'Onderzoek industriële stof PFOS funest voor bouwwereld' NIEUWS 3 Tekenfilm over biggetje stuitte eerst op kritiek, maar brengt nu miljarden op In een tijd dat animatieseries er steeds realistischer uitzien, scoort een simpel getekend varkentje. Het bedrijf achter Peppa Pig bracht gisteren miljarden op. zaterdag 24 augustus 2019 Toen Peppa Pig-beden- kers Neville Astley en Mark Baker jaren gele den in de pub vertelden over het tekenfilm figuurtje dat ze hadden bedacht, dropen hun gesprekspartners af. ,,We zeiden: 'We maken een var kentje, genaamd Peppa, het wordt een groot succes' en mensen waren gelijk niet meer geïnteresseerd", vertelde Astley in een interview. En toen ze het eerste filmpje aan de man probeerden te brengen, hapte niemand toe. Wie zat er nou te wachten op een getekende big met een hoofd in de vorm van een föhn? Het duo liet zich niet uit het veld slaan en dat bleek maar goed ook: Peppa, haar broertje George en hun ouders staan vijftien jaar na de eer ste uitzending niet slechts op de top van de heuvel waar ze wonen, maar op de top van de wereld. Het ondeugende biggetje is te zien in 180 landen en vertaald naar veertig talen. Peppa heeft eigen attractie parken, theatershows en uitge breide merchandising. Een groot succes, dat nog maar eens werd be vestigd door de verkoop van media bedrijf Entertainment One giste ren, het concern achter shows zoals Peppa Pig en PJ Masks. De Ameri kaanse speelgoedfabrikant Hasbro legt daar 4 miljard dollar (3,6 mil jard euro) voor neer. En dat terwijl Peppa behoorlijk wat kritiek te verduren krijgt. Want be zorgde ouders klagen dat Peppa kinderen aanmoedigt om ook on deugend te zijn. Peppa steekt de draak met haar voluptueuze vader, blijft hangen in stereotiepe gender- rollen en de serie is volgens islami tische geestelijk leiders onge schikt voor moslimkinderen, omdat vier varkentjes de hoofdrol spelen. Peppa zou zelfs levensgevaarlijke boodschappen uitzenden: in Aus tralië is een aflevering van de buis gehaald waarin Peppa haar broertje vertelt dat spinnen geen kwaad doen... geen verhaal dat down under overeind blijft. De makers luisteren soms naar de kritiek: Peppa draagt nu wel braaf een fietshelm en haar autogordel, waar ze die in vroegere afleveringen achterwege liet. Knorretje Wat is de onweerstaanbare aantrek kingskracht op peuters en kleuters? Juist de simpele verhaal tjes over het dagelijkse gezinsleven spreken aan, zegt bedenker Mark Baker. En een meisje als hoofdper soon, met het kenmerkende knor retje als er iets te lachen valt. Elke aflevering volgt dezelfde struc tuur: in het begin wordt er een avontuur neergezet (de familie gaat picknicken), dan volgt een schijnbaar onover- komelijk probleem (Peppa vergeet haar knuffel op de picknickplek) en dat wordt vervolgens opgelost (een vriendin brengt 'm terug). En dat de varkentjes vervolgens lachend door de modder rollen - oohoh! - welk kind wil dat stiekem niet ook? Banjeren Dat is ook precies wat Michael van Hoorne terugziet op zijn Avontu- renboerderij Molenwaard, waar op een zomerse dag rijen dik met piep jonge Peppa-fans staan om door de modder te banjeren, net als hun roze voorbeeld. ,,Het is lief, het is kleurrijk en het is ondeugend zon der dat het een grens overgaat. Heel aansprekend voor een jonge doel groep", zegt de directeur van Van Hoorne Entertainment, die de Peppa Pig-theatershow maakt in Nederland en volgend jaar ook in Duitsland. ,,Het is echt ongelooflijk goed doordacht. Peppa zelf, maar ook alle figuurtjes eromheen. Zulke korte verhaaltjes aansprekend ma ken, is echt heel moeilijk, maar de serie slaagt erin. Zelfs volwassenen bekijken het met een glimlach." Het ministerie van Infrastructuur en Waterstaat hanteert sinds kort een norm voor de hoeveelheid PFOS, dat veel wordt gebruikt in de industrie, die in de grond mag zit- ten. Iedereen die grond verplaatst, moet eerst onderzoek doen naar de aanwezigheid van deze en andere stoffen. Er is echter een groot ge brek aan laboratoria dat dit speci fieke onderzoek kunnen doen, zo laat het milieulab AL-West in De venter weten. Daardoor lopen tal loze bouwprojecten vertraging op. Ook de Vereniging Nederlandse Gemeenten (VNG) is gealarmeerd. ,,Niet alleen bij wegenbouw kan dit voor problemen zorgen, ook bij wo ningbouw. Eigenlijk overal waar grond verplaatst moet worden", zegt een woordvoerder. De VNG vindt dat bedrijven te weinig tijd hebben gekregen om zich voor te bereiden. Catastrofaal De nieuwe eisen hebben 'catastro fale gevolgen', stelt Jaap van den Bom, voorzitter van de Neder landse Vereniging Van Procesma tige Grondbewerkingsbedrijven (NVPG). Laboratoria kunnen de PFOS-analyses, die per direct ver plicht zijn, nooit op tijd uitvoeren, stelt Van den Bom. Na 1 oktober moet ieder schepje grond dat wordt verplaatst geanalyseerd zijn. ,,Met deze eisen is de hele zandwereld op slot gegooid.'' Wat Van den Bom ^Niet genoeg laboratoria voor verplichte analyse van bouwgrond betreft moet het besluit snel wor den teruggedraaid. ,,Dit kan ge woon niet.'' Het minuscule poeder PFOS wordt al sinds de jaren 70 in de in dustrie gebruikt. Het breekt name lijk niet af, is brandwerend en bijna onverwoestbaar. Hoewel er geen directe gezond heids- en ecologische risico's zijn, waarschuwt het RIVM dat er indi recte gevaren zijn, onder meer als de stof in het grondwater terecht komt of op akkers, waardoor het in de voedselketen raakt. Het RIVM benadrukt dat de stof niet voor niets op een lijst staat van stoffen waar mensen niet mee in contact moeten komen. GO Wie wil er niet lekker door de modder rollen, net als Peppa Pig Marlies van Leeuwen Rotterdam/Toronto Peppa Pig in een speelgoedwinkel in de De Nederlandse Peppa Pig-theatershow van Chinese hoofdstad Peking. foto afp Van Hoorne Entertainment. foto lp De stof PFOS gaat de bouw- en baggerwereld lamleggen. Daar voor waarschuwen meerdere brancheclubs, bedrijven en ge meenten. Sjoerd Hartholt Arjen ten Cate Den Haag

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 3