Ji 5 Drugsdealers gaan in pijnstillers zaterdag 24 augustus 2019 Kajakkers in het fjord waar Arjen Kamphuis vorig jaar augustus spoorloos verdween. foto jasper juinen/anp team Arjen niet heeft kunnen vin den, maar is wel 'erg opgelucht' dat ze alsnog duidelijkheid hebben ge kregen over het curieuze feit van de simkaart die teken van leven gaf. De politie gaat er nu vanuit dat Kamphuis op de avond van 20 au gustus een ongeluk kreeg met zijn kajak in een fjord bij Fauske, een stad op ruim 100 kilometer afstand van Bod0 (waar hij zijn hotel had verlaten) en zo'n 20 kilometer ten noorden van Rognan (de stad waar hij nog gezien zou zijn bij het trein station). Kajakken is toegestaan in het gebied, het water of de stro ming staan ook niet bekend als ex treem gevaarlijk voor waterspor ters. Hoe Kamphuis kon veronge lukken is dus onbekend. Voor familie en vrienden gaat nu een andere fase in. Het kleine beetje hoop op een terugkeer van Kamphuis is vrijwel volledig ver dampt. Woordvoerster Van de Leest: ,,De uitkomst van het onder zoek is heel vervelend, maar we Het is er een in de categorie 'hoe stom kan je zijn'. Geen strafblad, een normaal leven in Nederland en een aardige loopbaan in het amateurvoetbal. En dan op een ge zellige zaterdag in maart ontploft de wedstrijd UNO-Geel-Wit, hak ken enkele spelers hard op elkaar in en verliest Gianluca, die dag even grensrechter, zijn hoofd. Hij rent het veld in en ziet dan hoe UNO-keeper Rowan van Ingen een van zj voetbalmaten een harde schop geeft. Op dat moment moet een waas voor zijn ogen zijn gekomen, Gianluca weet niet wat hem bezielde, maar hij rent op Ro wan af en mept hem schuin van achter keihard op zijn hoofd. Rowan is een kwartier bewuste loos, vertelt een van zijn familiele den. In het ziekenhuis zijn zorgen over een bloeduitstorting aan de binnenkant van zijn oor, maar uit eindelijk komt de twintiger er on geschonden uit. Hij gaf een dag na de klap een korte reactie ('blij dat ik het kan navertellen'), maar wil er vandaag de dag liever niet meer over praten. Rowan weet eigenlijk alleen nog dat hij naar het groepje vechtersbazen liep 'om te sussen'. Met de dreun die hij kreeg, werd het hele knokincident uit zijn ge heugen gevaagd. Rode kaart Ook Rowan wordt later trouwens geschorst, vanwege zijn aandeel in het gevecht. En hij was die dag overigens niet eens speelgerech tigd vanwege een rode kaart. ,,Dat was een vergissing'', zegt een fa- milielid. ,,Die kaart was voor het wegschoppen van een bal. Hij dacht dat hij één wedstrijd was ge schorst maar het bleken er twee.'' Voor grensrechter Gianluca heeft de knokpartij grotere gevol gen. Een van de schaarse toeschou wers aan de kant filmde de hele knokpartij. Waar in 2012, toen grensrechter Richard Nieu- wenhuizen werd doodgeschopt Er is ook een schadevergoeding gevraagd en door Gianluca betaald - een incident dat de wereld over ging - memand filmde en slechts één foto beschikbaar was, hoeven KNVB en Openbaar Ministerie te genwoordig maar op Youtube te kijken: Gianluca is al voor drie jaar geschorst. In totaal schorste de KNVB zes spelers (drie van elke club) voor de schoppartij, maar al leen Gianluca staat dinsdag voor de rechter in Haarlem. Wat dat betreft had Gianluca in zijn sprint naar het opstootje beter moeten weten. Hij is niet bepaald de eerste voetballer die via een filmpje een nationale paria wordt. Verantwoordelijkheid De 'we filmen-alles-cultuur' is nu pech voor de grensrechter. Het in cident vloog over internet. De 34- jarige zoon van een geëmigreerde Italiaan houdt zich stil over het in cident. Hij schaamt zich kapot'', zegt zijn advocaat Esther Vroegh. Na de genante vertoning van 30 maart is een mediationtraject tus sen grensrechter en keeper opge start en volgens de advocaat 'naar tevredenheid afgerond'. ,,Er is ook een schadevergoeding gevraagd en betaald'', zegt