Oesterteler is enthousiast over tafel- en mandjeskweek i :S 4 'Het klinkt gek, maar ik zie de oesterboorder juist als een kans om een betere oester te kweken' sten. Nu zitten we op maximaal 150 ton. Ik kon mijn bedrijf overeind houden door import van Franse en Ierse oesters en omdat ons bedrijf Delta Mossel veel mosselen ver werkt." Kijk vandaag eens rond op de Oosterschelde, zegt hij. ,,Zie jij veel oesterbootjes? Nauwelijks hè." Is nu het einde van de bodem- kweek in zicht? De Rooij schudt van nee: „Oudere kwekers gaan echt niet meer op tafels kweken. Off bottom is te veel werk. Geef hun portie maar aan fikkie, den ken ze. Bovendien is er nauwelijks geschikt personeel te vinden. Ik voorzie dat de sector afstevent op een combinatie: deels kweek op de bodem en deels van de grond." Kruipsnelheid In hoeverre de vertrouwde bo- demkweek valt te redden, onder zoeken de HZ University of App lied Sciences en Wageningen Ma rine Research (WMR). Eva Hartog, HZ-onderzoeker aquacultuur in deltagebieden: ,,We bestuderen momenteel of en hoe we de oes- terboorder kunnen bestrijden. Kunnen we op kweekpercelen an dere waterdieren brengen die de oesterboorder nog liever lust dan oesters? Dat zou al een beetje kun nen helpen. Daarnaast kijken we naar de kruipsnelheid van de roof- slakken. Hun actieradius is zo'n 2,1 meter per dag. We willen weten of ze gedreven worden door wind, stroming of voedselaanbod. Of een combinatie. Een andere optie die wordt beproefd, is het totaal scho nen van een kweekperceel voordat er oesters worden gezaaid. Dan praat je over een schone rand van vijftig meter. Eenmaal per twee weken nemen we poolshoogte. Uiteindelijk willen we weten of en hoe snel er oesterboorders naar toe komen." Verenigde Staten Waar onder andere oesterkweker Nico Boertjes gelooft in het schoonvegen van kweekgronden en de oesterboorder als culinair product probeert te slijten, zien enkele bedrijven meer heil in kweek op tafels en in mandjes. Adriaan van der Plasse en zijn col lega's Hans en Danny Nelis zetten zwaar in op off bottom. Van der Plasse: ,,Voor mij is dit de toe komst. Er zijn echter ook kwekers die een dure boot in de haven heb ben liggen. Ze hopen dat ze on danks de oesterboorder op de bo dem kunnen blijven kweken. Zelf geloof ik er niet in. We komen nooit meer van de oesterboorder af. In de Verenigde Staten kampen ze er al 150 jaar mee. Zouden wij hier dan wel even een oplossing vinden?" Van der Plasse erkent: Het is pio nieren want kennis moet worden opgebouwd. De HZ en de WMR doen daarom onderzoek naar groei en sterfte. Anderzijds is het geen rakettechniek. In Frankrijk, Ier land en Australië doen ze niet an ders. Onlangs kreeg de oestersec tor vergunning om het proefge bied van 10 hectare uit te breiden naar 50 hectare. Dat ging met veel vijven en zessen, want op het laat ste moment gooide Natuurmonu menten de kont tegen de krib. De Oosterschelde is tenslotte primair een beschermd natuurgebied. ,,Met name door bemiddeling van de provincie, gedeputeerde Jo-An- nes de Bat in het bijzonder, is het gelukkig toch goed gekomen", zegt Van der Plasse. Hoe die 50 hectare onder de leden wordt ver deeld, moet nog binnen de oester vereniging worden besproken. Terwijl een wolk zich ontlaadt op het voortzoevende bootje, komt vlakbij de Oesterdam het kweekvak Kraaier in zicht. Ten minste, gekleurde vlaggetjes ver raden dat het een oesterkweekper- ceel is. Na twintig minuten is het water zover gezakt dat de stalen frames, waaraan mandjes in de vorm van een driehoek hangen, te voorschijn komen. Het systeem stamt uit Australië. De mandjes bewegen mee met de stroming. Dat zorgt ervoor dat de oes ters mooi rond van model wor den. Het is zaak dat ze bij eb bo ven water komen. Lucht is no dig, anders wordt de schelp te week. Van der Plasse: ,,Hier staan 920 tafels waar aan 11.000 mandjes hangen. Elk mandje be vat 75 oes ters. Dat le vert 825.000 oesters op. Die gaan we volgend ■gs» ZATERDAG 24 AUGUSTUS 2019 GO Adriaan van der Plasse toont een mand met oesters. FOTO'S JOHAN VAN DER HEIJDEN

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 52