Jaap Wiebrens beleefde de oorlog op Schouwen-Duiveland 75 jaar Bevrijding 8 Dit is het zevende deel van de serie waarin Zeeuwse ooggetuigen ter gelegenheid van 75 jaar bevrijding verhalen over hun leven tijdens de Tweede Wereldoorlog. Vandaag vertelt Jaap Wiebrens (1930) over het pas in mei 1945 bevrijde Schouwen-Duiveland: „Vanuit Anna Jacobapolder werd er op de toren en de haven van Bruinisse geschoten. Toen wisten we: de geallieerden zitten daar." Of de oorlog wereldschokkend was? Jaap Wiebrens gaat nog eens verzitten in zijn relaxfauteuil. Dan, heel zeker: ,,Nee. Er gebeurden nieuwe dingen. Je zag vliegtuigen, er werd geschoten, je moest je dorp verlaten. Dat gebeurde allemaal zonder dat je wist waarom. Niemand vertelde iets." Van het begin van de oorlog herinnert hij zich Jaap Wiebrens ge- een luchtgevecht boven de Grevelingen. Mooie maakte model van manoeuvres, vrijwel zeker is er eentje neerge- de klipper van zijn stort. ,,De oorlog was er opeens. Vooraf had ik vader staat in de niks gehoord. Op 16 mei, de dag voor mijn ver- vensterbank. foto jaardag, was het net of het regende, zo intensief johan van der heijden werd er met mitrailleurs over Bruinisse heen geschoten. 's Avonds vielen er granaten. We waren de blinden dicht aan het doen, toen de woning naast het gemeentehuis bij ons in de straat werd getroffen. Alle dakpannen roetsjten er in één keer vanaf. Later bleek dat de Neder landse mijnenlegger Hydra door het Zijpe voer en even voorbij Bruinisse aan de grond was ge zet. Nee, angst had ik niet. Wat er gebeurde kwam niet aan jezelf. Het was wel allemaal nieuw." In zijn christelijke school kwamen Duitsers te zitten, hij kreeg een lokaal in de openbare. De lessen vielen vaak uit. In 1943 werden er bunkers gebouwd, de molen van Zeedijk en de personeelswoningen van de Rotterdamse Tram Maatschappij moesten er voor wijken. Er arri veerde werkvolk van elders. Piet van der Peppel uit Hoek van Holland kwam bij het gezin Wie- zitten zes hoog in Goes, niet ver van de televisietoren. Uitzicht - Jaap Wiebrens staat voor het raam en wijst - op de Zeelandbrug. Maar dan moet wel het blad van de bomen zijn. Met zijn vrouw Nellie woont hij al sinds 1971 in Goes. Zijn werk voor Rijkswaterstaat bracht hen hier. Voor zijn jonge jaren en de oorlog moeten we diezelfde Zeelandbrug oversteken, naar Bruinisse. Die oversteek maakt hij overigens nog weke lijks. Als vrijwilliger van het archief in Zierik- zee helpt hij al meer dan twintig jaar mee aan het beschrijven van foto's en het invoeren van akten uit de weeskamer van Bruinisse. Ge schiedenis en genealogie interesseren hem zeer. Toevallig kwam hij op internet een zilve ren tabaksdoos tegen van Jacob Broek, de schoonvader van zijn overgrootvader. Die doos wordt bewaard in Zwartsluis, een Overijssels havenplaatsje boven Zwolle. Dat werd eerder deze maand een mooi uitje. De foto van de ta baksdoos staat nu op de startpagina van zijn computer. Jaap Wiebrens werd in 1930 in Den Briel ge boren. Dat wil zeggen: op de klipper van zijn vader, waarop zijn moeder toen meevoer. Va der Wiebrens was schipper van de plaatselijke schelpenbranderij. Met een zeilschip voer hij naar een schelpenbank net voorbij de monding van de Oosterschelde. De daar opgezogen schelpen werden in Den Briel verbrand tot kalk, dat in cement kon worden verwerkt. Het door Jaap gemaakte model van het zeilschip staat in de vensterbank: ,,Ik heb er mijn ziel en zaligheid in gelegd." In 1933 verhuisde het gezin naar Bruinisse, een woning in de Oudestraat. Daar ging vader Wiebrens op een tonnenlegger varen. Dat be tekende dat Jaap daar zijn bewuste jeugdjaren meemaakte. Hij denkt dat zijn herinneringen overeenkomen met die van vele leeftijdgeno ten: 's zondags op witgeschuurde klompen naar de kerk, met Pasen ging de kachel uit en kreeg je nieuwe kleren, om twaalf uur precies stond het warme eten op tafel, moeder Wie- ZATERDAG 24 AUGUSTUS 2019 GO 'De vliegtuigen, het schieten, het was allemaal nieuw' brens had een winkeltje in 'koloniale waren' De Oudestraat in om wat bij te verdienen. ,,De kinderen trokken Bruinisse in 1945. naar het water. In de haven hadden we een Het huis van het bootje, eerst met roeispanen, later met een zeil- gezin Wiebrens tje. In de spuikom hadden zich schelpenhoek- stond aan de rech- jes gevormd. Daar leerden we zwemmen, op terkant. foto zb, biblio- z'n doesjes." theek van zeeland Luchtgevecht Foto links: Het door JAN VAN DAMME

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 56