Tips voor je rol als stiefouder in de opvoeding gefeliciteerd met je nieuwe huis j independer experts in financieel inzicht Het valt niet mee om als nieuwe partner te landen in het gezin van een ander. Mag je je als stiefmoeder of stiefvader bemoeien met de opvoeding van kinderen die niet van jou zijn? Stiefcoach Margarita Bernal en psycholoog Steven Pont geven advies. Een stiefouder die bij een man of vrouw met kinderen wil inwonen, is iemand die op een lange invoegstrook rijdt 20 Voeg niet te snel in Bernal, ervaringsdeskundige, relatie therapeut, stiefcoach en eigenaar van Stiefgoed Leiden: ,,Elk samengesteld gezin begint met een verlies, want een vader of moeder is gescheiden of over leden. De nieuwe situatie is enorm wennen, voor alle partijen. Kinderen zijn verdrietig of boos. Zorg in elk geval dat je als nieuwe partners vanaf het eerste moment naast elkaar staat. Hoe? Door veel te praten. Eerst samen, en later eventueel ook met de kinderen. Doe het vooral rustig aan, liefde en luis teren overwint veel.'' Pont, ontwikkelingspsycholoog en systeemtherapeut: ,,Een stiefouder die bij een man of vrouw met kinderen wil inwonen, is iemand die op een lange invoegstrook rijdt. Uiteindelijk is het de bedoeling dat hij of zij invoegt op de hoofdweg, de vraag is alleen wanneer. Duurt het een jaar, of tien jaar? Dat is voor iedereen verschillend. Wie te snel invoegt, heeft grote kans op een bot sing. Voeg in, maar durf ook terug te keren naar de invoegstrook als je denkt dat het toch niet werkt. Ik houd van deze metafoor, vooral omdat een kind van 15 jaar die ook begrijpt.'' -•V- V ff V - v* »-i'« 1 Voed niet zelf op Bernal: ,,Mijn dochters en ik begonnen dertien jaar geleden een nieuw gezin met mijn nieuwe man. Wat bleek? Hij had meer regels dan we gewend waren. Als mijn kinderen in het oude gezin een snoepje wilden, kregen ze er altijd twee. 'In elk handje een', zeiden we gekscherend. Als mijn dochter in de nieuwe situatie om een snoepje vroeg, kreeg ze er één. Dan zei ze: 'Waar blijft het tweede snoepje?' Mijn nieuwe man vond dat onzin. Mijn kinderen vonden dat hij zich overal mee bemoeide, dat was even wennen. Anders gezegd: mijn nieuwe man wilde mijn kinderen opnieuw opvoe den. Ik zat in een spagaat. Hij had een punt, mijn kinderen ook. We hebben daar veel over gepraat. In eerste instan tie denk je allebei dat jouw manier de goede is. Mijn tip: wees open naar elkaar, luister naar elkaars argumenten. Als stiefvader is hij betrokken, terwijl ik degene ben die over hun opvoeding gaat. Ik ben de moeder en verantwoor delijk. Het is belangrijk dat er regels zijn die we allemaal naleven.'' Maak er geen therapie van Pont: ,,Stel, je komt als stiefmoeder in een gezin waarin de afspraak is dat het oudste kind om 21.30 uur naar bed moet. Als de vader op een gegeven mo ment een avond weg is, zit jij om 21.45 uur nog met het kind op de bank. Moet je wel of niet zeggen dat het bedtijd is? Mijn tip is om het de volgende dag op een luchtige manier aan te kaarten tij dens de maaltijd. Je kunt het kind vra gen of je er iets van had moeten zeggen. Met een beetje geluk zegt het kind: 'Doe normaal, je hoort er toch bij? Tuurlijk had je het kunnen zeggen!' Dan heb je een mandaat. Reageert een kind minder positief, dan wordt het ingewikkelder. De vader wordt erbij gehaald, want hij is de op voeder. De kans is groot dat de afstand tussen de vader en het kind, of de kin deren, groter wordt. Kinderen kunnen zelfs een frontje vormen. Dan krijg je een schaakspel, een ingewikkeld krach tenveld.'' Toon wél waar je voor staat Pont: ,,Een stiefouder vervangt nooit de echte vader of moeder. Een stief moeder of -vader is niet verantwoorde lijk voor de opvoeding van de kinderen. Je mag wél laten zien waar je voor staat. Anders gezegd: stel je niet te onderda nig op. Een kind ziet zijn vader of moeder veranderen als een nieuwe partner in beeld komt. Stel, je weet niet beter dan dat je vader altijd keihard lacht om schuine moppen. Dat kan zomaar over zijn als hij een nieuwe vriendin heeft.'' Maar nu begint het pas. Klussers polsen, vrienden ronselen, meubels kiezen. En je financiën uitzoeken. Want als je adres verandert, kan er vaak een hoop beter en voordeliger. Zoals je hypotheek, energiecontract of verzekeringen. Zelfs die van je auto. Check het maar eens op independer.nl. Dan hou je misschien nog een extraatje over voor een nieuw vloerkleed na de housewarming. ZATERDAG 24 AUGUSTUS 2019 GO Bemoei je er wel/niet JEROEN KREULE -STEVEN PONT

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 68