Comments likes Rinus Meesen, festivaldirecteur 'Het klinkt eng, maar het valt allemaal best mee' De jaren lijken geen vat te krijgen op Rinus Meesen. Hij is de 70 gepasseerd en maakt zich op voor zijn 15de editie als directeur van het Festival van Zeeuwsch-Vlaanderen, in oktober. Aan stoppen denkt hij niet. ,,Als je iets met passie doet, is het geen werk." Wat leefde er afgelopen week op sociale media in Zeeland? Wat werd er geliket, wie werd geretweet en waarover gingen de commentaren? Ouderdoms-ADHD, zo noemt hij het. Bij concerten ontgaat hem geen detail. ,,Ik ben af en toe net een echte regelneef", zegt Rinus Meesen (73). ,,Bij het concert in de Sluiskiltunnel, in 2013, had ik een toiletwagen laten neerzetten. Ik merkte dat iemand hand- zeep met rozengeur in de dispenser had ge daan. Dat zat me niet lekker. Ik zei: dat móet eruit, ik wil citroen. Ik ben wel even bezig ge weest om dat voor elkaar te krijgen. Hoe gek kun je zijn?" ,,Dat klinkt wat negatief, maar daar zit wel wat in. Ik organiseer concerten vanaf de rode loper tot aan de bitterballen en de wc-rollen. Ik wil perfectie, hoewel perfectie saai is. Er mag best een hoekje af. Het moet in elk geval goed zijn. Kwaliteit is een keuze." ,,Ik heb bij een drukkerij gewerkt en ben na wat rondkijken een eigen ontwerpbureau be gonnen. Dat liep goed, maar was ook wel eens onzeker qua inkomen. Op een gegeven mo ment ben ik bij Dow terechtgekomen. Na een jaar of zes chemie te hebben gestudeerd, alle maal schriftelijk, werd ik aangenomen op de ingenieursafdeling. Uiteindelijk heb ik er 36 jaar gewerkt en me geen minuut verveeld. Ik kon me daar helemaal ontwikkelen en heb nooit naar uren gekeken, maar altijd naar doe len. Dat doe ik nog steeds. Als je iets met passie doet, is het geen werk." ,,Ik was 17 toen ik verkering kreeg. Ineens was Ria daar en kwam er balans in mijn leven. Toen dacht ik: ik ga hier niet meer weg. Op mijn 20ste hebben we een woning gekocht. Op mijn 21ste zijn we getrouwd. Ria was goud. Ik kan me slechts één ruzie in al die tijd herinneren. Begin dit jaar is ze overleden. Eierstokkanker. Het is nog steeds een heel heftige periode." ,,Ik ben nu een vat vol emoties. Als je er een duwtje tegen geeft, dan spSt het eruit. Ik vlucht in mijn werk, want dan blijf ik bij mijn verdriet vandaan. Thuis is niet meer mijn thuis, omdat je gewend bent alles wat je meemaakt met el kaar te delen. Dat delen is er niet meer. Daarom schrijf ik het allemaal op, elke dag. Ik heb al een heel boekwerk, dat ik Gestapeld verdriet noem. En tussendoor schrijf ik gedichten." Meesen was voorzitter van de driejaarlijkse kunstmanifestatie Ar(ts)senede, die van 1983 tot en met 2001 werd gehouden. In 2005 produ ceerde hij de Zeeuws-Vlaamse speelfilm De va kantie van Sjaak, een initiatief van vrienden- bond NZAG (Niet Zeiken Altijd Goed). In dat zelfde jaar werd hij benaderd voor het Festival van Zeeuwsch-Vlaanderen. ,,Ik was net gestopt bij Dow. Het festivalbestuur vroeg of ik zakelijk directeur wilde worden, naast de artistiek di recteur. Die samenwerking liep echter niet zo goed en zorgde voor zand in het systeem. De artistiek directeur stopte er na een halfjaar mee en toen deed ik het allemaal zelf. Dat vond ik wel zo prettig." ,,Dat hoeft ook niet. Ik ben van mening dat als je bereid bent je ergens in te verdiepen en je vi zier open te zetten, je heel ver kunt komen. Een architect staat ook geen put