Gimbrère voor dit interview koos voor het Conscious Hotel - een 'eco-hotel' - is niet helemaal toevallig. Naast ruimte vaart is duurzaamheid een thema waarmee ze zich wil onderscheiden: binnenkort bij de NTR met een programma over grond stoffen bijvoorbeeld. Ook in haar privéle- ven gaat het onderwerp haar aan het hart. Ze eet vrijwel geen vlees en vis, pleit voor insectenburgers en heeft geen auto. Voor de fotoshoot bij dit artikel vroeg ze via haar manager of de stylist kleding wilde kiezen van bepaalde duurzame of tweedehands kledingzaken. Ze had wel een lijstje liggen, mocht dat handig zijn. Verder was haar voornemen voor 2019 - dat ze met een post op Instagram aankondigde - niet meer in het vliegtuig te stappen. ,,Nou, een tijd terug leidde het tot een flinke discussie in mijn vriendinnengroep. We wilden een weekendje weg met z'n al len en het idee was naar Engeland te gaan, met het vliegtuig. Dat wilde ik niet, want En? Hoe gaat het met dat voornemen?

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 90