Grondstoffen en gunstige ligging wekken begeerte van VS, Groenlanders worden geen Amerikanen. Maar door het overnamebod van Donald Trump heeft het bevroren eiland alle aandacht. Wat heeft het dunbevolkte gebied bij de poolcirkel te bieden? Het gebottelde ijsbergwater geldt wereldwijd als delicatesse 14 Groenland. Wat moet dat kosten? 1,3 miljard dollar (1,1 miljard euro), zo berekenden Amerikaanse media. Dat lieve sommetje is een uitwer king van de 100 miljoen dollar die tijdens de Koude Oorlog al eens werd geboden door president Harry Truman. Hij zag Groenland als vooruitgeschoven verdedi gingslijn om de intercontinentale raketten van de Sovjets te detecte ren, en (maar dat kwam later) voortijdig af te schieten. Andere tijden. Truman deed aan stille diplomatie, raaskalde niet op Twitter en Groenland was het nog bevroren jachtterrein van de Inuit, de oorspronkelijke bewoners die er al duizenden jaren rondtrekken. Deze week trok Donald Trump de aandacht met (volgens de Denen) puberaal gestamp vanwege een (volgens Trump) onvoldoende se rieus genomen bod, op Groenland. Want dat was win-win, dacht de president. Denemarken kon meteen een hoop geld (500 miljoen euro) be sparen aan de jaarlijkse subsidies aan Groenland. Veel daarvan gaat naar ontwortelde Inuit (90 pro cent van de bewoners), van wie het grootste deel leeft van uitke ringen en er gewoon slecht aan toe is in een snel veranderende we reld. Groenland heeft een van de hoogste zelfmoordcijfers onder jongeren en een meerderheid van de Inuit-kinderen komt uit een gezin met alcoholproblemen. Maar daar ging het even niet over. Dankzij de president knalde Groenland op Google de afgelopen dagen naar ruim 3 miljoen resulta ten als je zocht naar 'Trump en Groenland'. Het land van de (smeltende) gletsjers, van de meest extreme skirace ter wereld (de Arctic Circle Trail, een drie daagse tocht over 160 kilometer), van een eigen Grand Canyon (Disko Island, foto onder) en van 80.000 toeristen per jaar heeft plots de aandacht van de wereld media. Poul Krarup, hoofdredacteur van dagblad Sermitsiaq op Groen land zet in de hoofdstad Nuuk even de auto aan de kant voor een telefonisch interview. ,,Ach ja, Donald Trump. We kunnen erom lachen, al vinden sommigen zijn bod ook beledigend." Dat laatste dan vooral omdat de Amerikaanse president over de hoofden van de Groenlanders heen met de Denen wilde praten over Groenland. Dat toch heus een verregaande onaf hankelijke status geniet binnen het koninkrijk. Krarup: ,,Dit gaat over Groenlanders en over hun land. Ik stel voor dat Trump in plaats van naar Kopenhagen naar Nuuk komt en hier met onze pre mier gaat praten.'' Toeristen Als de BV Trump grond wil kopen voor het vervolg van zijn carrière als projectontwikkelaar - na zijn presidentschap - heeft Krarup slecht nieuws voor hem. „Nie mand kan grond kopen in Groen land, ook Trump niet, want wij kennen geen particulier landbezit. Alles behoort aan de gemeen schap." Maar - en dat zegt ook de Groenlandse premier Kim Kielsen - als Trump samen met de Groen landers serieus wil praten over in vesteringen in grondstoffen en hoe meer Amerikaanse toeristen naar het eiland te brengen, dan graag, aldus Krarup. Zorg voor vaste vliegverbindingen en regel De VS kochten al vaker landen op 1853 De Amerikanen kopen een gebied van Mexico, over een gebied dat zich tegenwoordig uit strekt over Arizona en New Mexico. Doel: de aan leg van een spoorlijn. 1917 De Deense Maag deneilanden, een kolonie in Centraal-Amerika, gaan voor 25 miljoen dollar over van Denemarken naar de Verenigde Staten. een plekje voor Groenlandse stu denten aan Amerikaanse universi teiten, luidt zijn advies aan het Witte Huis. In ruil voor een gro tere strategische veiligheid van de VS, want ook Russische duikboten hebben de nieuwe scheepvaart routes over de Noordpool al ont dekt, aldus Krarup. Gletsjers Als iemand de kansen van de Groenlandse economie heeft ge zien, dan is het Thomas Vilders- boll. Twee jaar geleden haalde ook hij de wereldmedia met zijn ge bottelde Groenlandse ijsbergwater dat sindsdien als zeldzame delica tesse - 'het heeft meer dan 100.000 jaar vastgevroren gezeten' - wordt verkocht in de betere res taurants van Parijs, Londen, Pe king en Moskou. ,,In september beginnen we in de Benelux, de importeur doet een presentatie in Utrecht'', zegt hij aan de telefoon vanuit Kopenhagen. Over Trump wil hij het niet hebben. Dat is poli tiek. Wel is hij heel optimistisch over het potentieel van Groenland. Vildersboll schept zijn water van ijsbergen die door de gletsjers sowieso in zee worden gedrukt, benadrukt hij, om klimaattrollen alvast te informeren. ,,Onze licen ties zijn alleen in dat gebied. We gebruiken het ijs dat afbreekt. Als iedereen ons water zou drinken, zou het niet in de oceaan terecht komen, haha.'' Vildersboll adviseert de Groen landse regering over hoe profijt te trekken van het smeltende water. ,,Dat water heeft een enorm po- ZATERDAG 24 AUGUSTUS 2019 GO Groenland, schatkamer BOB VAN HUËT Een absurd idee, noemde de Deense premier Trumps plan om Groen land te kopen. Maar de Amerikanen deden zoiets eerder ook al. 1803 Napoleon verkoopt de toenmalige Franse ko lonie Louisiana aan de VS, voor 15 miljoen dollar. 1867 De VS kopen de huidige staat Alaska van Rusland, voor 7,2 miljoen dollar.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 62