UNIVERSITEIT JT v 16 De knapste koppen van Nederland vertellen deze zomer over ontwikkelingen in hun vakgebied Hij noemt diabetes types 2 de grootste epidemie in de samenleving. Er zijn 1,1 miljoen patiënten, en er komen er 60.000 per jaar bij. Diabetoloog Hanno Pijl: ,,Het is het resultaat van hoe wij ons leven inrichten.'' 'Kinderen zouden op school moeten leren hoe ze met hun lijf moeten omgaan' Wanneer heeft hij voor het laatst écht slecht gege ten, zeg maar zo'n lekkere 'vette bek' gehaald? „Onlangs nog'', bekent Hanno Pijl (60). ,,Maar ik heb een excuus. Er was bij ons ingebroken en ik zou die avond uit eten gaan. Dat heb ik af gezegd en ik ben patat gaan halen. Dat doen we misschien drie keer per jaar. Ja, patat mét. Zonder ma yonaise vind ik het nauwelijks te eten.'' Hanno Pijl is hoogleraar diabe- tologie aan de Universiteit Leiden en onderzoeker en internist/ endocrinoloog in het Leids Uni versitair Medisch Centrum. Zijn missie: het stuiten van het door verandering van leefstijl explosief groeiend aantal patiënten dat lijdt aan diabetes type 2. En nieuwe ge vallen van deze volksziekte voor komen door wetenschappelijk onderzoek en preventie. Overgewicht door veel en slecht eten en weinig beweging, stress, roken en alcohol zijn de boosdoe ners. Maar ook toxines als land bouwgiffen en fijnstof werken de ziekte in de hand. ,,Er wordt zelfs gif aangetroffen in cellen die insu line produceren.'' Zelf geeft hij het goede voor- Hanno Pijl Diabetoloog Geboren: 4 maart, 1959, Arnhem beeld. Practise what you preach. Ik eet zo gezond mogelijk, beweeg geregeld, slaap zo'n acht uur, fiets veel en neem zelden de lift. Ik werk hier in het academisch zie kenhuis op de zevende etage en die trappen bestijg ik dagelijks.'' Zijn menu bestaat uit groente, vis en af en toe een stukje vlees. Tussen de middag een handje on gebrande noten ('hoewel zo'n ge brande mix wel erg lekker is') en rauwkost: bloemkool, tomaatjes, bospeen en bleekselderij. ,,'s Och tends eet ik of niks of een bakje yoghurt met muesli. Geen cruesli. Daar zit suiker in, dat is behoorlijk plakkerig spul.'' Bij wijze van ex periment volgde hij eens een half jaar het paleodieet, gebaseerd op het menu van de oermens. Pijl is gespecialiseerd in diabe tes type 2 en noemt die ziekte de grootste epidemie in onze maat schappij. Type 1 is een auto-im- muunziekte waarbij het lichaam geen insuline meer aanmaakt, waaraan in Nederland circa 100.000 mensen lijden. Ruim tienmaal zo veel patiënten heb ben type 2-diabetes, 1,1 miljoen. Bij hen reageert het lichaam niet meer goed op insuline, het hor moon dat de bloedsuiker regelt. De gevolgen zijn legio, en varië ren van beschadigde bloedvaatjes en zenuwen in de voeten, slecht zicht, maag- en darmproblemen tot een grotere kans op dementie. Jaarlijks komen er ongeveer 60.000 patiënten bij, een verbijs terend cijfer van dagelijks 164 ge vallen. ,,Dat is een waanzinnige groei die overigens overeenkomt met andere westerse landen. Maar ook elders explodeert het pro bleem. In India, in Zuidoost-Azië. In het Midden-Oosten is het nog erger. Van de volwassen bevol king in Bahrein en Dubai heeft 20 procent diabetes.'' Ouderdomssuiker Lang werd type 2 in de volksmond aangeduid met het wat gemoede lijke ouderdomssuiker. De aan doening treft de afgelopen decen nia evenwel ook alarmerend veel jong(er)e leeftijdsgroepen. ,,Het is het resultaat van hoe wij ons le ven inrichten'', meent Pijl. ,,Wij mensen zijn biologisch gedreven om naar gemak te streven. Zo veel mogelijk energie te besparen. Als jager/verzamelaar in de oertijd zochten we voortdurend naar eten. Dat kostte kracht en moeite. ZATERDAG 24 AUGUSTUS 2019 GO ZOMER Ziek van te veel suiker: 'De oplossing begint thuis' ARNO GELDER Hanno Pijl studeerde geneeskunde aan de Erasmus Universiteit in Rotterdam en is sinds 2007 hoogleraar diabe- tologie in het Leids Uni versitair Medisch Cen trum. Hij was lid van de Gezondheidsraad, com missie voeding, alsmede voorzitter van het Part nerschap Overgewicht Nederland. Thans lid van het be stuur van het Neder lands Innovatiecentrum voor Leefstijlgenees- kunde en medical con sultant voor de Stichting Voeding Leeft/Keer Diabetes2 om. Pijl is getrouwd met Esther van Zuuren, der matoloog bij het LUMC. ■PB r%

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 64