Bevrijding 75 jaar 'Ik vraag me af: hoe oneerlijk kunnen mensen zijn? De kogels kenden geen kleur' 12 ogen. ,,O, Lord. Er is gewoon zo veel te vertellen. Ik wil erover blijven schrijven, tot ik niet meer kan.'' Hall of Fame Matthew Southall Brown ont vangt het bezoek uit Nederland in de vriendelijk blauw geschilderde bungalow die zijn vader nog heeft gebouwd. Brown bracht er vier kinderen in groot en woont nu aan de voorkant, zoon Matthew Southall Brown junior (65) en zijn vrouw, dochter en kleindochter bezetten het achterste deel. De gang tussen de woonkamer en de keuken is de eregalerij van de fa milie. Met penseel is het op de deurpost geschilderd: Hall of Fame. Aan de muur hangen brieven van Congresleden aan dominee Brown, certificaten van het leger, foto's van zijn ontmoeting met Nancy Pelosi, herinneringen aan zijn overleden vrouw Lottie, met wie hij 68 jaar getrouwd was, en een portret van dochter Christa, die in 2014 overleed, zes maanden na haar moeder. Helemaal voor aan hangt de groepsfoto die in 1944 werd geschoten van Brown en drie medesoldaten, ergens in Duitsland. Soms vergeet hij wat hij heeft gegeten bij het ontbijt, en de na men van zijn 29 klein- en achter kleinkinderen willen ook niet al tijd boven komen drijven nu het geheugen wat begint te haperen. (,,Ik ben nummer zes, opa, zeggen ze dan.'') Maar als het leger je iets KARLIJN VAN HOUWELINGEN In het hoekje bij de voordeur staat de koffer voor de reis naar Nederland klaar, een se lectie stropdassen erbovenop, daarnaast een paar bruine wollen handschoenen. Matthew Southall Brown is bedacht op eventuele vroege najaarskou aan de Noordzee. Hier in Savannah, een subtropische kuststad in het zuiden van de VS, is het warm en vochtig. Maar in Noordwest-Eu ropa kan het flink koud worden, herinnert hij zich van 75 jaar gele den. Ergens op zijn weg van Nor- mandië naar Berlijn sliep hij toen op de zolder van een hoog ge bouw, en hij weet nog precies hoe hij wakker werd - bedekt met sneeuw. ,,Je moest het 's ochtends van je af schudden'', vertelt hij. Beneden was het warmer, com fortabeler, maar de lagere verdie pingen waren voor witte militai ren. Brown en zijn zwarte mede soldaten waren veroordeeld tot de ijzige zolder. Het is de duistere kant van de be vrijding: de Amerikaanse troepen die Nederland en de rest van Eu ropa de vrijheid kwamen bren gen, waren scherp getekend door rassensegregatie. Zwarte soldaten vormden aparte eenheden, en waren vooral goed voor de corvee- klussen. Goederen aanvoeren, toi letten schoonmaken, munitie klaarmaken, koken, benzinevaten stapelen, graven delven. ,,Ze vertelden leugens over ons, dat we niet wilden vechten'', zegt Brown thuis in Savannah, waar iedereen hem kent als dominee Brown, een lokale autoriteit die ruim 35 jaar St. John's Baptist Church leidde. De slag om de Ardennen, het laatste grote offensief van het Duitse leger, dwong president Ei senhower tot verandering. Er wa ren niet genoeg witte soldaten. Duizenden mannen waren ge sneuveld. Eisenhower en zijn ge neraals besloten de infanterie tij delijk open te stellen voor zwarte Amerikanen. Wie bereid was te vechten, mocht zich melden. Matthew Brown was het zat om latrines te soppen en werd een van de 2221 geselecteerde vrijwil ligers. Bij officiële gelegenheden draagt hij die cijfers in goud op zijn colbert. ,,Tweeduizend- tweehonderd-eenentwintig sol daten die eruitzagen zoals ik." Bezienswaardigheid Volgende week reist dominee Brown met zijn zoon naar Neder land om in Terneuzen de bevrij ding van Zuid-Nederland mee te vieren en op de Amerikaanse oor logsbegraafplaats in Margraten te spreken over de negro infantry vo lunteers die de nazi's uit Europa verjaagden. Het is hoog tijd dat hun verhaal wordt verteld, vindt Brown. ,,We zijn het best be waarde geheim van de Tweede Wereldoorlog. Ik zeg altijd: de Browns, Jones-en en Williams-en (Afro-Amerikaanse achternamen, red.) hebben de oorlog gewonnen. We waren met zoveel.'' Ze waren in Europa een bezienswaardig heid. Er waren mensen die had den gehoord dat ze staarten had den, als apen, en nieuwsgierig achter hen aan kwamen om te kij ken. ,,Mogen we je staart zien, vroegen ze dan.'' Het stoorde hem destijds alle maal niet zo. Hij was jong en crazy, zegt hij, en allang blij dat hij na de rotkarweitjes eindelijk écht deel mocht zijn van de oor log. Het was aanvankelijk een avontuur, voor een jongen die net van de middelbare school kwam en het ouderlijk huis nog nooit verlaten had. Maar 75 jaar later wordt hij emotioneel als hij ver telt over de behandeling die hij kreeg. Hij verontschuldigt zich - soms verheft hij zijn stem, als hij uitlegt hoe zwarte troepen toegewezen werden aan witte eenheden. Ze hoorden er dan wel officieel bij, in de praktijk bleven ze afgezonderd, op die besneeuwde zolder bij voorbeeld. Zijn rang, die van Private First Class, moest hij van zijn uniform halen, zoals alle zwarte sergean ten en luitenanten - witte solda ten wensten geen orders te krij gen van zwarten die hoger in rang stonden. En die zwarte kameraad die een Duitse onderofficier ge vangen wist te nemen? De man heeft er geen erkenning voor ge kregen, zegt Brown. ,,Ik heb heroïsche dingen gezien waar nooit verslag van gedaan is. En dat heeft me beïnvloed. Alle films over de Tweede Wereldoor log gaan over mensen die eruit zien zoals jij'', zegt hij, zijn wijs vinger in de richting van de witte verslaggeefster. ,,Ik vraag me af: hoe oneerlijk kunnen mensen zijn? De kogels kenden geen kleur.'' Ze vochten nota bene tegen het leger van de man die Europa wilde reserveren voor lange men sen met blond haar en blauwe Afro-Amerikaanse soldaten eten in de mess (boven) en trainen voor een landing met een amfibievoertuig, tijdens WO II. foto's bettmann archive en getty images ZATERDAG 24 AUGUSTUS 2019 GO VERVOLG VAN PAGINA 11 -Sr .VBerrJ.'Scwi. Chatham County

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 60