Saskia Noort Jongetjes in jasje-dasje Zo doen zij dat In Braziliaanse treinen is de stilte ver te zoeken VEEL GEDEELD Van snoep tot koptelefoons en damesslips, er is van alles in de aanbieding Op rolletjes paar jaar en je ligt bij de gynaecoloog en een van deze gasten staat tussen je benen Saskia Noort schrijft op deze plek wekelijks over nieuws dat haar raakt. Hier in de straat is het bal, want de Fleurperiode van het Amsterdamse studentencorps is begon nen. Aspirant-leden lopen de feestjes in ver schillende dispuuthuizen af, in de hoop ge vraagd te worden toe te treden tot een populair dispuut. Dat betekent dat er de hele nacht rood aangelopen jongetjes in jasje-dasje staan te schreeuwen tegen andere jongetjes, en ze zich overdag verplaatsen naar het park, waar ze verder schreeuwen. De aderen op hun voorhoofd ge zwollen, de ogen bloeddoorlopen, de rug recht van privile ges. Natuurlijk, er zijn ook meisjes, en die gillen en zuipen ook, naast het snuiven van ketamine in de bosjes voor mijn tuin. Ik bel de politie. Ze vragen me wat ik precies zag. Een jaar geleden gebeurde hetzelfde, alleen ging het toen om een Noord-Afrikaans ogend iemand. De politie kwam met drie man sterk de situatie opnemen. Nu zegt de vrouw aan de telefoon dat het vermoedelijk baldadigheid is. Niet leuk, maar ja. Vast een studentengrap. Als ik wil, mag ik de beel den wel komen brengen, maar ze gaan er waarschijnlijk niks mee doen. Beter om gewoon effe chill te zijn hierover, er is tenslotte niets gebeurd. Nee. Vorige keer ook niet. Die gozer werd gepakt. Deze staat vanavond weer op de stoep bier te jatten. En over tien jaar aan het roer van de macht. Een robot brengt bestellingen rond in een restaurant in de Indiase stad Bangalore. Vijf obers op wieltjes serveren de maaltijden, een zesde leidt de gasten naar hun plek. Bij restaurant Robot, deze week geopend, werken ook echte mensen: zij schieten hun artificiële collega's zo nodig te hulp, bijvoorbeeld bij klachten. foto afp In een stiltecoupé in de trein ongestoord werken of even lekker bijkomen? In Brazilië kun je dat gevoeglijk vergeten. Trein- en metrowagons zijn voor ambulante verkopers de perfecte plek om hun waar aan de man of vrouw te brengen. Soms zelfs gewapend met een megafoon. JOOST DE JONG RIO DE JANEIRO ,,Water te koop, 2 real (50 eurocent, red.), Coca-Cola 3. Twee voor 5 real!'' De trein van het immense station Central do Brasil in hartje Rio de Janeiro richting de buitenwijken heeft zich nog niet in beweging gezet, of de eerste verkoper meldt zich. Drankjes in alle soor ten en smaken. Met luid ge schreeuw aangekondigd. Bedenk iets en het is te koop in de treinen van Rio. Chocolade, chips, popcorn, snoep. Maar ook koptele foons, speelgoed, hoesjes voor je ID-kaart, dames slips, theedoeken, sokken, ghettoblasters, een schroe vendraaierset. Je zou het maar net nodig hebben. De herkomst is doorgaans onduidelijk. Sommige ver kopers slaan hun waar in bij een reguliere groothandel, niet zelden gaat het om ge stolen spullen. Een treinreis in Rio is een belevenis. Vanwege de be stemming, naar het volkse, ruige noorden of westen van de stad. Maar ook van wege de 'handel' onderweg. Zo'n tienduizend handela ren bevolken de zeven lij nen in de regio. Enkelen hebben daarvoor een ver gunning, de meesten niet. Om op te vallen, gebruiken sommige verkopers zelfs microfoon en luidspreker om 'de aanbieding van de dag' aan te prijzen. In de metro is dat nauwelijks an ders, hoewel verkopers be- smuikter te werk gaan van wege strengere controles. Wat hier de 'rust' ver stoort, is vooral muziek van straatmuzikanten. Samba, Braziliaanse popmuziek of internationale klassiekers. Soms betreden conservato riumstudenten de wagons en staat het gangpad vol met violisten, contrabassis ten en cellisten. Om een symfonie ten gehore te brengen, bijvoorbeeld. Eigenlijk mag het niet meer, sinds een zoon van de extreemrechtse Braziliaanse president Jair Bolsonaro on langs bij de rechter een ver bod afdwong op muziek in het ov. Hij noemde het een gevaar voor de veiligheid. Veel indruk maakt het ver bod nog niet, er wordt naar hartenlust doorgetoeterd. 's Nachts weten mijn oordoppen de geluiden van kinde ren die in een week al hun hersencellen afbreken, nauwe lijks te dempen. Maar het geeft niet. We zijn allemaal jong geweest. Laat ze lekker ra zen en tieren, over enkele ja ren moeten ze zich de tyfus werken om hun studie schuld af te betalen. Hoe wel, niet de jongetjes in mijn straat. Zij betrekken de mooiste panden van Am sterdam. Traditie en zo. Mijn dochter fietst langs ze. Ze rechten hun rug, de borst naar voren. Wit mannelijk privilege bruist door hun aderen. Ze wanen zich hun vader. ,,Hé hertje'', roepen ze en versperren haar weg. Joelen met zijn allen. Ze mogen dit. Het is hun week. Hun stad, hun land. Lachen, joh. Trekken aan de bagage drager, samen stinkend naar bier en sigaretten. En ze laten weer los, want joh, ze doen niks. Kom op zeg, beetje gekkigheid mag toch wel. Schreeuwen iets met knor of feut en dan is het wel weer prima. Dus even chill doen en blijven lachen. Nog een paar jaar en je ligt bij de gynaecoloog en een van deze gasten staat tussen je benen. Dan ben je blij dat je hem geen rotschop hebt gegeven. Een van deze nachten word ik wakker. Mijn hond Lola blaft hysterisch. Ik doe mijn oordoppen uit en kijk naar de beveiligingsapp op mijn telefoon. Er klimt iemand over mijn hek. Enkele minuten lig ik verstijfd van angst niet te weten wat ik moet doen. Dan wint de woede en ren ik naar buiten, om nog net twee mensen weg te zien rennen. Later zie ik op de camerabeel den dat het ging om een meisje met staart en een jongen met Thierry Baudethaar, dralend door mijn tuin. ZATERDAG 24 AUGUSTUS 2019 GO

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 58