te graven voor de fundering. Die laat bouwen naar zijn tekening en creatie. Ik doe dat met het festival." ZATERDAG 24 AUGUSTUS 2019 GO Laat je smartphone thuis of leg hem in je kluis. Dat is het motto waaronder het Calvijn College het ge bruik van mobieltjes op school gaat verbieden. Dat kan rekenen op veel steun, merkten we op onze Facebook-pagina. ,,Goed idee", schrijft Sylvian van Rattingen. „Geeft rust en komt leerprestaties ten goede." Robbie Harinck ziet het ook helemaal zitten. ,,Het lukte onze generaties van de jaren 70 en 80 ook. Dus waarom zou het nu niet meer lukken? Lekker met elkaar in gesprek tijdens de pauze, potje kaar ten... Het klinkt eng, maar valt allemaal best mee." „Maakt niet uit of het nu met geloof te maken heeft of niet", vindt Danny van der Does. ,,Maar alle scholen zouden dit moeten doen." We stappen massaal over op elektrisch koken. Vorig jaar was bijna driekwart van de verkochte in- bouwkookplaten elektrisch. Vooral inductie is po pulair, blijkt uit de Gasmonitor 2019. Annie Jonkman is blij met de overstap. ,,43 jaar op gas gekookt. Sinds onze nieuwe keuken vier maanden geleden op inductie. Zou niet anders meer willen, gaat nog sneller." Ook Edmee Ja- cobs-Joosten is erover te spreken. „Vorig jaar nieuwe keuken laten plaatsen, gekozen voor in ductie. Ik zou bijna niet meer anders willen, heer lijk! De eerste keer koken op de inductie kookplaat en het eten stond binnen 15 minuten op tafel." „Liever gas", schrijft Michael Lammens. ,,Maar ja ik ga over, en draag graag mijn steentje bij aan een betere wereld." Veerboot Willem-Alexander, een van de twee fiets- voetveren tussen Vlissingen en Breskens, ligt er sinds 8 augustus voor onbepaalde tijd uit vanwege een vastgelopen generator. Wanneer die weer gaat varen is niet duidelijk. ,,Als dit een pont zou zijn op het IJ bij Amsterdam was hij allang gemaakt (of vervangen)", denkt Yo- landa van Els. ,,Dit kan toch niet zo? Kinderen moeten naar school, mensen naar hun werk en om dan niet eens te spreken over de vele toeristen die er nog verblijven in deze tijd. De boot is een we zenlijk stuk infrastructuur in Zeeuws Vlaanderen!" ,,Da's het begin van het einde van de veerdienst", vreest Jan Roose. Met de opening van de nieuwe Scopiebehandelaf- deling is de jaren durende verbouwing van zieken huis Adrz in Goes weer een stapje verder. ,,Mooi voorbeeld van zorg die bereikbaar is, óók in de regio", twitterde CDA Tweede-Kamerlid Joba van den Berg. 'Ik wil het leven kleuren' ROLF BOSBOOM Ben je een controlfreak? De Zeeuwse kranten maakten in 1964 mel ding van ene Rinus Meesen die op de sport dag van de Christelijke Technische School in Axel het onderdeel kogelstoten won. Is dat dezelfde Rinus die nu festivaldirecteur is? ,,Haha, dat is waar ook. Ik zat op die school om dat ik toch ergens moest worden geparkeerd. Ik was best rebels in die tijd en vond het allemaal maar onzin wat ze me wijs stonden te maken. Ik wilde het niet leren, ik wilde het meteen kennen en kunnen. Dus deed ik niets op school, vond het niet spannend. Van de hbs ging ik in kort tijdsbestek naar de mulo en toen dat ook niets werd naar de ambachtsschool." Is het goed gekomen? Nooit de behoefte gehad om Zeeland te ver laten? Hoe ga je daarmee om? Critici zeiden dat je te weinig verstand had van klassieke muziek. Heeft Zeeuws-Vlaanderen het festival no dig?

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 54