Een beetje solidariteit op de camping graag Lekker makkelijk Ik voelde me zo schuldig. We konden er toch niks aan doen? De wens dat het vanzelf gaat en dat iedereen met elkaar kan opschieten, is erg menselijk Denk aan de leeftijden Pont: ,,Een kind van 15 jaar kun je heel goed de metafoor van de invoeg- strook uitleggen. Een kind in de puberleeftijd weet ook prima wat verliefdheid is. Voor een kind van 5 jaar is dat anders. Als die zijn of haar ouders ziet scheiden, kan het kind denken dat hij of zij niet lief ge noeg is geweest. Houd daar rekening mee. En natuurlijk is niet ieder kind hetzelfde. Het ene kind is verdrietig en boos, het andere misschien opge lucht. Er is hoe dan ook sprake van een nieuwe, bijzondere situatie die veel aandacht verdient.'' Geef iedereen de ruimte Bernal: ,,De wens dat het vanzelf gaat en dat iedereen met elkaar kan opschieten, is erg menselijk. Wat belangrijk is bij het samenstellen van een gezin, is dat ieder de ruimte krijgt om in eigen tempo te wennen. Je hoeft geen beste vrienden te zijn, het gaat om leren samenleven. Met respect en het in zijn waarde laten van iedereen kom je een heel eind.'' ZO ZIT HET 21 Nynke de Jong, Hanneke Hendrix en Alex van der Hulst schrijven per toerbeurt over zaken die het leven van jonge ouders gemakkelijker moeten maken. Nynke maakt zich tijdens de vakantie druk om de andere campinggasten als haar jongste 's nachts huilt om doorkomende kiezen. Het was een prachtige camping in de Franse Jura. Onze vouw wagen bleek een voltreffer. De zon scheen volop. De kinderen bleken geboren kampeerders; Abe (1,5) liep achter zijn loopwagen zo veel rondjes over de camping dat op een zeker moment iedereen hem kende. Toen Janne (3) eens met hem meeliep, vroeg ze halverwege aan me hoe het toch kwam dat Abe zo veel vrienden had. zorgde er wel voor dat hij op een nacht ineens om vier uur wakker was. Hysterisch huilend. We ga ven melk, we troostten. Niets hielp, zelfs de zetpil en de Denti- nox, een pijnstiller om op het tandvlees te druppelen, boden geen verlichting. Vandaar dat Tom hem mee uit wandelen nam, om half zes 's och tends. Eindelijk rust. Ik maakte een paar uur later een rondje over de camping, en verontschuldigde me voor het gehuil van mijn zoon. Alle buren reageerden begripvol op de malaise van hun anders zo goedlachse campingvriend. Ze drukten me op het hart dat ze gewoon verder hadden geslapen, dat het allemaal reuze meeviel. Ze hadden ook kleine kinderen ge had, ze wisten nog hoe het was. had geen oog dichtgedaan, snauwde ze. Ja, dat vond ze heel vervelend. We hadden toch wel Dentinox? Verslagen liep ik terug naar de vouwwagen, en op fluistertoon mopperde ik tegen Tom over wat de buurvrouw had gezegd. Ik voelde me zo schuldig. We kon den er toch niks aan doen? Dit was een familiecamping, dan kun je eens wakker worden van een hui lende dreumes. Het was één nacht! Niet vijf! Ze had toch zelf ook kinderen? Wist ze niet meer hoe opgelaten je je als jonge ouder voelt als je kind blijft huilen? Alle buren waren lief en begrip vol, maar ik was alleen bezig met die ene mopperaar. De nacht erop werd hij om twee uur wakker. Tom en ik hadden inmiddels een routine bedacht waarmee we hem zo snel mogelijk in de buggy kre gen. Van lopen werd hij rustig. De pijn zakte, en de rest van de vakantie sliep hij door. We haal den opgelucht adem. De rust keerde weder. Tegen die ene buur vrouw zou ik willen zeggen: ach ter elke dreumes met door komende tanden staan totaal gestreste ouders met grote schuld gevoelens, die nachtenlang niet slapen omdat ze bang zijn dat hun zoon de buurt wakker huilt, hy- perbewust van elk kreuntje. Een beetje campingsolidariteit is het enige waar ze om vragen. -Nynke de Jong GO ZATERDAG 24 AUGUSTUS 2019 mee Een stiefgezin is een gezin waarin minimaal één ouder een kind heeft uit een vorige relatie. Nederland telt naar schatting 200.000 stiefgezinnen. 84 pro cent van de stiefgezin nen is een stiefvader gezin, waarin de kinde ren bij hun moeder leven. 13 procent is een stiefmoedergezin, waarin de kinderen bij hun vader leven. 3 pro cent is een samenge steld gezin, waarin zowel kinderen van de vader als van de moeder leven. In ongeveer een derde van de stiefgezinnen krij gen de ouders ook ge zamenlijk kinderen. Jaarlijks maken 70.000 thuiswonende kinderen een echtscheiding van hun ouders mee. Zo'n 40 procent van de samengestelde gezin nen valt weer uit elkaar. Die grote allemansvriend kreeg ineens vier kiezen tegelijkertijd. Hij doorstond de pijn hartstikke dapper, met twee rode wangen en verhoging, maar diezelfde pijn Behalve één buurvrouw. Ja, ze Nynke de Jong (34), Hanneke Hendrix (39) en Alex van der Hulst (42) hebben kinderen in de leeftijd van 1 tot 8 jaar. Ze hebben de opvoed-podcast Ik Ken Iemand Die en schreven het gelijknamige boek. -MARGARITA BERNAL FOTO JOOST HOVING De redactie van Zo werkt samen met de specialisten van AutoTrack, BesteProduct.nl, HardwareInfo, Independer, Intermediair, Koken&Eten, Nationale Vacaturebank, New Scientist en Tweakers.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 69