Vroegh, die niet zegt hoeveel. ,,Maar wel voor materiële en immateriële schade.'' Toch gaat de rechtszaak gewoon door. Justitie vindt dat ophef ver oorzakende incidenten (sinds 'de zaak Nieuwenhuizen' gelukkig dalend in aantal) niet met alleen mediation afgedaan moeten wor den. ,,Mijn cliënt zal er doorheen moeten bijten, maar neemt alle verantwoordelijkheid'', besluit ad vocaat Vroegh. De drugshandel raakt in rap tem po verweven met de handel in illegale medicijnen. De politie is bang dat deze handel in Neder land voor flinke criminele ellen de kan zorgen. In het buitenland is het probleem al groot. Zo woedt in Canada een verslavings- golf van pijnstiller fentanyl. Daar overleden in amper drie jaar tijd tienduizend mensen aan een overdosis fentanyl of aanverwan te producten. Ook in de VS groeit de verslaving aan zware pijnstil lers explosief, met twintigdui zend doden per jaar. Onderzoe- kers vrezen voor een fentanyl- golf in Europa. Via internet is de pijnstiller simpel te kopen. De handel in pijnstillers, erectiepil len, kalmeringsmiddelen en af- slanktabletten is lucratief. ,,Zwa- re pijnstillers worden de nieuwe drugs'', vreest een deskundige. 'Die-in' tegen bosbranden FNV maant KLM tot spoed Jonge joyrider weer in actie Veel scholen Afrika dicht vinden het wel fijn dat de politie alle tijd en moeite genomen heeft om het te onderzoeken.'' Ze hoopt vooral dat de denkbeelden en filo sofie van Arjen voortleven. Hij hielp journalisten en mensenrechtenac tivisten tegen spionage, hij assis teerde klokkenluiders. Komend jaar zullen zijn vrienden op Kamphuis' verjaardag in januari nog zijn leven en werk eren bij Hack42 in Arn hem, een pleister plaats voor hac kers waar Kamp huis graag ver toefde: ,,Daar zul len we stilstaan bij wat hij voor ons betekende, zijn nalaten schap. Arjen mag misschien weg zijn, zijn ideeën moe ten blijven.'' GO Grensrechter die keeper bewusteloos sloeg schaamt zich Hij werd wereldberoemd in Ne derland door het filmpje waarin hij als grensrechter van Geel Wit uit Haarlem met een gewel dige klap de keeper van het Hoofddorpse UNO knock-out slaat. 'Haarlemse Italiaan' Gian- luca A. staat dinsdag voor de rechter en schaamt zich kapot. Victor Schildkamp Haarlem m f JSC Gianluca A. wordt belaagd door spelers van UNO nadat hij de keeper tegen de grond had gemept. foto rowin van diest -Esther Vroegh, advocaat AMSTERDAM FOTO REUTERS AMSTERDAM Op diverse plekken is gisteren gedemon streerd tegen de bos branden in het Ama zonegebied. De Ne derlandse tak van Fri days for Future, de beweging van Greta Thunberg, hield in Utrecht, Amsterdam en Den Haag eenzo geheten die-in, daarbij doen mensen uit pro test alsof ze dood zijn. Het ging op de drie lo caties in totaal om en kele honderden men sen. SCHIPHOL KLM heeft nog een week om op de cao- eisen van vakbond FNV in te gaan, an ders volgen er acties. ,,We zijn het tijdrekken zat'', stelt FNV-be- stuurder Jan van den Brink. SOEST Een 8-jarige jongen uit het Duitse Soest is voor de tweede keer in twee dagen gaan joyriden. Na zijn rit over de snelweg bij Soest, toerde hij don derdagnacht met be hoorlijke snelheid door de binnenstad van Dortmund. Op de A1 botste hij later op een parkeerplaats tegen een gepar keerde vrachtwagen. Hij bleef ongedeerd maar krijgt nu psycho logische begeleiding. NEW YORK Meer dan 1,9 miljoen kinderen in West- en Centraal-Afrika kun nen niet naar school door het geweld in de regio. Daarmee lopen ze volgens het VN- kinderfonds Unicef het risico om als kind soldaat te worden in gezet of te worden uitgebuit. Het gaat om kinderen in Burkina Faso, Kameroen, de Centraal Afrikaanse Republiek, Tsjaad, Congo, Mali, Niger en Nigeria. De politiegaat ervan uit dat Kamphuis op 20 augustus hier is verongelukt met zijn kajak Bod0 Vikesa ©240819 KAART MAPS4NEW

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 5